Proč a jaké trvalky vybrat do přírodní zahrady?

14.05.2022

Samozřejmě trvalky patří nejen do přírodní zahrady. Trvalky patří do každé zahrady. Jedná se o víceleté nedřevnaté rostliny. Trvalky během svého života obvykle také kvetou a mívají semena. Podle všeobecné definice jde o zahradnický výraz zahrnující pěstované druhy a odrůdy vytrvalých bylin.

Proč trvalky?

Chtělo by se napsat, no proto, ale to by asi každému nestačilo😊, a tak zkusme zjistit něco více. Čeština dnes používá označení trvalky, ale ještě v předválečném období se užívalo slovo "ostálky". Zahradníci, a i někteří zdatní zahrádkáři a pěstitelé používají výraz "pereny" což je počeštěným tvarem latinského perenae - vytrvalý.

Vytrvalý, to je hlavní důvod, proč trvalky do zahrad patří, proč je rádi používáme, ale také proč mají nezanedbatelný význam pro samotné místo, přírodu a vše živé v místě výsadby trvalek. Jejich vytrvalost a nenáročnost.

Trvalky jsou květiny, které jsou odolné, vytrvalé (existují ale i krátkověké a dlouhověké), obejdou se bez závlahových systémů, bez chemických hnojiv, a navíc odolávají útokům chorob a škůdců. Jsou to ve většině druhů rostliny, které se umně a rychle rozrůstají a zaplní každičké místo, které jim necháme. A to nemluvě o tom, že každé místo má svou trvalku😊. Ať už máte zahradu suchou na slunci, v mokřadu, v suchém stínu nebo na jílu, vždy najdete trvalku, která je právě pro tento typ prostoru jako stvořená😊.

A jejich další výhodou je, že je nemusíte každý rok znovu a zvonu vysazovat jako třeba letničky, ale naopak vás každý rok překvapí svým nárustem a novým květenstvím.

Dokonce zvýšená trvalková biodiverzita prospívá nejen vaší zahradě, a to i stromům, protože trvalkové výsadby přitáhnou hmyz, brouky, včely a jinou "havěť", a to zase přitáhne ptáky, netopýry, ježky a další živočichy, kteří se pak postarají o škůdce a další "havěť". Koloběh tak dostane svou podporu a už se děje samo😊.

Nenáročnost, ale regulovaná

Pěstitelé, kteří upřednostňují zahradu méně náročnou na údržbu, jistě uvítají právě trvalky. Jsou méně náročné na údržbu než trávník, jsou druhy, které odolávají pejskům, kočkám i dětem😊.

Trvalky jsou méně náročné na vodu, živiny, pletí a pravidelnou péči. Stačí jen vědět, kdy, co zastřihnout, jednou za čas redukovat (rozdávejte, prodávejte, přemisťujte😊) a hrajte si, pozorujte a kochejte se.

Je málo co tak příjemné, jako trvalkový záhon se svou celoroční proměnou a hrající barvami. Tóny růžové lahodí jemným osobám a uvolňují serotonin, modré tóny uklidňují a zpomalují tep, žlutá zase dodá energii a červená rozproudí člověka celého😊. A odstíny zelené vás naplní svěžestí, klidem a zdravím. A tak bychom mohli pokračovat. Co člověk, to jiné preference barev, tvarů i vůní a každý si v trvalkovém množství kultivarů, odrůd a druhů najde ty své.

Dlouhověkost

Kouzlo starých zahrad a dlouhověkých trvalek má už jen starý strom😊. Pokud se někdy ocitneme ve staré zahradě, můžeme vnímat tu posvátnou úctu k tak nádherným vzrostlým rostlinám jako jsou pivoňky, denivky, třapatky, třapaktovky, čechravy, bohyšky, srdcovky, kontryhely, oměje, kypreje atd. Dlouhověké trvalky jsou jako staré vysokokmeny, když je nyní vysadíme, jejich kouzlo ocení i následující generace.

Jak vybírat trvalky právě do mé zahrady?

Je to taková šachovnice😊. Musíme znát dobře místo, kam chceme sázet. Druh půdy, pohyb slunce a stínu (nejlépe celoročně), zda se jedná o vlhké či suché stanoviště, co je vysázeno okolo a co plánujeme v okolí trvalkových výsadeb dělat do budoucna.

Ale také nemusíme a můžeme zkoušet. Co vy víte😊, občas vidíme trvalkové výsadby vhodné tam a ony rostou tady a opačně😊.

Ale pro ty, kteří chtějí mít své jisté (vtipné tohle psát u rostlin), trvalky dělíme podle vzhledu a vlastností na půdopokryvné, nízké, plazivé, střední a vysoké. Do toho můžeme zařadit trvalky dekorativní listem, a jako samostatnou skupinu můžeme dát traviny, kapradiny a cibuloviny.

A to je pak jízda, protože vysoké trvalky sázíme většinou dozadu, aby nezakrývaly ty nízké a střední, nízké obvykle dopředu, aby vynikla jejich krása, nebo jako ozdoba či zábrana okrajům záhonů či cest, těmi středními to celé vyplníme a půdopokryvné prostoupí všechny výšky, pokud je chceme pro jejich vlastnosti místo mulčování, pletí a pro zadržování vody. A celé to můžeme doplnit trávami nebo kapradinami podle toho, jestli se jedná o slunnou část zahrady či tu ve stínu😊.

Trvalky můžeme také rozdělit do asi pěti klimatických typů, kde přírodní podmínky odpovídají požadavkům trvalek:

  • mírné a vlhké podnebí
  • mírné a sušší podnebí
  • teplejší suché podnebí
  • teplejší a vlhké podnebí
  • subpolární podnebí

Rozdělujeme je také na ty, které kvetou časně z jara (v únoru a březnu), pak na jarní (kvetou v březnu až květnu), letní (v červnu až srpnu) a podzimní, které kvetou od září. A také je lze dělit podle toho, kdy je sázíme, zda na jaře, v létě nebo na podzim😊.

No, a to jsme ještě nezmínili volbu podle druhů a kultivarů, takže vzhled a vlastnosti rostliny jako takové. Zda se trvalka a její kultivar hodí do ryze moderní zahrady, nebo lépe vynikne v přírodní a vesnické výsadbě nebo třeba pro veřejný prostor či industriál. A tak bychom mohli pokračovat.

A teď se hlavo nepřevař, protože tohle je hlavně o uvolnění a hraní si😊. To, co se líbí tomu, se nelíbí tamtomu a to, co někdo považuje za moderní květinu jiný vnímá jako naprostý "starobák". A v tom je to skvělé, protože nejde o to, co se líbí ostatním, nebo co určují nějaké trendy, ale o hraní si s těmi všemi tvary, barvami, vůněmi, obdobími apod.

Pokud trvalkovou výsadbu budete realizovat, a byla by škoda, to nedělat, zkuste si nejdříve na to dané místo sednout a jen tak tam pobýt. V tichosti a v klidu si ho prohlížet, pozorovat a nechat se inspirovat samotným místem. Uvolnit se, netlačit to hlavou, ale nechat to přijít samo. Už to asi trochu zavání nějakou meditační technikou, ale o tom to není, je to o tom, že stejně tam zasadíte, co máte, protože jinak to ani nejde😊.

Zde ukázka z jedné čerstvě revitalizované zahrady, do které se dostaly i dva odkůrované pařezy, které představují pana majitele s majitelkou zahrady a jsou přesně v tom místě, kde je nejlepší posedět a kochat se pohledem na trvalkovou výsadbu. Své místo dostal i hmyzí hotýlek pro dotvoření lesní atmosféry, a z trvalek tu našly své místo díky stylu a rozdělení místa jak trvalky vhodné pro stinná vlhčí a sušší místa i ty vhodné pro písčité slunné stanoviště a pro slunné zásadité.

A tak tu najdete orlíčky zahradní i obecný (Aquilegia), kohoutek luční (Lychnis flos-cuculi 'Nana'), řebříček bertrám (Achillea ptarmica 'Peter Cottontail'), rozrazily (Veronica longifolia 'Pink Damask'), kakosty (Geranium x oxonianum Yeo), ale i bohyšky (Hosta 'Torchlight'), kapradiny - pérovník pštrosí (Matteuccia struthiopteris), mateřídoušku ('Coccineus' - Thymus serpyllum), jahodník měsíční (Fragaria vesca 'Alexandria'), sadce (Eupatorium cannabinum), oměje (Aconitum henryi 'Spark's'), šalvěje (Salvia officinalis a Salvia pratensis 'Rose Rhapsody'), levandule (Lavandula officinalis), sasanky (Anemone japonica 'Rosenschale'), pryšce (Euphorbia amygdaloides 'Purpurea'), kyprej vrbice (Lythrum salicaria) a dalších pár druhů, které třeba ještě nejsou vidět, ale brzy svou krásu projeví. Vysazeny byly i díky lesnímu prostoru rododendrony, ale i okrasné trávy, tisy, keře, a samozřejmě samostatnou kapitolou jsou cibuloviny, ale to až jindy😊.

Tato zahrádka projeví svou plnou krásu až za rok a každým dalším rokem, jak se bude rozrůstat, bude měnit svou tvář a velikost, ale již nyní se tohle místo proměnilo v příjemný trvalkový kout, ve kterém v každém ročním období něco pokvete či bude projevovat svou barvu a strukturu. S okolním lesem, zpěvem ptáků a klidným prostředím se mohou majitelé těšit z přírodní zahrádky plné trvalek.

A teď už zbývá jediné - pustme se do toho - zábava začíná😊.

Pozemek PŘED revitalizací, podporou půdy a výsadbou

Pozemek těšně PO revitalizaci, podpoře půdy (dřevěné uhlí, kompost, proleželý koňský hnůj), za mulčování a výsadbě