Přírodní zahrada pod sněhem

05.12.2023

Každá zahrada má něco do sebe, ale pokud jste nechali střih trvalek a některých keřů (určité druhy) na jaro, tak právě zima a její mráz i sněhová pokrývka dokážou zahradu zkrášlit i v zimním období. A sníh má i další pozitivní význam pro zahradu a její chladnou etapu a není to jen dostatek vláhy a ochrana před mrazem.

Základní vlastnosti sněhu

Sníh totiž díky svému pevnému skupenství hned neodtéká a je výborný tepelný izolant a tyto dvě vlastnosti z něho dělají krále zimního období, který chrání a vyživuje nejen rostliny v zahradě, ale i značnou část živočichů.

Jeho vlastnost, že sníh ihned neodtéká, představuje důležitou část koloběhu vody v přírodě. Jeho postupné tání pomáhá rostlinám a půdě lépe a kvalitněji vodu zpracovat a přijmout než intenzivní déšť.

Významná je také jeho tepelně izolační schopnost, díky které mnoho rostlin a živočichů lépe přečká mrazy. Už 10 cm vysoká sněhová pokrývka sníží mráz o 5 °C, tzn. že pod vrstvou nad půl metru přežijí rostliny i mrazy kolem –30 °C. Čím je sníh starší, tím je vyšší jeho hustota.

Kolik sněhu, tolik vláhy

Většinou 1 mm srážek = 1 cm sněhu (vzácně je-li extra prachový sníh tak 1 mm stačí na 1,5 cm sněhu, ale do druhého dne si to sedne a je z toho zase ten 1 cm a pokud je sníh hodně vlhký tak 1 mm srážek = 0,7 cm sněhu).

Množství srážek se měří v milimetrech za určitý časový úsek, například za 24 hodin. Přičemž 1 milimetr srážek představuje množství 1 litru vody spadlé na 1 metr čtvereční.

Druhy sněhu

Samozřejmě jsou různé druhy sněhů, nejlepší je asi "prašan" který je lehký a vzdušný a rostliny i ve větším množství nezatíží. 

Mokrý a těžký sníh trvalky zvládnou, ale některé keře a stromy (hlavně jehličnany) budou potřebovat naši pomoc. Sami odhadněte, kde je již dobré sníh opatrně sundat, protože by mohl polámat větve a kde ještě ponecháme tuto skvělou ochranu před mrazy.

Struktura sněhu se postupně mění.

  • Čerstvě napadaný prašan.

  • Plstnatý neboli zlomkový sníh. 

  • Okrouhlozrnitý sníh. 

  • Hranatozrnitý sníh. 

  • Firn – ani sníh, ani led.

Pokud je pak sníh již hodně mrzlý, že vytvoří nepropustnou krustu a trvá to více dní, je dobré takovou vrstvu opatrně narušit (třeba lopatkou nebo motykou), aby se k rostlinám dostal vzduch, ale nic není nutné přehánět, takový mráz by musel být dlouhodobý, aby rostliny poškodil.

Užít si zimu

Každé období má svůj nezaměnitelný půvab, a tak i zimu je dobré si na zahradě užít. Hlavně v klidu, protože sněhová nadílka je hlavně o té kráse a tichu. Protože sníh izoluje zvuky, zvyšuje světelný jas a bílá barva uklidňuje, není od věci se takovému počasí obdivovat.

Díky sněhu příroda odpočívá, je chráněna a má zajištěn dostatek vody, a tak to může být i určitý úhel pohledu pro nás samotné, že nic není černobílé.

A co Vy? Dokážete si zimu užít?