Máte rádi pórek? Není nad vlastní.

01.09.2021

V naší zahradě má pórek své nezastupitelné místo. Obsahuje řadu minerálních látek, vitamínů, esenciálních látek a hodnotné bílkoviny. Pochází z Asie, pro svoje léčebné schopnosti byl využíván již v antickém Řecku a Římě.

Pórek podporuje trávení, omlazuje a regeneruje. Je uváděno, že tato zelenina zvyšuje výkon jater a žlučníku a snižuje hladinu cukru v krvi. Vláknina pórku navíc čistí střeva. A samozřejmě má spousty dalších předností a dietetických významů.

My máme rádi pórek v polévce. A protože sklízíme nyní i mrkev a spousty bylinek, tak jeden jednoduchý rychlý recept.

Na másle osmahneme na kostičky nakrájenou mrkev, po chvíli přidáme pórek, šalvěj, celerovou nať, kmín, osolíme a zalijeme vodou. Vaříme asi deset minut a pak mixérem část zeleniny v hrnci rozmixujeme a tím zahustíme. Pak ještě chvíli povaříme, přidáme libeček a můžeme podávat.

Někdy přidáme i zakysanou smetanu přímo na talíř s polévkou, někdy ozdobíme pažitkou či petrželkou. Můžeme přidat již při vaření brambory, které zase nabídnou trochu jinou chuť. A když chceme polévku jako hlavní jídlo, přidáme na másle osmahnuté na kostičky nakrájené houstičky či chleba.

A jak používáte pórek v kuchyni vy? S těstovinami, zapečený se sýrem, či přidáváte třeba k dýni a rajčatům jako pečenou zeleninu s ořechy?