Pokud plánujete stavět, volejte zahradníka

19.09.2023

Asi to zní pro někoho nadneseně a možná i bláznivě, ale je to tak, plánujete stavět, v tu chvíli přivolejte ke stavbě i zahradníka a ušetříte statisícové náklady na konci. Řeší to všichni zahradníci, zahradní architekti a realizátoři zahrad, chodí na pozemek ve chvíli, kdy je dostavěno a jdou řešit něco, co se vůbec řešit nemuselo, kdyby na začátku byl přizván právě on. Zahradník, tedy ten, kdo bude zahradu realizovat.

A nejde o to, že má pak zahradník práci navíc, ale o to, že to zaplatíte vy a nemuseli jste. O nic jiného. A že to stojí i statisíce navíc, to se děje skoro u každé zakázky, kdy nejsme přizváni na začátku.

Jedna věc je totiž udělat zahradu na první pohled pěknou, ale druhá věc je, aby byla funkční, praktická a zdravá. A bez správné přípravy půdy a terénu to zkrátka nejde. Zároveň je spousty věcí, které budete potřebovat, abyste se mohli o zahradu starat a pohodlně se na ní pohybovat. I to se řeší již se stavbou.

Proč má být zahradník na začátku?

Protože vám ušetří pozdější čas, nervy a peníze, a ne zrovna malé. Počítejte od začátku se zahradou jako nedílnou součástí bydlení a neoddělujte ji od domu. Věřte, že vám to mnoho zbytečných a opakujících se kroků v budoucnu nejen ušetří, ale i zamezí. Zároveň lze při přípravě zahrady spolupracovat se stavební firmou, aby se některé kroky nemusely dělat znovu či jinak.

Co se bude dít?

Zaprvé zahradník zjistí, jak na tom pozemek celkově je a jaké terénní úpravy by už během stavby mohla udělat přítomná stavební firma. Věřte nebo ne, ale ušetření nákladů a času je obrovské. Pro bagristu to bude třeba pár minut či hodinka během jiné práce a vy nemusíte pak platit za nové přistavění bagristy ani narušovat již upravený pozemek po stavbě.

Zároveň se domluví se stavební firmou, jak udělat skývku ornice, kam ji uložit a pokud jsou na pozemku i další materiály (kameny, dřevo), které by mohl zahradník v budoucnu použít, domluví se i na nich.

Stav podloží pod ornicí je také důležité znát na začátku a dohodnout se, jak s ním nakládat. Někdy je lepší a levnější silně jílovité podloží odvést a někdy postačí jej namíchat s pískem, kompostem, zeminou, popřípadě biouhlem.

Vždy je lepší, pokud to jde, udělat terénní úpravy na pozemku, který je při stavbě "rozpracovaný" - než opět vjíždět někam, kde mám již vše čisté a dokončené. Nedej bože hotový plot či vrátka, přes která se větší bagr již nedostane, a i to se často stává.

Zahradník vám řekne, kde přesně a kolik potřebujete vývodů vody (venkovní vodovod), tedy kohoutů pro pozdější zalévání, nebo řeší přímo umístění závlahy. Ušetříte tím peníze při pozdějším dodělávání, neboť rovnou v rámci rozvodů je to levnější od stavební firmy při jednom. To se může týkat i elektřiny, nádrže na dešťovou vodu, ale jde i o informace ohledně plotu, vzhledu vjezdu, dlažby, cest, terasy, drenáže až po sušák na prádlo.

Stojí to zbytečně peníze

Není nic nákladnějšího, než dokončit dům i s plotem, parkovištěm a schody, a bez navrácení skrývky - za to s jílovitým stavebním odpadem místo kvalitní ornice, bez možnosti přístupu bagru, ale s potřebou terénních úprav nebo bez venkovních kohoutů, a přesto chtít pěstovat zeleninu. A tak bychom mohli pokračovat.

Zahradník vnímá pozemek a dům jinak než stavebník. Má jiný úhel pohledu a ten pohled může být i pro stavbu velice přínosný a důležitý, stejně jako naopak. Celý proces je o spolupráci, o různých oborech, které daly hlavy dohromady a pracují co nejlépe pro vás jako celek.

Zahradník dokáže přemýšlet dopředu a upozornit vás na věci, které by vás třeba nenapadly, ale v závěru vám mohou ušetřit opravdu mnoho starostí a komplikací.

A co je v první řadě u stavby důležité?

V první řadě je při stavbě nejdůležitější půda. A víte, jak nakládat se skrývkou? Jak vysokou vrstvu skrývky dát stranou a co dělat se skrývkou během stavby a po ní?