Máte na zahradě myši nebo hlodavce, máme řešení...

01.03.2021

Poslední roky se skloňuje v médiích vytváření strachu z hlodavců a myší. Neustále jsme bombardováni tím, jak se přemnožili a jaký je to problém. Tento článek není o tom, že to problém není, nehodnotíme, ale nabízíme řešení, které pomohlo nám.

Příroda je postavena na rovnováze, na sebe obnově, na vlastních principech. Bohužel člověk si myslel a ve většině případů ještě myslí, že je nad přírodou, že bez něj příroda nepřežije. Přijde mi to velice úsměvné s ohledem na to, kam člověk přírodu dotlačil, nebo spíš ona jeho😊?  Ale to také není účelem tohoto článku.

Prostě už jsem zpět u tématu, pořídili jsme si kocourka. Primárně ne kvůli hlodavcům, ale pro radost. A to co za užitek kocourek přináší, předčilo naše očekávání, které jsme ani neměli😊.

Už jako několika měsíční mladík, začal náš Neo (znalci Matrixu vědí), tak kocourkovi říkáme, pomalu a nejistě lovit myši a hryzce. Nejdříve spíše na hraní, takže hlodavec jako pískající hračka byl pro nás velkým překvapením, ale čím dál tím častěji z čistého loveckého instinktu.

Muži se nelíbilo, když pak v jeho drápech skončil i čížek, ale prostě to je lovecký instinkt a tomu neporučíte. A tak jsme zajistili krmítka tak, aby Nea vždy ptáci včas uviděli a problém s ptáčky byl vyřešen a Neo se zase mohl zaměřit jen na hlodavce😊.

A pustil se do toho s veškerou kočičí vervou a umem. Nebyl den, kdyby neulovil nějakou tu myš, i když časem jsme zjistili, že někdy je to i ta samá z předchozího dne, které jen byla před námi ukryta pro pozdější hraní.

Ale co se nestalo? Na sousedovic zahradě čile tzv. řádil krtek a u nás nic. Na sousedovic zahradě tzv. úřadoval hryzec a u nás nic. V sousedovic seně se množily myši a u nás už jen pod krmítky pro ptáky jedna nora, ze které vylézaly pro slunečnicová semínka. Musí se nechat, že ty mršky jsou taky pěkně chytré, udělaly si díru rovnou pod krmítkem, takže jim semínka padají rovnou do nory. No musely, když je na zahradě kocour a ony se také musí o potravu nějak postarat.

Je úžasné to pozorovat, jak si život najde život. A ta rada na ty hlodavce, hryzce, myši apod. je už jasná, prostě pořiďte si kočku.

Je to nenáročné zvíře a když se nenecháte obloudit marketingovými plky, jako že kočka potřebuje tohle a tamto a prostě jí dopřejete teplý pelíšek třeba za staré deky, misku s vodou a žrádlem, třeba v podobě granulí a občasných levných srdíček nakrájených na kostičky, zbytek si uloví venku. A když jí dáte vlastní prostor a lásku, tak se vám odmění tím, že s vámi prostě bude žít.

Víte, ony ty zvířata toho moc nepotřebují, to jen člověk má představy, že ano. Ale to je asi se vším, ne?😊