Proč zvolit na zahradu staré odrůdy?

01.02.2022

S Tomášem hospodaříme na zahradě, kterou zdědil po své babičce, a tak se u nás najdou i staré odrůdy nejen jabloní, které obohacují náš jídelníček a zaměstnávají naše chuťové buňky😊. Tyto staré odrůdy nás přivedli k zamyšlení, proč se ke starým odrůdám vracet a mít je na své zahradě.

A právě podzim je příhodný čas pro sázení ovocných stromů a keřů.

Na trhu je mnoho odrůd a kultivarů a není jednoduché se v nabídce vyznat. Vznikají stále nové odolnější odrůdy, s většími plody, manším vzrůstem a podobně, ale také jsou tu oblíbené stálice, které neomrzí. Ale co takhle sáhnout po starých odrůdách?

Proč? Protože jsou to léty ověřené odrůdy od kterých víme, co očekávat a mají význam i pro krajovou biodiverzitu (různorodost).

Současný hlavní trend v obchodech je samozřejmě stejný, pokud možno líbivý vzhled rychle rostoucích odrůd, které jsou vyšlechtěné pro přísné oko poptávajícího řetězce. Ovoce je pod přísným dohledem a chemickou ochrannou. Chuť je univerzální, která chutná většině a nijak nevyčnívá. Jemnodužinaté ovoce nezažene hlad, ale ani neurazí. Různorodost v obchodech nehledejte.

Pro konzumenty, kteří přemýšlí o ekologii a přírodním životním stylu, je právě různorodost, nestejnost naopak předností a to, že se staré odrůdy obejdou bez chemie a sadaři si vystačí jen s přihnojením a občasným prořezáním nemocných starých větví, je jen další přidaná hodnota.

Staré odrůdy ovocných stromu také mohou být velmi odolné vůči chorobám oproti moderním novým kultivarům. Například proti strupovitosti jsou velmi odolné jabloně Hájkova muškátová reneta, Hvězdnatá reneta nebo Booskopské, z hrušní pak stále poměrně známá Wiliamsova.

Mnoho starých odrůd má dobré vlastnosti jako mrazuvzdornost, odolnost proti suchu, dlouhou uchovatelnost plodů, odolnost vůči chorobám a škůdcům. 

Chcete se dozvědět více o starých odrůdách a jejich druzích? Pěkný článek najdete zde: https://www.envic.cz/vyhody-starych-a-krajovych-odrud-ovocnych-drevin.htm 

Důležitým již zmíněným pozitivním rysem, proč staré odrůdy pěstovat, je chuťová a tvarová různorodost.
Plody jednotlivých odrůd jsou mnohem více chuťově variabilní a každá z odrůd nám může nabídnout jiné přednosti. 

Jedna je dokonalá pro přímou konzumaci, druhá je výborná k sušení a třetí je nejlepší na povidla či přesnídávky. A ta poslední je perfektní na uskladnění. A jsou i odrůdy, které splňují většinu požadavků pěstitele.

Zkrátka různorodost je to, co by naše zahrada neměla opomíjet. Přírodní zahrada je totiž o biodiverzitě - tedy o různorodosti rostlin, stromů, keřů i zvířat. Přírodní zahrada je kousek obhospodařované přírody plný různých barev, tvarů, druhů, chutí, významů, organismů - zkrátka různorodého života😊. 

A jak to máte se starými odrůdami vy?

My staré odrůdy nakupujeme u pana Radima Peška z Bojkovic https://www.stareodrudy.org/vize-skolky.html, ale samozřejmě budeme rádi i za vaše typy.