Proč pěstovat kukuřici nebo fazole?

26.02.2021

Protože mají vysokou výživou hodnotu, protože po sklizni jejich zapracováním do půdy obohatíme půdu o důležité živiny a také proto, že nám třeba chutnají a chceme zkusit jejich chuť z vlastní úrody.

Existují plodiny, které mají pozitivní vliv na půdu. To znamená, že si nejen z půdy stahují živiny, ale také některé prvky do půdy vrací či přímo vytváří a svým vlivem půdu zúrodňují. A jedněmi z těchto plodin je kukuřice a fazole. A protože my jsme se rozhodli půdu zúrodňovat a zvyšovat její kvalitu a množství, tak jsme letos zasadili i tyto dvě plodiny.

Opět se osvědčuje kombinace rostlin, které mají na sebe dobrý vliv, a to je kukuřice, fazole a třeba dýně (tykve). Další dobrou kombinací je kukuřice a rajčata, a i proto je záhon s kukuřicí umístěn v blízkosti rajčat. Pozitivní vliv kukuřice a fazolí, využívali již "staří indiáni".

Zajímavostí u fazolí je, že přes své kořeny vážou do půdy dusík a tím vyživují sebe i kukuřici. Pokud ke kukuřici a fazolím přidáme ještě dýně nebo tykve, docílíme tak i lepší zadržování vody v půdě, což právě dělají tyto nízké plodiny, které zároveň brání vyššímu růstu plevele. Za to kukuřice svými kořeny vylučuje do půdy zase cukry, které jsou výživou pro stahování dusíku u fazolí. Lze takto vytvořit vzájemnou symbiózu. Kukuřice má také schopnost využívat efektivněji dusík z organických hnojiv a tím pádem i prostřednictvím fazolí.

Zde je důležité také načasování výsevu, aby rychlost růstu fazolí nezastínila kukuřici, která je pomalejší. Proto jsme kukuřici, vysadili o týden dříve než fazole a zároveň fazole vysadili od kukuřice trochu dále, aby se k ní musely doplazit😊. Nechtěli jsme, aby kukuřice dělala fazolím oporu, a tak jsme mezi kukuřici vytvořili z bambusových tyčí opěry, po kterých mohou fazole růst a zároveň být v přítomnosti kukuřice. Tento způsob se nám zdál nejlepší.

Kukuřice je moje oblíbená plodina již dlouho, protože mám ráda nejen kukuřici praženou v podobě popcornu, ale i mladou nakládanou sladkokysele jako okurky, nebo i vařenou posypanou trochou soli a zalitou máslem. A tak padla volba na odrůdu, která je sladká a vhodná pro vařenou i nakládanou formu zpracování.

A fazole? Tak ty zelené a žluté lusky byli mou oblíbenou pochoutkou na smetaně a bramborem už od dětství, kdy nám je vařila babička i mamka. Tomáš si k nim cestu našel později. Jeho favoritem jsou zelené lusky na másle k masu. A tak jsme zvolili odrůdy dvě (zelené i žluté lusky), které uspokojí obě naše chutě.

U fazolí jsme vytvořili z bambusových tyčí stojany, z více důvodů, nejen aby se mohly fazole pěkně pnout a nezabíraly tolik potřebného prostoru v menší zahradě, ale zároveň co si budeme povídat, lépe se fazole sklízí, když visí, než když leží😊. Také nehnijí a nejsou špinavé od hlíny.

Ve vaší zahradě by totiž měli být zastoupeny i ty jedlé rostliny, které produkují vysoké množství biomasy, již lze pak po úrodě zkompostovat a použít k vylepšení půdy. Patří sem mimo kukuřici také topinambury, staré odrůdy obilovin s dlouhými stébly, vinná réva či intenzivně řezané ovocné stromy.

Každá zelenina, bylina i květina má své specifické vlastnosti, kterými lze obohatit jídelníček, a hlavně vnést do zahrady - potažmo půdy látky, které přispějí k symbióze nejen vaší zahrady, ale i vás. A to je myslím to hlavní, spolutvořit s rostlinami prostor, kde je dobře, harmonicky a co lze i sníst😊.