Příprava záhonů na další sezónu anebo pro sadbu v srpnu

22.07.2021

Česnek, brambory nebo jiná zelenina jsou sklizeny a vy přemýšlíte, co se záhonem pro další použití. Určitě je dobré si ho připravit pro další sezónu anebo klidně ještě i tu letošní. Jak na to?

 Vždy záleží na tom, co chcete na záhon vysadit. Podle toho určíte, co vaše plodina potřebuje a co jí udělá dobře. Ale základ je určitě přírodní vyzrálý kompost, hnůj či humus. Půda je po sklizni oslabená o živiny, které si vzala předchozí sadba, a tak stojí za to ji podpořit.

My ještě přidáváme dřevěné uhlí, které si sami vyrábíme a dřevěný popel z našich kamínek, kdy máme pod dohledem čím topíme. Obě směsi dokáží zázraky, více zde: https://www.bydlimenazahrade.net/l/drevene-uhli-versus-dreveny-popel/

Pokud se chystáte vysadit na záhon brambory, rajčata či česnek, je velice dobré spojení koňského nebo kravského hnoje a slámy. Tuhle kombinaci milujeme a než do záhonu budeme na podzim přidávat ještě i náš vyzrálý kompost, zapracujeme tuhle směr do sklizeného záhonu a necháme pracovat do podzimní přípravy.

Do půdy vpravený koňský hnůj v prvním roce uvolní 50 % živin, ve druhém roce 30 % živin a ve třetím roce zbylých 20 % živin. Koňský hnůj v kombinaci se slámou je hodně výhřevný, takže i proces tlení je rychlý a živiny se rychleji uvolňují.

Raději vrstvíme, než ryjeme. Vrstvení se osvědčilo v lepší úrodě a překvapivě méně práce.

Takto upravená půda má čas dozrát, pracovat a zároveň si nahradit živiny, které jí chybí.

My používáme koňský hnůj od dostihových koní (známe původ a kvalitu) s podestýlkou v podobě slámy. Určitě najdete ve vašem okolí farmáře, statkáře ši sedláka, který koňský či kraví mít bude, a kde za zeptání nic nedáte😊.

Jak na to půjdete vy, je samozřejmě vaše věc a vaše možnosti, ale budeme rádi, pokud se s námi podělíte o to, jak to děláte?