Proč a jaké trvalky vybrat do přírodní zahrady?

14.05.2022

Samozřejmě trvalky patří nejen do přírodní zahrady. Trvalky patří do každé zahrady. Jedná se o víceleté nedřevnaté rostliny. Trvalky během svého života obvykle také kvetou a mívají semena. Podle všeobecné definice jde o zahradnický výraz zahrnující pěstované druhy a odrůdy vytrvalých bylin.

Proč trvalky?

Chtělo by se napsat, no proto, ale to by asi každému nestačilo😊, a tak zkusme zjistit něco více. Čeština dnes používá označení trvalky, ale ještě v předválečném období se užívalo slovo "ostálky". Zahradníci, a i někteří zdatní zahrádkáři a pěstitelé používají výraz "pereny" což je počeštěným tvarem latinského perenae - vytrvalý.

Vytrvalý, to je hlavní důvod, proč trvalky do zahrad patří, proč je rádi používáme, ale také proč mají nezanedbatelný význam pro samotné místo, přírodu a vše živé v místě výsadby trvalek. Jejich vytrvalost a nenáročnost.

Trvalky jsou květiny, které jsou odolné, vytrvalé, obejdou se bez závlahových systémů, bez chemických hnojiv, a navíc odolávají útokům chorob a škůdců. Jsou to ve většině druhů rostliny, které se umně a rychle rozrůstají a zaplní každičké místo, které jim necháme. A to nemluvě o tom, že každé místo má svou trvalku😊. Ať už máte zahradu suchou na slunci, v mokřadu, v suchém stínu nebo na jílu, vždy najdete trvalku, která je právě pro tento typ prostoru jako stvořená😊.

A jejich další výhodou je, že je nemusíte každý rok znovu a zvonu vysazovat jako třeba letničky, ale naopak vás každý rok překvapí svým nárustem a novým květenstvím.

Dokonce zvýšená trvalková biodiverzita prospívá nejen vaší zahradě, a to i stromům, protože trvalkové výsadby přitáhnou hmyz, brouky, včely a jinou "havěť", a to zase přitáhne ptáky, netopýry, ježky a další živočichy, kteří se pak postarají o škůdce a další "havěť". Koloběh tak dostane svou podporu a už se děje samo😊.

Nenáročnost, ale regulovaná

Pěstitelé, kteří upřednostňují zahradu méně náročnou na údržbu, jistě uvítají právě trvalky. Jsou méně náročné na údržbu než trávník, jsou druhy, které odolávají pejskům, kočkám i dětem😊.

Trvalky jsou méně náročné na vodu, živiny, pletí a pravidelnou péči. Stačí jen vědět, kdy, co zastřihnout, jednou za čas redukovat (rozdávejte, prodávejte, přemisťujte😊) a hrajte si, pozorujte a kochejte se.

Je máloco tak příjemné, jako trvalkový záhon se svou celoroční proměnou a hrající barvami. Tóny růžové lahodí jemným osobám a uvolňují serotonin, modré tóny uklidňují a zpomalují tep, žlutá zase dodá energii a červená rozproudí člověka celého😊. A odstíny zelené vás naplní svěžestí, klidem a zdravím. A tak bychom mohli pokračovat. Co člověk, to jiné preference barev, tvarů i vůní a každý si v trvalkovém množství kultivarů, odrůd a druhů najde ty své.

Dlouhověkost

Kouzlo starých zahrad a dlouhověkých trvalek má už jen snad starý strom😊. Pokud se někdy ocitneme ve staré zahradě, můžeme vnímat tu posvátnou úctu k tak nádherným vzrostlým rostlinám jako jsou pivoňky, denivky, třapatky, třapaktovky, čechravy, bohyšky, srdcovky, kontryhely, oměje, kypreje atd. Dlouhověké trvalky jsou jako staré vysokokmeny, když je nyní vysadíme, jejich kouzlo nejvíce ocení až následující generace, ale můžeme doufat, že se toho dožijeme také😊.

Jak vybírat trvalky právě do mé zahrady?

Je to taková šachovnice😊. Musíme znát dobře místo, kam chceme sázet. Druh půdy, pohyb slunce a stínu (nejlépe celoročně), zda se jedná o vlhké či suché stanoviště, co je vysázeno okolo a co plánujeme v okolí trvalkových výsadeb dělat do budoucna.

Ale také nemusíme a můžeme zkoušet. Co vy víte😊, občas vidíme trvalkové výsadby vhodné tam a ony rostou tady a opačně😊.

Ale pro ty, kteří chtějí mít své jisté (vtipné tohle psát u rostlin), trvalky dělíme podle vzhledu a vlastností na půdopokryvné, nízké, plazivé, střední a vysoké. Do toho můžeme zařadit trvalky dekorativní listem, a jako samostatnou skupinu můžeme dát traviny, kapradiny a cibuloviny.

A to je pak jízda, protože vysoké trvalky sázíme většinou dozadu, aby nezakrývaly ty nízké a střední, nízké obvykle dopředu, aby vynikla jejich krása, nebo jako ozdoba či zábrana okrajům záhonů či cest, těmi středními to celé vyplníme a půdopokryvné prostoupí všechny výšky, pokud je chceme pro jejich vlastnosti místo mulčování, pletí a pro zadržování vody. A celé to můžeme doplnit trávami nebo kapradinami podle toho, jestli se jedná o slunnou část zahrady či tu ve stínu😊.

Trvalky můžeme také rozdělit do asi pěti klimatických typů, kde přírodní podmínky odpovídají požadavkům trvalek:

  • mírné a vlhké podnebí
  • mírné a sušší podnebí
  • teplejší suché podnebí
  • teplejší a vlhké podnebí
  • subpolární podnebí

Rozdělujeme je také na ty, které kvetou časně z jara (v únoru a březnu), pak na jarní (kvetou v březnu až květnu), letní (v červnu až srpnu) a podzimní, které kvetou od září. A také je lze dělit podle toho, kdy je sázíme, zda na jaře, v létě nebo na podzim😊.

No, a to jsme ještě nezmínili volbu podle druhů a kultivarů, takže vzhled a vlastnosti rostliny jako takové. Zda se trvalka a její kultivar hodí do ryze moderní zahrady, nebo lépe vynikne v přírodní a vesnické výsadbě nebo třeba pro veřejný prostor či industriál. A tak bychom mohli pokračovat.

A teď se hlavo nepřevař, protože tohle je hlavně o uvolnění a hraní si😊. To, co se líbí tomu, se nelíbí tamtomu a to, co někdo považuje za moderní květinu jiný vnímá jako naprostý "starobák". A v tom je to skvělé, protože nejde o to, co se líbí ostatním, nebo co určují nějaké trendy, ale o hraní si s těmi všemi tvary, barvami, vůněmi, obdobími apod.

Pokud trvalkovou výsadbu budete realizovat, a byla by škoda, to nedělat, zkuste si nejdříve na to dané místo sednout a jen tak tam pobýt. V tichosti a v klidu si ho prohlížet, pozorovat a nechat se inspirovat samotným místem. Uvolnit se, netlačit to hlavou, ale nechat to přijít samo. Už to asi trochu zavání nějakou meditační technikou, ale o tom to není, je to o tom, že stejně tam zasadíte, co máte, protože jinak to ani nejde😊.

Zde ukázka z jedné čerstvě revitalizované zahrady, do které se dostaly i dva odkůrované pařezy, které představují pana majitele s majitelkou zahrady a jsou přesně v tom místě, kde je nejlepší posedět a kochat se pohledem na trvalkovou výsadbu. Své místo dostal i hmyzí hotýlek pro dotvoření lesní atmosféry, a z trvalek tu našly své místo díky stylu a rozdělení místa jak trvalky vhodné pro stinná vlhčí a sušší místa i ty vhodné pro písčité slunné stanoviště a pro slunné zásadité.

A tak tu najdete orlíčky zahradní i obecný (Aquilegia), kohoutek luční (Lychnis flos-cuculi 'Nana'), řebříček bertrám (Achillea ptarmica 'Peter Cottontail'), rozrazily (Veronica longifolia 'Pink Damask'), kakosty (Geranium x oxonianum Yeo), ale i bohyšky (Hosta 'Torchlight'), kapradiny - pérovník pštrosí (Matteuccia struthiopteris), mateřídoušku ('Coccineus' - Thymus serpyllum), jahodník měsíční (Fragaria vesca 'Alexandria'), sadce (Eupatorium cannabinum), oměje (Aconitum henryi 'Spark's'), šalvěje (Salvia officinalis a Salvia pratensis 'Rose Rhapsody'), levandule (Lavandula officinalis), sasanky (Anemone japonica 'Rosenschale'), pryšce (Euphorbia amygdaloides 'Purpurea'), kyprej vrbice (Lythrum salicaria) a dalších pár druhů, které třeba ještě nejsou vidět, ale brzy svou krásu projeví. Vysazeny byly i díky lesnímu prostoru rododendrony, ale i okrasné trávy, tisy, keře, a samozřejmě samostatnou kapitolou jsou cibuloviny, ale to až jindy😊.

Tato zahrádka projeví svou plnou krásu až za rok a každým dalším rokem, jak se bude rozrůstat, bude měnit svou tvář a velikost, ale již nyní se tohle místo proměnilo v příjemný trvalkový kout, ve kterém v každém ročním období něco pokvete či bude projevovat svou barvu a strukturu. S okolním lesem, zpěvem ptáků a klidným prostředím se mohou majitelé těšit z přírodní zahrádky plné trvalek.

A teď už zbývá jediné - pustme se do toho - zábava začíná😊.

Pozemek PŘED revitalizací, podporou půdy a výsadbou

Pozemek těšně PO revitalizaci, podpoře půdy (dřevěné uhlí, kompost, proleželý koňský hnůj), za mulčování a výsadbě