Nezapomínejme na rostlinné jíchy

28.06.2021

Přírodní hnojivo, ochrana před škůdci a chorobami a aktivace obranného systému rostlin a samozřejmě mnoho dalších výhod, které přírodní jíchy přinášejí. Není nad to si během zahradní sezóny některé vyrobit, protože výsledek stojí opravdu za to.

V našem případě jsme se zaměřili na jíchu z kopřiv a pak jíchu z listů rajčat. Obě jíchy mají až zázračné účinky na pěstované rostliny a trocha toho smrádku někde v rohu zahrady se dá vydržet😊.

Jak na jíchu? Jednoduše.

Je to velice snadné. Vezme se nějaká větší nádoba, nejlépe plastová a s užším hrdlem na konci. My používáme bandasku (vidíte její kousek na fotografii) anebo obyčejný kýbl či konev. V případě kopřiv, ale i listů z rajčat použijte přiměřené množství rostlin.

My to děláme tak, že trháme odhadem pro plnou nádobu a pak ještě rostliny nasekáme ve štěpkovači nebo nastříháme nůžkami na menší kousky. Nasekané části pak vložíme do nádoby a zalijeme dešťovou vodou z nádrží na vodu, ale pokud nemáte možnost dešťové vody, tak použijte nejlépe odstátou z kohoutku a nejlépe vlažnou (vliv na rychlost procesu).

No a pak čekáme minimálně 14 dní a snažíme se průběžně míchat nějakým klackem, abychom jíchu provzdušnili a urychlili proces zrání. Zkrátka když si vzpomenete, nebo jdete okolo, provzdušníme.

Po 14 dnech máme hotovo. Poznáme to podle zápachu a černé barvy tekutiny bez vzduchových bublin od tlení. Poté ředíme jíchu tak, že nalijeme do konve cca 10% jíchy a zbytek dolijeme vodou a touto směsí poléváme rostliny, ale i stromy, které chceme podpořit.

Určitě jíchu ocení rajčata, papriky, okurky, ale i například fazole, brambory, dýně, cukety apod. A nezapomeňme i na ovocné stromy a jedlé keře.

A pokud chceme jíchu použít k ochranně rostlin, pak přes sítko nalijeme jíchu v poměru 1:10 (ředíme opět vodou) do postřikovače. Můžeme přidat i trochu eko mycího prostředku nebo mýdla, které zajistí lepší přilnavost na listech a postříkáme tím listy rostlin, které chceme ochránit.

Chránit lze takto rajčata před plísní bramborovou a mšicemi. Na rajčata perfekně funguje jícha opět z rajčat. Ale také z měsíčku lékařského, askamitníku, kopřiv či kostivalu. Ale dokonce i výluh ze zelených jablek.

Jíchu z kopřiv používáme například také k aktivaci obranného systému například i hrušní před rzí hruškovou. Zde naléváme jíchu ke kořenům podle rozměru koruny ne přímo ke kmeni. Rez to nelikviduje, ale aktivuje to a podporuje hrušeň, aby sama spustila obranný mechanismus. V tomto případě je potřeba odstranit hlavně jalovce v dohledové vzdálenosti, jinak se rzi nezbavíte.

Jícha má v přírodní zahradě své neodmyslitelné místo a sami můžete testovat a zkoušet, různé varianty a podporu zeleniny, květin, bylin, stromů a keřů. Ale i trávníku, pokud vám ten váš, nestačí...

Rostlinná hnojiva

V přírodě jsou totiž rostliny, které jsou sami o sobě těmi nejlepšími a nejúčinnějšími hnojivy. Stačí začít přírodu vnímat jiným úhlem pohledu, kdy ona sama přináší řešení na všechny neduhy vaší zahrady. A možná, než nějaké rady je to o vlastním zkoušení a pokusech😊.

Nebojme si na zahradě hrát, pozorovat ji, sledovat kde co roste, co je kde k mání (chceme se toho zbavit), kde nás tlačí plevel, a přemýšlejme, jak jej naopak využít. Neboť pokud se mi na zahradě vyskytuje více kopřiv, kostivalu, jetele apod. je to třeba informace o tom, abych tyto rostliny zkusil využít ve svůj a zahrady prospěch. Ať už v podobě jíchy pro rostliny nebo čaje pro sebe😊.

Zahrada je přírodní oáza a živý organismus, který bychom se měli snažit zachovat co nejvíce v souladu s přírodními zákonitostmi, a to lze jen tak, že přestaneme na zahradě lpět a radikálně ji měnit, ale že budeme respektovat její vlastní bytí.

Pokud totiž budeme zasahovat minimálně a pokud již ano, tak přírodními přípravky a nástroji přímo z naší zahrady, odmění se nám bohatou úrodou nejen v roce, kdy ji hnojíme, ale i díky postupnému obohacování půdy (mulčování, rostlinné přihnojování, kompostování, podpora živých organismů prostřednictvím dřevěného uhlí apod) po celou její existenci.

Pokud totiž má být zahrada v harmonii, musíme být v harmonii i my sami, a to nelze jinak než jít cestou sami k sobě, do svého vnitřního klidu a respektu ke všemu (a opakujeme všemu) živému😊.

S láskou k zahradničení Terka a Tomáš😊.Máte své zkušenosti, které chcete sdílet? Napište nám...