Pastelový záhon na slunce

12.06.2023

Máte rádi pastelové barvy? Pak určitě oceníte tuto výsadbu, která kombinuje keře a trvalky. Tato skladba půjde nyní ke klientovi do svahu spolu s dalšími trvalkami, které zde v seznamu neuvádíme, ale které na styl a kvalitu výsadby nemají vliv. Vy se můžete inspirovat kombinací rostlin, které spolu ladí.

Základ tvoří hortenzie latnaté.

Hortenzie latnatá má ráda umístění na plném slunci, ale dobře se jí bude dařit i vmírném polostínu. Není náročná ani na půdu, ve které je pěstovaná. Nejvíce se jí však zavděčíte živnou, dobře propustnou a mírně vlhkou půdou, nemá ráda půdu jílovitou. Dokonce ani nevyžaduje půdu kyselou jako hortenzie velkolistá.

Hydrangea paniculata neboli hortenzie latnatá je druh kvetoucí rostliny z čeledi Hydrangeaceae pocházející z jižní a východní Číny, Koreje, Japonska a Ruska. Poprvé byl formálně popsán Philipp Franz von Siebold v roce 1829.

Dále nesmí chybět keře pustorylu. V tomto případě pustoryl Lemonův – Philadelphus lemoinei. Tento opadavý keř pochází z čeledi Philadelphaceae – pustorylovité a rodu Philadelphus. Dorůstá do výšky max. 2 metry. Pustoryl Lemoinův, nepravý jasmín voní tak, až smysly přecházejí a do zahrady dodá nejen krásné nězné květy, ale i strukturu a omamnou vůni.

Dále tvoříme strukturu pomocí okrasné trávy - v tomto případě Panicum virgatum - proso prutnaté. Díky svému vzpřímenému, štíhlému vzrůstu se tato okrasná tráva používá také na nižší živé ploty. Vynikne také jako solitéra v květináči na terase. Odrůda ´Northwind´ je velmi odolná vůči nepřízni počasí. Na podzim rozkvete a zůstává dekorativní přes celou zimu. Rostlinu sestřihneme až zjara asi 10 cm nad zemí. Nebo zvolíme kultivar jako v tomto případě ´Heavy Metal´ či jiný...

Doplníme o Tavolník japonský 'Genpei' (Shirobana) - Spiraea japonica 'Genpei' (Shirobana). Rostlina pochází z čeledi Spiraeaceae – tavolníkovité a rodu Spiraea. Dorůstá do výšky 80-100 cm a vytváří polokulovitý keř. Tento opadavý nízký keř je zajímavý především svým květenstvím a krásně nám doplní keřové patro, a krásně ladí s řebříčky.

A můžeme přidat i Tavola kalinolistá 'Dart's Gold' (Physocarpus opulifolius 'Dart's Gold'). Tento opadavý keř pochází z čeledi Spiraceae – tavolníkovité a rodu Physocarpus. Dorůstá do výšky 1,5- 2 m a vytváří vzpřímený keř. Listy tohoto kultivaru jsou žluté nebo zelenožluté, laločnaté a zubaté. Začátkem června se na keři objevují drobné bílé květy, které jsou složeny do mohutných bílých chocholíků. Jsou medonosné a v době kvetení je jimi celý keř doslova obsypán. Tavoly se dají velice snadno tvarovat.

Nyní přichází na řadu náprstníky (Digitalis) je to rod dvouděložných rostlin, řazený v současné taxonomii do čeledi jitrocelovitých. Je známo asi 25 druhů. Vyznačují se přímou lodyhou s hroznovitým vrcholovým květenstvím poměrně velkých květů a střídavými listy. Náprstníky jsou rozšířené v Evropě, severní Africe a západní a střední Asii a v české přírodní zahradě mají také své místo.

Zde je sázíme ke keřům a okrasné trávě, které časem budou tvořit náprstníkům prospěšný polostín.

Pokud se někdo bojí jedovatého náprstníku, lze ho velice úspěšně nahradit okrasnými diviznami.

Například Verbascum nigrum 'Album' - divizna černá roste v našich podmínkách podél cest, na kamenitých stráních nebo na lesních pasekách. V létě z přízemní růžice tmavě zelených okrouhlých listů vyrůstají až 1,5 m vysoká květenství, nebo Verbascum hybridum 'Jackie in Spots'. Nádherný hybrid divizny, který vás oslní pastelově krémovými květy s levandulově růžovými středy a okraji na vysokých stvolech . Listy jsou šedozelené a vytvářejí u země růžici a to nemluvě ho dlouhém kvetení od května do srpna.

Skladbu doplníme o šantu kočičí. Šanta (v tomto případě Nepeta x faassenii 'Grol') je rod tvořený asi 250 druhy vytrvalých nebo jednoletých rostlin z čeledi hluchavkovitých, kde je řazen do podčeledi Nepetoideae. Pocházejí z mírného podnebného pásma Euroasie a severní Afriky. Některé druhy jsou používané jako ozdobné nebo léčivé rostliny a byly rozšířeny i do Severní Ameriky.

A pak také nesmí chybět řebříček. Řebříček obecný 'Summer Pastels' - Achillea millefolium 'Summer Pastels'. Achillea millefolium je náš domáci druh, má jemně zpeřené chlupaté listy. Kultivar Summer Pastels v průběhu léta bohatě kvete drobnými úbory, které jsou směstnané do velkých chocholíků a lákají hmyz a motýly.

Přidáme Americkou horskou mátu – Pycnanthemum muticum. Americká horská máta je trvalka pocházející ze Severní Ameriky. Vytváří vzpřímené keříky s tmavě zelenými aromatickými listy. Listy obsahují mentol a používají se na mátový čaj. Bílé květy, které kvetou poměrně dlouho a krásně oživí záhon.

A ořechokřídlec clandonský 'Heavenly Blue' (Caryopteris clandonensis 'Heavenly Blue') oživí záhon během srpna a září. Ořechokřídlec patří mezi atraktivní polodřevité keře, které řadíme do čeledi Lamiaceae - hluchavkovité, kdy dorůstá výšky až 1 metru.

A pak už doplníme Oregano (Dobromysl) obecné – Origanum vulgare, které kvete od května do září. Jemné lístky zelené barvy jsou jemně ochlupené a vyrůstají na tenkých dřevnatých stoncích. Dorůstá do výšky 50 cm.

Nebo může zvolit kultivar Oregano (Dobromysl) obecné 'Thumbles' - Origanum vulgare 'Thumbles', který dorůstá výšky 30 cm, v období kvetení ale může mít i 40 cm dlouhé výběžky. Větví se až v horní části. Listy jsou vejčité, celokrajné, oboustranně chlupaté. Mladé listy mají pěkné, zlaté zbarvení.

Anebo kultivar nižšího vzrůstu a použít ho jako půdopokravné doplnění. Tu samou službu nám udělá například i mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum). Mateřídouška je trvalka, kterou řadíme do čeledi Lamiaceae – hluchavkovité. Pochází z Evropy a Severní Afriky, je rozšířená po celé Evropě, přičemž zasahuje až do severní Afriky a Asie. Roste i u nás na loukách a slunných stráních. Mateřídouška je aromatická rostlina s plazivým stonkem. Dorůstá do výšky 5 cm a její listy jsou různě tvarované, většinou ale mají vejčitý tvar. Květy vykvétají v období června až srpna a jsou fialové. Po rozkvětu je pro ni typická jemná vůně.


A nyní už se chystáme na výsadbu. Fotografie před a po vám přineseme brzy. A průběžně budeme záhon sledovat jak se pěkně rozrůstá a mění. Na podzim do něj přibudou i cibuloviny, ale o tom již příště...

Zde záhon vysazen, květy trvalek musely být ostříhány, aby trvalky lépe a rychleji zakořenily a nyní se můžeme těšit na zapojování a růst. Další fotografie přineseme za několik něsíců, abyste viděli ten rozdíl.

A co vy? Máte nějaký svůj vysněný záhon? Výsadbu, kterou byste rádi na své zahradě uvítali?