Podzimní kouty a dekorace jako součást zahrady

18.10.2021

Jak tomu budeme říkat je jedno, pro nás je to o příjemném místě na posezení i v podzimním počasí, nebo když během práce na zahradě třeba u kompostu, usedneme s kávou pod vzrostlou blumu či si dáme večeři zachumlaní pod dekou u našeho oprýskaného stolku mezi vyvýšenými záhony a kocháme se okolím. Zkrátka podzimní kochání může začít 😊.

A právě v těchto příjemných chvílích naše oči často spočinou na místech, která svými barvami, tvary a skladbou rostlin navozují libé pocity a klid. Podzimní, jarní, letní nebo zimní dekorace či aranžování vždy ozvláštní prostor či místo a zahrada, která je v neustálé proměně, tak získá nový prvek či celý háv.

Udělejte si radost

Stačí malý nákup v zahradnictví, nebo obejít zahradu, okolní louku či les a z posbíraných rostlin, kamenů a dřeva vytvořit příjemný kout či dekoraci, která lahodí oku i srdci😊. My se snažíme, aby dekorace vždy rostla i dál a dělala radost delší čas než jen během daného období, a tak buď dekoraci v nádobě či na místě necháme celoročně a jen ji doplňujeme o aktuální prvky, nebo ji po sezóně přesadíme na místo v zahradě, které změnu a nové rostliny také ocení.

A jak na to? 

To asi nemusím psát, ale přeci jenom zde najdete stručný návod. Vezměte nějakou pěknou nádobu, ať už keramickou, dřevěnou, kovovou či jiný vámi oblíbený materiál a buď již odtok nádoba bude mít, nebo jej vytvořte. I v tomto případě je nutné mít odtok pro vodu, aby se zbytečně nezadržovala uvnitř dekorace a rostliny pak nehnily.

I zemina je důležitá, protože pokud bude podzimní dekorace složená z vřesů, vřesovců, lesních travin a celkově rostlin preferujících kyselejší půdu, tak i zeminu v nádobě tomu přizpůsobíme. Dobré je přidat na dno keramzit nebo zeostrat, což jsou materiály, které zadržují přebytečnou vodu a zároveň udrží vlhkost v době sucha. 

Další možností je určitě u podzimní dekorace použít dřevo. Ať už to bude pařez, větve či v tomto případě ztrouchnivělý kus polena není podstatné, ale dřevo mezi vřesy, travinami či jinými rostlinami vynikne a zajistí harmonický efekt. Dřevo můžeme zakomponovat rovnou do hlíny, ze které jakoby vyvěrá, nebo nechat ležet jen tak na povrchu. Vyzkoušejte si různé ložení a efekty.

To platí i o přírodních materiálech jako jsou kameny, různé škeble, či domečky od šneků, nebo větvičky s podzimními plody jako jsou například trnky, šípky, hlohy apod.

Rostliny, které tvoří základ podzimní dekorace jsou vřesy a vřesovce. Tyto králové podzimu neodmyslitelně patří do přírodní zahrady. Vřesovec je rod nízkých stálezelených keřů zahrnující až 860 druhů. Vřes i vřesovec mají podobné nároky na místo i péči. Rozdíl mezi nimi je však v době jejich květu. Vřes vykvétá od konce léta do pozdního podzimu a vřesovec od podzimu, kdy nasadí poupata, až do jara. Jejich vzájemnou kombinací tak můžete docílit rozkvetlého místa na hodně dlouhou dobu.

A nebojme se kombinovat naše podzimní dekorace třeba i s trochu exotičtějšími rostlinami. Například takové okrasné zelí (Brassica oleracea) je nenáročná zahradní rostlina, kterou můžete pěstovat nejen na záhonech, ale i v květináčích, na balkonech a terasách. My jej použili, neboť ho má rád muž ještě z doby dávno minulé, kdy si ho jeho babička přivezla z jedné zahraniční dovolené. Pokud neudeří hodně velké mrazy, vydrží tahle ozdoba nejen podzimních záhonů až do ledna.

No a teď už je to celé na vás. Fantazii se meze nekladou a pokud budete mít chuť, přidejte pod článek i vaše výtvory a podzimní koutky, inspiraci oceníme všichni. Krásný podzim přátelé😊.