Přírodní zahrada v září

18.09.2023

Nejen letošní září je jiné než v jiných letech, teplé počasí se protáhlo až do dnešních dní a možná bude ještě pokračovat, a tak i rostliny, které by již nyní měly být odkvetlé nebo naopak zase některé, které by měly ještě kvést jsou na tom jinak. Zkrátka nic není jako obvykle a bude se to nejspíše dít častěji.

Není to špatně nebo dobře, je to jen možná zajímavé, a protože jsme neustále venku a na zahradách různých a v různých částech republiky stále více pozorujeme, jak se vše mění a nic není jako dříve. Plno zvyklostí a skutečností již neplatí a zahrady, příroda i rostliny se proměňují před očima, mění se jejich reakce na počasí i stav půdy, místa i péče nás lidí.

Uvědomujeme si, že příroda to má ve svých rukách a člověk jen může nepřekážet, pozorovat a možná i podporovat přírodní cestou a s trpělivostí sobě vlastní😊.

Co tím chceme říct?

Zkusili jsme dát dohromady pár bodů, ale vězte, že to nejsou žádná dogmata, jen naše pozorování a zkušenosti a někdo může mít stejné a někdo zase jiné, vše je v proměně, více méně lokální, ale podle našeho pozorování  rychlejší, smělejší a zaběhnutá pravidla zde ne vždy platí😊.

Zvýšená potřeba zalévání

Letos a nejvíce v červenci a srpnu se musely zalévat dokonce stromy, a to vlastně i nyní v září bychom na ně neměli zapomínat. A nejednalo se jen o veřejnou výsadbu, ale i stromy v zahradách pocítily nedostatek vody. A když se bavíme o zalévaní stromů, tak to není jedna nebo dvě konve, ale pořádná nálož podle velikosti a druhu stromu i 50+ litrů vody na kus.

A netýkalo se to jen stromů. Například hortenzie i ty latnaté měly často nedostatek vody, a to nejvíce v balech u čerstvých jarních i pozdějších výsadeb. Také silné a časté UV záření neprospívalo listům a potažmo květům některých rostlin.

Na některou zeleninu, ale i květiny bylo teplo

Stávalo se v některých zahradách, že mrkev, celer, petržel či jiná kořenová, ale i košťálová zelenina nedorostla do takové velikosti jako obvykle a to, když měla sníženou zálivku či na ni byla již vysoká teplota. Naopak zase ve vyvýšených záhonech či v truhlíkách zvýšená zálivka odplavila živiny a pokud jste je nedoplnily, nemusely dané rostliny kvést a následně plodit.

S teplem souvisí i přežití

Některé rostliny naopak, které by ve vaší oblasti normálně nerostly, dosáhly úctyhodných rozměrů a plodnosti a ty, které mají raději chladnější počasí zase nemusely přežít. Zkrátka se proměňuje i to čemu se dřív u vás dařilo a čemu ne.

Jeden náš klient sklízel letos fíky, které po dlouhá léta nestihly u něj na stinné zahradě v lese dozrát a jiný klient zase přišel o některé letité stromy, které uschly pod náporem sucha a houbové choroby - zkrátka to nedaly.

Více houbových chorob

Pokud je rostlina ve stresu, a to u některých exemplářů náhlé změny počasí, dlouhodobější sucho a vysoká teplota způsobují, ztrácí svou plnou sílu v ochraně proti škůdcům a houbovým chorobám, proto se častěji stávalo, že rostliny byly napadeny a neubránily se, nebo jim obrana vzala více z jejich vitality a krásy.

Pokud přežily nezoufejte, mohou být příští rok naopak odolnější.

Méně hmyzu

No tohle se děje dlouhodoběji a není to jen o změně počasí, ale spíše se již viditelně projevuje i naše intenzitní zemědělství, stav a péče o lesy a celkový přístup k přírodě, zahradám a nám samotných. Hmyzu je někde méně a také se projevuje jeho proměna, kdy migrují i různé druhy hmyzu na lepší místa a za potravou.

Jsme v období proměny, proměny toho známého a léta zaběhnutého...nyní se vše mění a každá lokalita a místo má i jiný počet srážek, slunných dnů a stav okolí. A to vše má vliv na to, jak a čemu se u nás daří a bude dařit. Pozorujte, nebojte se změn, vítejte je, experimentujte, hledejte vlastní cesty a řešení. Každému funuguje a bude fungovat něco jiného...

Jak to bude pokračovat uvidíme, ale jedno je jisté, začít se změnou musíme u sebe a zahrada a přístup k ní může být i jedna z možností.


A jaké jsou vaše letošní zkušenosti? A jaká je vaše zahrada v září? A pociťujete letos, že je něco jinak?