Přírodní postřik na plísně rajčat, okurek i dýní ze zelených nezralých jablek

26.07.2021

Ano, slyšíte dobře. Před více jak rokem jsem na jednom rádiu slyšela povídat paní z jedné univerzity v Brně, jak zkoumali zelená nezralá jablka a jejich protirakovinové účinky, a že látky obsažené v těchto nezralých jablkách mají velice ozdravné účinky i na rostliny.

A protože v té době naše rajčata okupovala plíseň bramborová, tak jsem to hned vyzkoušela, a světe div se, fungovalo to.

Je to velice jednoduché, ať už je to součást protrhávání jablek, aby úroda byla kvalitní a jablka velká, nebo posbíráte ty popadané pod stromem a je jedno jestli na své zahradě nebo podél cest, zkrátka tyto nasbíraná jablka nakrájíte nebo ještě lépe nadrtíte (rychlejší proces) a zalijete teplou vodou.

Nejlépe dešťovou vodou, ale nemusí být. A poté je necháte takto odležet aspoň 24 hodin, samozřejmě 48 hodin a více je lepší. Poté slijete do postřikovače a aplikujete obden na napadenou zeleninu. Zbylé kousky jablek dejte ke kořenům rostlin, protože i ty po zetlení mají své ozdravné procesy.

Minulý rok nám tento postřik uzdravil rajčata napadená plísní bramborovou, a i když plíseň úplně nezničil, neboť byla již hodně rozjetá, úrodu jsme dotáhli až do srpna bez problémů.

Hodně napadené listy samozřejmě otrháváme a pryč s nimi ze zahrady. U rajčat se otrhávání nemusíte obávat, zvládnou to i s pár lístečky.

Tento rok, který je v mnoha oblastech vlhký, deštivý a na plísně velice aktivní, používáme tento postřik i jako prevenci. Nic tím nezkazíte, a naopak rostliny dostanou ozdravné posílení.

Fotonávod zde dole. A jaké jsou vaše zkušenosti s přírodními postřiky?