Podzim je nejlepší k výsadbě cibulovin

17.11.2023

Podle tabulek a naučených pravidel je nejlepší období pro sázení cibulovin od konce září do poloviny prosince. Ale klima se mění, a tak se výsadba cibulovin posouvá čím dál tím dále do listopadu a částečně i prosince. Aby se cibuloviny dobře ujaly, potřebují být v zemi chvíli před prvními (dlouhodobějšími) mrazy, takže podle počasí můžete sázet i později, než jsme byli zvyklí.

V našich zeměpisných šířkách hraje nejdůležitější roli mrazuvzdornost a ta je různá podle druhu cibulovin, ne podle jejich velikosti a podle místa výsadby. Cibuloviny sázíme tak, aby stihly pár týdnů do prvních mrazů zakořenit (2-3 týdny).

Půda by neměla být zmrzlá.

Nejlepší je, když se sejde realizace nového trvalkového záhonu a vy můžete rovnou přidat i cibuloviny, což se děje na podzim. Když je to ale případ již vzrostlého trvalkového záhonu, musíte si poradit jinak a cibuloviny vysazovat mezi jednotlivé rostliny. A pokud realizujete nový záhon na jaře, přeci jenom počkejte s cibulovinami na podzim, trpělivost se vyplatí.

Dále pokud se nejedná o velkou plochu, je dobré si vysazené cibuloviny označit (kde jsou) třeba kamínky, nebo aspoň fotografií pro pozdější výsadbu k doplnění. Jestliže nebudete dovysazovat či je plocha pro výsadbu přeci jenom ohromná, toto pravidlo se nevyplatí.

Každá cibule má svá specifika

Tento návod berte jako všeobecný, protože nemůžeme popsat všechny odrůdy a specifika jednotlivých cibulovin od narcisů, modřenců, konvalinek, tulipánů, nebo například okrasných česneků.

Nám se osvědčilo, že když dodržíme tyto základní pravidla, rostliny vyrostou v pořádku a sama příroda si je případně upraví sama podle sebe (ano i to se děje).

  • Nejlepší je výsadba na podzim.
  • Nejlépe se cibuloviny ujmou ve vlhké půdě (hlavně když prší).
  • Čím později, tím lépe.
  • Hloubka výsadby je cca 2x hlouběji než výška cibulky.
  • Vysazujeme špičkou nahoru a kořeny k zemi.


My v případě tolika záhonů (klienti) cibulky na zimu nevyndáváme a necháváme vše na přírodě. Samozřejmě časem se záhony proměňují a vy jako zahradník je můžete upravovat podle svých představ (to znamená i na zimu cibulky vyndávat), nebo je můžete po čase, když se již hodně namnoží rozpojit a opět zapravit do země tak, by se nedotýkaly.

Počítejte s tím, že cibuloviny nově vysazené budou několik let stále pěkné, ale časem budou některé zeslabovat a nové se rodit a tím se bude proměňovat i samotný záhon a jeho vzhled, pokud necháte cibuloviny napospas přírodě.

A samozřejmě pokud jste v kraji hryzců jako my, tak i ty částečně krmíte tyto zahradní tzv. škůdce😊.

Jaké vybrat cibuloviny?

Kvalitní a zdravé. Je vždy dobré najít si svého pěstitele. Dnes u nás existují pěstitelé, kteří se specializují na cibuloviny a tyto cibule jsou kvalitní, vitální a hlavně víte, od koho je nakupujete.

Většinou vás i v případě zájmu provedou svými záhony a skleníky a vždy poradí, jak a kdy rostliny sázet. My bereme cibuloviny například od www.loukykvet.cz nebo od www.primakytky.cz, ale také přes velkoobchodního dodavatele cibulky z Holandska od místních farmářů.

Kolik cibulovin na m2?

Jde samozřejmě o to, jaké záhony chcete vytvořit. 

My tvoříme záhony buď s jednotlivými cibulovinami, které jsou jako doplněk trvalkového plně osázeného záhonu a je počítáno s tím, že se časem rozrostou, ale větší efekt vám udělá více kusů od jednoho druhu do tzv. hnízd, to znamená, že vysadíte více cibulovin blízko sebe do jednoho místa. A těchto míst vytvoříte více po celém záhonu. Hrajte si, experimentujte, právě to je na výsadbě to kouzelné...

Pravidlo neexistuje, ale naše zkušenosti jsou podle velikosti růstu a druhu cibulovin cca 5 až 40 kusů na metr čtvereční. Sněženky i 50 kusů, a naopak vysoké okrasné česneky stačí 5 až 10 kusů. Tulipány nejlépe vyniknou okolo 15 kusů na metr čtvereční.

Jak tedy cibuloviny sázet?

Půda by měla být propustná a aby nezadržovala vodu, takže pokud máte příliš jílovitou půdu, promíchejte ji s pískem, tím ji odlehčíte. Přidání kompostu je pro cibulky a jejich vitalitu také prospěšné. Nejlepší je samozřejmě použít vlastní kompost, ale není nutný přidávat nic.

Každý druh by měl být zasazen samozřejmě do správné hloubky. U cibulovin se používá jedno až dvojnásobek velikosti cibule jako měřítko minimální hloubky výsadby.

Pro výsadbu se uvádí hloubka 2x a více na výšku cibulky, ale naše zkušenosti hovoří, že i menší 1,5 x výška cibulky stačí. To znamená, že například tulipán o délce 5 cm by měl být vysazen 10 cm hluboko. Na šířku jde jen o to, aby se cibulky nedotýkaly, jak uvádí pravidla, a tak si můžete dovolit sázet je na husto.

Specializovaní zahradníci používají například řídce pletené ratanové rohože jako podklad pod cibulky, na který cibulky dobře rozložíte a budou tak držet na místě, a zároveň můžete tvořit různé obrazce, ale není to nutné, stejně jako použití například plata od vajíček. Stačí cibulky lehce přitlačit, aby držely rovně pro zahrnutí zeminy.

Cibulky sázíme špičkou nahoru a kořeny k zemi.

Rozmístěné cibulky zahrňte lehce půdou a v případě výsadby na podzim je dobré použít mulč. Může to být kůra, štěpka, ale naštěpkové listí.

Po výsadbě je také nutné záhon zalít. Cibulky pro dobré zakořenění mají rády vlhko, ale ne mokro. Zalévání proveďte ještě před mulčováním.

A nyní se již můžete těšit na jarní kvetení. V případě okrasných česneků na červnové palice.


A jak k výsadbě přistupujete Vy?