Kukuřici nejraději na másle nebo grilovanou?

02.08.2021

My máme tu výhodu, že jsme si letos kukuřici cukrovou vypěstovali ze semínek. Není to vůbec složité, vlastně se o tuto plodinu nemusíte nijak zvlášť starat, třeba jako o fazole, které rostou hned vedle ní, a to mají obě plodiny rády😊.

Kukuřici cukrovou známe teprve od osmnáctého století, ale setá je tu už přes 2500 tisíce let. Nároky na pěstování jsou minimální. Kukuřice má ráda slunné místo, ale my ji měli v polostínu a vůbec jí to při růstu nevadilo. Zálivku jsme dávali minimální, docela jsme na ni zapomínali.

Kukuřici je nejlepší sklízet v době tzv. mléčné zralosti a to poznáte podle zhnědnutí jejích "vlasů" (botanicky se jedná o čnělky, tedy součásti květů). Sklízíme šťavnaté klasy, kdy zrna ještě neztvrdly, ale už jsou žluté.

My kukuřici nejraději jednoduše vařenou v osolené vodě a pak ještě teplou s oříškem másla, a taky grilovanou, kdy ji osolíme až dodatečně každý sám podlesvé  chuti. A vynikající jsou nakládána samostatná vyloupaná zrna, kdy slouží jako příloha k mnoha pokrmům nebo do salátu.

Kukuřici lze i zmrazit, a tak ji uchovat až osm měsíců. Zrna před zmrazením krátce povaříme. Ideální skladovací teplota je mezi nulou a pěti stupni Celsia.

Kukuřice obsahuje vitaminy skupiny B, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, provitamin A (karoten), E, a také mnoho minerálních látek jako draslík, fosfor i hořčík, který pomáhá snížit stres. Též stopové prvky jako mangan, měď, nikl, molybden, jód, selen a nechybí ani železo a zinek. A její velké množství vlákniny podporuje čistění střev. A mnoho mnoho dalšího...indiáni dokonce považovali kukuřici za léčivo.

Pokud máte na zahradě místo, doporučujeme několik kukuřic příští sezónu zasadit, odmění se vám vynikající chutí, která oživí jídelníček😊.