Přírodní zahrady v květnu

03.05.2023

Jestli něco symbolizuje jaro, tak je to květnové kvetení. A pokud máte na zahradě ovocné stromy jako například třešně, jabloně, nebo švestky, tak ucítíte i tu typickou vůni, která v kombinaci s čerstvě prosetým kompostem a zalitými záhony po výsevu dotvoří tu pravou jarní atmosféru.

Jarní světlo

Jestli něco na květnovém počasí milujeme, tak je to sluníčko. Jeho paprsky jsou již krásně teplé, a tak i pobyt venku prohřívá kůži a zlepšuje náladu po zimě. Najednou se cítíme, že už zase na stálo bydlíme na zahradě😊.

Ten pocit, když se první semínka proměňují v sazenice, když zbytky první zeleniny začínají vykvétat, kdy trvalky se čile rozjedou do svých konečných velikostí, a to nemluvě o fauně, která začíná obývat více na očích zahradu spolu s námi.

Vůně švestky

Naše oblíbená je například vůně kvetoucí švestky, ale každý si najde tu svou😊. Samozřejmě, že kvetou i cibuloviny, kdoulovce, začínají se přidávat rybízy, angrešty, samozřejmě jabloně, hrušně, višně, nebo v trávě žlutě svítící pampelišky, něžné sedmikrásky i jiné plevele a rostlinky.

Kvetoucí stromy mají navíc příslib budoucích plodů a letního stínu v kombinaci s vlahou klimatizací, kterou spouští v letním parnu pod svými korunami o to víc, jaká je teplota. Vůně se rozbíhají naplno a človíček je na zahradě čím dál tím častěji. Jestli něco na květnovém počasí milujeme, tak je to sluníčko. Jeho paprsky jsou krásně teplé, a tak i pobyt venku prohřívá kůži a zlepšuje náladu po zimě.

Najednou se cítíme, že zase už na stálo bydlíme na zahradě😊.

Přírodní zahrada je o rovnováze

Rovnováhu nevytvoříte, ta se děje. Když v zahradě dovolíte růst stromům, keřům, bylinám i trávě plné plevele, když budete kompostovat vlastní bioodpad, když necháte brouky a veškerý hmyz vlastnímu konání a nebudete zasahovat, možná se časem změní vaše zahrada v přírodní oázu pro všechny živočichy, a tím i pro Vás.

Není nutné používat postřiky, ale podporovat půdu, vysazovat rostliny, stromy a keře, mulčovat a nechat přírodu, ať vykoná své dílo.

Nemůžete se to naučit, nebo udělat sami, ale můžete změnit úhel pohledu a nebát se hmyzu, který považujete za škůdce, ale pochopit, že pro rovnováhu má své místo na zahradě i tzv. škůdce.

Vždyť bez komárů by nepřežili červenky, vážky a jiní živočichové, bez mravenců by nevysemenily některé rostliny a zdravá půda by nebyla tím, čím má být, bez slimáků by svůj jídelníček měli ochuzeni kosi, drozdi, sýkorky, ale i ropuchy, skokani a další obojživelníci, z plazů například slepýši, ale také rejsci, krtci a ježci. A brouci jako střevlík, svižník, pavouci a další druhy dravého hmyzu slimáky také potřebují. A larvy světlušek mají ještě malé slimáky na svém jídelníčku taktéž.

Každý živočich má v přírodě potažmo v zahradě své místo a je jen na nás, zda to již pochopíme a uzpůsobíme zahradu nejen nám samotným, ale i ostatním. Protože pokud mám v zahradě rovnováhu, nic se nemůže přemnožit tak, aby mi to vzalo celou úrodu, ale jen se o ni podělím.

Tím, že se podělím o úrodu, tak budu mít zdravou půdu, zdravé stromy, keře, květiny, byliny i zeleninu.

A co plevel?

To je kapitola sama pro sebe 😊. Kde ho nechceme mít, tam mulčujeme a občas plejeme. Ale nechceme o něj přijít, protože plevel také krásně kvete a dává najíst i mnohým ostatním a někdy i nám. Podle množství druhu plevele také poznáte, zda je vaše půda v zahradě zdravá, protože zdravá zahrada má mnoho druhů plevele, který je správně nakombinovaný😊.

Pampeliška, lebeda, jitrocel větší a kopinatý, hluchavka, svlačec značí půdu kvalitní a dobrou na živiny, chrpa, lnice, kohoutek rolní, měsíček, mák polní, ostrožka stračka, svlačec rolní, podběl obecný zase dobrý stav vápníku, kde převažuje jitrocel, mléč, pryšec okrouhlý, kokoška, svízel přítula, sléz, lebeda, mrkev obecná, šťovík, kakost, kopřiva žahavka či hluchavka značí o bohaté zásobě dusíku, a tak bychom mohli pokračovat...

A pokud máte v trávníku zastoupeno více druhů těchto bylin nebo chcete-li plevelů, je to známka kvalitní zdravé půdy, ve které jsou obsaženy všechny živiny.

Jestli něco na přírodní zahradě milujeme, tak je to ten život, ve všech jeho podobách. Od zrození po umírání v jednom roce, v jednu zahradní sezónu. A to zjištění, že to lze bez bojů, bez chemie, bez postřiků, bez umělého hnojení nám dává pocítit, že svět je ještě zdravý a v pořádku😊.

Tak vítejme v jarní etapě přírodních zahrad a pěstování.A přijměme všechny, kteří nám pomáhají zahradu udržovat zdravou, i když to na první pohled nemusí tak vypadat.

A jak to máte vy s živočišným světem  ve své zahradě?