Projekt, realizace a údržba

20.01.2022

Je velice přínosné, že již mnoho osvícených architektů a potažmo projektantů (objednatelů) si uvědomuje, že stejným dílem je důležitý projekt, tak následná realizace a zodpovědná údržba. Vidíme mnoho projektů zahrad, které sice měly velice krásný návrh i pečlivou realizaci, ale pokud zahradě alespoň dva - tři roky po provedení nedáte dostatečnou péči, z pěkného návrhu zbude jen přerostlá, zaplevelená a mnohdy i naopak uschlá spoušť.

V tomto článku se chceme dotknout tématu údržby zahrady. Viděli jsme mnoho projektů, které skončily právě díky tomu, že nebyla dostatečná následná údržba. Viděli jsme projekty, kdy bylo neustále dokola investováno do nových stromů a rostlin, protože nebyla dostatečná údržba, na kterou v projektu již tzv. nezbyly peníze, a pak se následně znovu investovaly finanční prostředky, čas a práce do výměny toho, co uhynulo. A ne z důvodu špatné realizace, ale z důvodu nedostatečné údržby.

Uvědomme si, že zahrada není na rok na dva, ale zahradu si budujeme na celý život, stejně jako si stavíme dům. Zahrada je prodlouženým bydlením ven, a vlastně i vnímáním prostoru zevnitř domu a má vliv i na okolí. Zahrada je místo, kde můžeme trávit celý rok, kde můžeme pěstovat zeleninu a ovoce, kde můžeme odpočívat, relaxovat, hrát si, kde nabíráme síly a čerpáme energii, zahrada je prostor, kde jsme doma

A tak je investice do zahrady velice důležitá, ale ne jen z hlediska peněz, i když i ty nás zahrada bude něco stát, ale hlavně z hlediska času a péče, kterou jí dáme. A ta péče se vyplatí, protože když zahradě dáme dva tři roky zodpovědné péče, odmění nás mnohonásobně více.

A péče neznamená se dřít, ale péče znamená věnovat se. Péče o zahradu se může stát koníčkem, zábavou, terapií, meditací, pohybem. Vždyť péče o zahradu není o stresu, ale naopak o vypnutí a nechání věcí ať se dějí:)

Neříkáme, že péče o zahradu není občas fyzicky náročná, ale říkáme, že údržba a péče je stejně důležitá jako koncept a realizace, protože bez následné péče, se to, co jste investovali na začátku rozplyne a zbude jen torzo toho, jak to mohlo vypadat.

Pokud chtějí lidé udělat něco pro sebe, pro své zdraví a šťastnější život, mohou investovat do údržby své zahrady. Pokud chceme dělat něco pro naši planetu, začněme u sebe, protože péče o půdu, sběr dešťové vody, kompostování a výsadba a podpora stromů je to, co dokáže proměnit naši zemi k nepoznání. Už i vědci říkají a jejich výzkumy to potvrzují, že právě zahrady, zahrádky, ozeleněné balkóny i malé koutky dokáží více, než plošné ekologické kroky. A takový vzrostlý strom na vaší zahradě je víc, než byste čekali.

Z čeho se skládá zodpovědná údržba

Pokud je dobře udělaná realizace, tak vás čeká nejen první roky pravidelné a hlavně dostatečné zalévání. Už jsme se několikrát setkali s tím, že si někdo myslí, že hadice s kropítkem pár vteřin u stromu udělá zázraky, a přitom opak je pravdou. Je to málo. Hadice s kropítkem mate. Vždyť zkuste si to sami - strom potřebuje i několik konví vody, tak si vezměte hadici a změřte si, za jak dlouho se konev naplní. Cože minuta? No a u toho stromu musí tedy ta hadice být aspoň pět minut, aby strom dostal potřebnou vláhu.

Podpora půdy, má také svůj důvod. Bez chemie, bez pesticidů a bez umělých podpor, protože si všimněte, jak uměle hnojený trávník sice na začátku vypadá dobře a zeleně, ale časem chřadne, stéblo zeslabuje a tráva potřebuje víc a víc hnojení. Takže nejlepší je podpora půdy v podobě přírodních hnojiv. A že toho k dispozici máme. Vlastní kompost je nejlepší, ale je tu i možnost trusu ze zvířat, rostlinné jíchy apod. Uvidíte ten rozdíl a půda vám to časem vrátí. 

Stříhání, prostřih a výchovný řez dává nově vysazeným rostlinám (hlavně keřům a stromům) základ pro hustý, kvalitní a zdraví růst. Každá rostlina potřebuje své, ale pokud dáme v prvních letech keřům a stromům ten správný základ, pak se nám odmění nejen vitalitou, rychlejším růstem, ale i v některých případech k tomu určených zdravými plody. 

Péče o trvalky je jedna z kategorií sama pro sebe. Není to složité, ale musí to být pravidelně. Mnoha z těchto rostlin právě uštipování a otrhávání uschlých květů dává další a další záplavu barev a podporuje to i růst a vitální energii daných rostlin. Na podzim je pak na vás, zda necháte nějaká semena ptáčkům, či si je dáte stranou na novou výsadbu, ale během vegetačního období je péče nutná.

Trávník je také kategorie sama pro sebe. V případě nového trávníku o to víc. Pravidelná dostatečná závlaha (zálivka) je pro dobré zakořenění trávníku nezbytností a pravidelná péče v podobě přírodního hnojení, zastřihávání, ale i vertikutace (provzdušnění) udělá své. Dobře zakořeněný, hustý, zdravý trávník děla radost a je radost se na něm natáhnout, ale trávník plný chemie, není dobrý nejen pro půdu, tak i pro vás, ale už vůbec ne pro vaše mazlíčky.

Místo trávníku luční louka je také řešení. Pokud nemáte v rodině alergika, i když i to lze řešit skladbou rostlin, je luční louka dar pro zahradu a samozřejmě i pro vás. Nebudeme vypisovat všechny ty pozitiva, které louka přináší do zahrady - pro samotnou přírodu, ekologii, biodiverzitu, hmyz a brouky, ptáky a nevíme, na co všechno jsme ještě zapomněli, ale zaměříme se na péči. Dobře založená louka totiž nepotřebuje moc, ale jednou až dvakrát za rok posekat (nejlépe kosou) a to je vše. A když do ní uděláte cestičky, či malé ostrůvky - není nad to schovat se, lehnout si, nebo jen tak pobýt na louce plné květů, vůní, brouků a zvuků. Už jsme zapomněli, jak úžasná je louka a zapomínáme, že naše děti to kolikrát ještě ani nezažili a pak mají z té "havěti" strach, i když není proč. Možná, že od malička pobývat na louce, dá dětem víc, než dobře zastřižený trávník, ale to už je na každém z vás:)

Vytrhávání plevele není většinou v oblibě, ale musí se to:) Samozřejmě je možné již při realizaci pomocí kvalitní zeminy, správně uleželého kompostu a mulčování (kůra, štěpka, kamínky, dřevo, písek, apod.) zamezit velkému prorůstání plevele, ale je to příroda a plevel si vždycky cestu najde a to ať už ze země, nebo prostřednictvím ptáků či větru. Takže pravidelné pletí nás nemine. Ale pokud máte třeba vyvýšené záhony, nebo hustě osázená místa, nebude to tak složité a časem, jak rostliny porostou, ne tak časté. Ale bez pletí se neobejdete.

Na něco jsme ohledně základní údržby zapomněli? Určitě ano, protože každá zahrada chce své. Tohle je základní údržba, která když je dobře a s láskou dělaná, udělá pro zdravý růst zahrady víc, než pak zpětně řešené hurá akce. Zanedbaná zahrada pak stojí o mnoho více nákladů, jak časových, fyzicky náročných, tak finančních a mnoho z toho, co bylo zasazeno, ani nepřežilo nebo musí být poraženo, protože neroste podle našich představ. Takže nezapomínejme na údržbu, je stejně důležitá jako návrh (projekt) a realizace. Vše má svůj význam.

S láskou nejen k zahradám Terka a Tomáš.


Chcete se na něco zeptat? Napište nám.