Nebojme se kombinovat zeleninu, bylinky i květiny na jednom záhonu

14.03.2022

Každý máme jiný vkus, a to se týká i vzhledu zahrady, ale co zkusit zkombinovat zeleninu, byliny a květiny dohromady? Nejen, že to vypadá dobře a zahrada získá různorodý ráz a celkový barevnější vzhled, ale zároveň se rostliny vzájemně obohatí, ochrání a podpoří.

Přišel dotaz ohledně toho, že zahradnice neměla možnost, jak jinak zasadit rajčata a brambory než v blízkosti sebe. Jak již víme, právě kombinace brambor a rajčat u sebe není šťastná, neboť brambory přenášejí na rajčata tzv. plíseň bramborovou, která může celou úrodu rajčat i zahubit. A právě v tomto případě, můžeme udělat maximum proto, aby se to nestalo právě kombinací plodin, které k rajčatům a bramborám přidáme.

Stále platí, že nejlepší by bylo rajčata od brambor oddálit třeba tím, že rajčata zasadíme do nádob, které umístíme na druhou stranu zahrádky, ale pokud to opravdu nelze, zkusme pomoci plodinám i jinak.

Můžeme na záhony brambor přidat česnek, ale i mátu, a okolo záhonu vysadit aksamitník, měsíček, ale třeba i rozmarýn a tymián. No a k rajčatům nebo přímo mezi ně, vysadíme také česnek, a třeba i cibuli, či lichořeřišnici. Velice vzájemně prospěšná je i kombinace rajčat a zelí.

Právě dobře zvolené vzájemně se podporující rostliny mohou plísně, houby, ale i škůdce od rostlin ochránit, nebo minimálně zvýšit obranyschopnost plodin. A to je ten důvod, proč se kombinování vyplatí.

Již zmiňovaná máta podporuje celkově zdravý růst brambor a chrání je právě před plísní bramborovou. Máta má zároveň i odpuzující účinky na dřepčíky a běláska zelného.

Takový aksamitník a měsíček vysetý mezi bramborami či v jejich okolí chrání před zemními háďátky a u česneku před háďátkem zhoubným. Takže měsíčku a aksamitníku není v zeleninové zahrádce nikdy dost😊.

A česnek? To je lékař sám o sobě a zvyšuje odolnost mnoha rostlin, které zároveň chrání před houbovými nemocemi, kam spadá i plíseň bramborová. Česnek vysazujeme například i mezi mrkev, rajčata, okurky, jahody i saláty.

A takový heřmánek podporuje dokonce obranyschopnost většiny plodin, jak zeleniny proti houbovým nemocem, tak je chrání před červivostí, například pórek, ale ochranu dodá i ovocným stromům a keřům, které s ním mají dobré vztahy.

Nebojme se kombinovat různé druhy zeleniny vedle sebe spolu s květinami a bylinkami, neboť právě správná kombinace rostlin naši zahradu nejen oživí, ale hlavně se různé rostliny mohou pozitivně ovlivňovat, vzájemně si pomáhat a obohacovat se.

Nepsané pravidlo je, že nejlepší je kombinace vždy různých plodin. Takže třeba hluboko kořenící s nízko kořenícími, aby si každá z rostlin brala výživu z jiné hloubky záhonu. Nebo vysoké a nízké, kdy každá potřebuje jiné množství světla a vzájemně se mohou ochránit. Dobrým příkladem těch, které se mají rády, jsou například mrkev s pórkem a cibulí, nebo rajčata s česnekem a bazalkou, či celerem, nebo jahody s česnekem a třeba kmínem, či vzájemná opora kukuřice s fazolemi. A tak bychom mohli pokračovat do nekončena.

Nedáváme k sobě například plodiny, které mají stejné nebo podobné nároky na živiny a zároveň stejné odpadní látky, jako jsou například papriky, rajčata a okurky, ale spíše se snažíme kombinovat tyto rostliny jinak. Okurky s koprem, kopr má ráda i mrkev a třeba červená řepa. Rajčata s bazalkou, cibulí, česnekem a třeba i celerem. Papriky zase s mrkví, petrželí, ale i s bazalkou a koprem.

A samozřejmě již zmíněny heřmánek, aksamitník, měsíček, máta, ale i rozmarýn, bazalka, tymián, šalvěj, levandule zase okolo záhonů či přímo v řádcích vedle zeleniny dokážou zvýšit obranyschopnost mnoha rostlin před různými chorobami, škůdci a podpořit i jejich klíčivost, růst a prosperitu, a dokonce i chuť. Takový yzop lékařský, který je u nás zatím opomíjený, odpuzuje dokonce slimáky.

Zahrada může být místem s různorodými vzájemně se podporujícími plodinami, které ladí oku a jídelníčku. Vždyť stoupá i trend, kdy květiny přidáváme do jídel nejen na ozdobu. Takové okvětní lístky měsíčku v salátu nejen dobře vypadají, ale dodají i novou chuť a vitamíny. To platí i o lichořeřišnici, která salát obohatí o ředkvičkovou chuť, i když už ředkvičky nemáme a zároveň má léčivé účinky, a to platí i o spoustě dalších rostlinách.

Zahrada může přinášet nejen radost a krásu na pohled, ale i zlepšit kvalitu našeho jídelníčku.

Ale není to jen o nějakých pravidlech, ale zahrada je o zkoušení, o vlastním pozorování. Je to hra, je to zábava, je to radost. Nemá to být přeci řehole, ale místo, které pozvedá ducha i mysl. A to je na každém z nás, co nás pozvedá😊.