Lze odjet na dovolenou a nechat zahradu na pospas počasí, škůdcům a přírodním procesům?
Pokud je zahrada dobře založená pak ano. Vrátili jste se ze 14ti denní dovolené a vše je, jak má být i bez vás a vaší péče? Pak se to týká hlavně trvalkových záhonů, stromů a keřů. Pokud pěstujete zeleninu, zde je dobré zajistit si péči trochu sofistikovanější, a to buď od rodiny či přátel, nebo pomocí kapkové závlahy.
Co znamená dobře založená zahrada?
To znamená půda s živinami a s vlastním půdním životem (mikroorganismy, zadržování vody), záhony osázeny tzv. na husto, tak, že i zeleninové záhony máte v kombinaci půdopokryvných rostlin (petželka kudrnka, barborka obecná, špenát, byliny jako majoránka, tymián, oregáno, apod), které chrání půdu před vysoušením a případně zamulčována volná místa, kde půdopokryvné rostliny nejsou.
Takto založený záhon vydrží i vaší chvilkovou nepřítomnost. Při delší době je dobré, když je možnost zajistit si někoho spolehlivého, kdo aspoň jednou týdně záhony prolije, zvlášť v takových teplotách jako jsou letos.
Máte skleník? Jak zajistit během dovolené, aby nevyschl?
Ve skleníku můžete udělat kapkovou závlahu, hlavně pokud v něm máte okurky, které vodu pro zdravý a vitální růst potřebují asi nejvíce.
Ke kapkové závlaze potřebujete – hadici s vestavěnými kapkovači, kterou koupíte v hobby marketu, nebo přes internet v e-shopech specializujících se na závlahové systémy. Hadice se roztáhne po zahradě či záhonku k jednotlivým rostlinám, keřům a třeba i truhlíkům s květinami. Z každé dírky je v pravidelném intervalu vypuštěna voda, a rostliny ji tak nebudou postrádat.
V případě napojení na vodovodní řad budete potřebovat regulátor tlaku vody, aby nedocházelo k příliš velkému průtoku. Pak by efektivita kapkové závlahy přišla vniveč.
Do studny zase musíte umístit čerpadlo vhodné pro kapkovou závlahu (ideálně nízkotlaké) a filtr na nečistoty, které by mohly dírky v hadici ucpat.
U sudu či barelu jde o takzvanou beztlakovou kapkovou závlahu (samospádem). V takovém případě však nádrž musí stát alespoň 20 cm nad úrovní kapkovací hadice, proto nezapomeňte na podstavec. Odčerpávání vody vám usnadní kohoutek nebo výlevka. Tento zdroj dokonale podporuje hlavní myšlenku kapkové závlahy – šetření pitnou vodou.
Do systému namontujte časovač, ten celý proces zefektivní na
nejvyšší možnou míru.
S tím jak kapkovou závlahu správně zapojit vám pomůže určitě nějaké video na YouTube, nebo přímo technická podpora u prodejce.
Závěrem
Ať už použijete kapkovou závlahu, pomoc od souseda či příbuzného, nebo necháte záhony osudu vězte, že pokud je zahrada dobře založená, přežije i ten týden - dva bez vás. Spíš vás bude čekat džungle, kterou budete muset několik dní dávat do pořádku, aby zase vypadala jako zahrada udržovaná a ne roky neobydlená:)
Krásné prázdniny všem.
Jak vidíte sami, zahrada po 14ti dnech bez údržby bude potřebovat pořádnou péči, aby zase vypadala, jako od zahradníka:) A co vy, jak udržujete zahradu, když jste na dovolené, aby vydržela i nějaký ten čas bez vás?