Omlazovací kúra pro ženy. Domácí růžový olej.

04.07.2021

Asi není něžnější a ženštější květiny než růže. Její vůně a křehké okvětní plátky z ní dělají královnu ženskosti, a tak i pleťový olej či krém má stejné účinky, působí na jemnou ženskou pokožku jako balzám hebkosti.

Na olej či krém lze použít vlastně jakoukoliv růži, pokud není ošetřena chemicky či hnojena průmyslovou cestou, zkrátka volíme jen přírodní zdravé rostliny.

Vhodné jsou v tomto případě pnoucí růže, které dosahují výšky více jak 2 metry, ale často jsou mnohem delší. Pnoucí růže dělíme na dva základní typy, a to Climbery, které potřebují ke svému růstu oporu, kvetou většinou opakovaně a výšku mají cca do 3 m. Druhou skupinou jsou Ramblery, které dosahují výšek až 5 až 8 m a jejich ostré trny jsou schopné najít oporu pro růst i na starém plotě. Většinou kvetou jen jednou, ale velmi bohatě. A právě pnoucí růže jsou známé svou omamnou vůní a vynikajícími účinky pro pleť, ale také jako léčivo.

Neboť růže to není jen krásná květina, ale také smělý pomocník v domácí přírodní lékárně. A na co je růže dobrá? Například zmírňuje úzkost, nespavost, psychické napětí, letargii i depresivní stavy. Vynikající je čaj proti nachlazení, bolesti v krku (kloktadlo), zánět průdušek, ale také proti podráždění žaludku, průjmu, nadýmání, a to i u malých dětí, zmírňuje příznaky bolestivé menstruace, léčí kožní problémy, má dezinfekční, protizánětlivé a antibakteriální účinky, ničí plísně a kvasinky, a velmi známé a oblíbené je prohloubení ženskosti v podobě éterického oleje či pleťového krému.

RECEPT NA RŮŽOVÝ PLEŤOVÝ KRÉM

Jestli chcete krém či olej je na vás a stačí jen použít tu konzistenci, kterou chcete dosáhnout již v základu. V případě oleje je vhodné použít například olej mandlový, kokosový, nebo lněný. V případě krému já osobně používám bambusové máslo nebo kokosový krémový základ. Ale samozřejmě v lékárně lze zakoupit různé konzistence a rádi vám poradí vhodný právě pro vaši pleť.

Okvětní lístky, které jsme otrhaly a očistily necháme 24 hodin schnout. Před samotnou přípravou lístky promneme v prstech, aby se uvolnila vůně. Pak dáme lístky do skleněné nádoby a jednoduše zalijeme olejem. V případě krému musíme nechat rozpustit v parní lázni a až poté nalijeme do dózy s lístky růží. Při všech takovýchto receptech zalíváme byliny olejem až po okraj tak, aby byly rostliny zakryté a nedošlo k plesnivění. Zavřeme víčko nádoby nebo zakryjete plátýnkem a necháte stát 24 hodin. Poté přelijete obsah přes plátýnko tak, aby zůstal jen olej (v případě krému nejdříve opět rozehřejeme) bez lístků. Celý proces můžeme opakovat tolikrát, až dosáhnete požadované intenzity vůně. Ta intenzivnější se projeví již po třech opakování.

  • plnou hrst lístků růží
  • 50 ml oleje nebo krému
  • jemné plátýnko
  • nádobu s víčkem

Pak již pleťový růžový zázrak používáme podle potřeby ráno i večer. A jaký je váš recept na jemnou a zdravou pleť?