Podzim je nejlepší k výsadbě cibulovin

05.10.2022

Období od konce září do poloviny prosince je pro sázení cibulovin standartní. Aby se cibuloviny dobře ujaly, potřebují být v zemi před prvními mrazy, takže podle počasí můžete sázet i později, ale již s rizikem. Půda by neměla být zmrzlá. A nejlepší je, když se sejde realizace nového trvalkového záhonu a vy můžete rovnou přidat i cibuloviny. A to se stalo právě nyní😊.

V našich zeměpisných šířkách hraje nejdůležitější roli mrazuvzdornost a ta je prostě různá podle druhů cibulovin, ne podle jejich velikosti.

Nejlépe sázíme cibuloviny tak, aby stihly několikpár týdnů do prvních mrazíků zakořenit.

Tento návod berte jako všeobecný, protože nemůžeme popsat všechny odrůdy a specifika jednotlivých cibulovin od narcisů, modřenců, konvalinek, tulipánů, nebo například okrasných česneků.  Nám se osvědčilo, že když dodržíme tyto základní pravidla, rostliny vyrostou v pořádku a sama příroda si je případně upraví sama podle sebe (ano i to se děje).

Tím již dáváme najevo, že my cibulky na zimu nevyndáváme a necháváme vše na přírodě. Samozřejmě časem se záhony proměňují a vy jako zahradník je mužete upravovat podle svých představ (to znamená i na zimu cibulky vyndavat), nebo je můžete po čase, když se již hodně namnoží rozpojit a opět zapravit do země tak, by se nedotýkaly.

Počítejte s tím, že cibuloviny nově vysazené budou několik let stále pěkné, ale časem budou některé zeslabovat a nové se rodit a tím se bude proměňovat i samotný záhon a jeho vzhled pokud necháte cibuloviny napospas přírodě.

Jaké vybrat cibuloviny?

Kvalitní a zdravé. Je vždy dobré najít si svého pěstitele. Dnes už u nás existují pěstitelé, kteří se specializují na cibuloviny a tyto cibule jsou kvalitní, vitální a hlavně víte, od koho je nakupujete. Většinou vás i v případě zájmu provedou svými záhony a skleníky a vždy poradí, jak a kdy rostliny sázet. My bereme cibuloviny například od www.loukykvet.cz nebo od www.primakytky.cz.

Kolik cibulovin na m2?

Jde samozřejmě o to, jaké záhony chcete vytvořit. My tvoříme záhony buď s jednotlivými cibulovinami, které jsou jako doplněk trvalkového plně osázeného záhonu a je počítáno s tím, že se časem rozrostou, ale větší efekt vám udělá více kusů od jednoho druhu do tkz hnízd, to znamená, že vysadíte více cibulovin blízko sebe do jednoho místa. A těchto míst vytvoříte více po celém záhonu.

Pravidlo neexistuje, ale naše zkušenosti jsou podle velikosti růstu a druhu cibulovin cca 5 až 40 kusů na metr čtvereční. Sněženky i 50 kusů, a naopak vysoké okrasné česneky stačí 5 až 10 kusů. Tulipány okolo 15 kusů na metr čtvereční.

Jak tedy cibuloviny sázet?

Půda by měla být propustná a aby nezadržovala vodu, takže pokud máte příliš jílovitou půdu, promíchejte ji s pískem, tím ji odlehčíte. Přidání kompostu je pro cibulky a jejich vitalitu také prospěšné. Nejlepší je samozřejmě použít vlastní kompost.

Každý druh by měl být zasazen samozřejmě do správné hloubky. U cibulovin se používá jedno až dvojnásobek velikosti cibule jako měřítko hloubky výsadby.

Pro výsadbu se uvádí hloubka 2x a více na výšku cibulky, ale naše zkušenosti hovoří, že 1x výška cibulky stačí. U okrasných česneků používáme pravidlo 2x výška cibulky a u tulipánů, narcisů apod. pravidlo 1x výška cibulky. Vždy nám rostliny dobře vyrostly a nebyl s nimi problém.

To znamená, že například tulipán o délce 5 cm by měl být vysazen 10 cm hluboko. Na šířku jde jen o to, aby se cibulky nedotýkaly, a tak si můžete dovolit sázet je na husto.

Specializovaní zahradníci používají například řídce pletené ratanové rohože jako podklad pod cibulky, na který cibulky dobře rozložíte a budou tak držet na místě, a zároveň můžete tvořit různé obrazce, ale není to nutné, stejně jako použití například plata od vajíček. Stačí cibulky lehce přitlačit, aby držely rovně pro zahrnutí zeminy.

Cibulky sázíme špičkou nahoru a kořeny k zemi.

Rozmístěné cibulky zahrňte lehce půdou a v případě výsadby na podzim je dobré použít mulč. Může to být kůra, štěpka, ale i nejlépe naštěpkové listí.

Po výsadbě je také nutné záhon zalít. Cibulky pro dobré zakořenění mají rády vlhko, ale ne mokro😊. Zalévání proveďte ještě před mulčováním.

A nyní se již můžete těšit na jarní kvetení. V případě okrasných česneků na červnové palice😊.