Proměna jehličnaté zahrady s textilkou v přírodní

31.07.2023

Tahle zahrada je specifikum, původně zde byla převážně jehličnatá přerostlá výsadba a kombinace neměnných jehličnanů a jednotvárných keřů, textilku jste našli pod každým záhonem. Klientům přestala taková to zahrada vyhovovat, a tak si najali zahradníky.

Majitelé se chtěli více přiblížit stylu domu, okolí a zanést do zahrady více listnaté stromy, nové keře a hlavně trvalky a na jaro cibuloviny. I užitkovou část čeká rekonstrukce, a protože znali naši předchozí práci, padla volba na nás.

Pro zahradníky nemalý úkol, pracovat s tím co zbude po odstranění jehličnanů a zároveň zakomponovat nové stromy, keře a trvalky tak, aby to ladilo s domem, okolím, a dokonce s původní výsadbou co zbyla a ještě, aby to po jehličnanech dobře rostlo. Ale my milujeme výzvy:)

A do toho ta textilka. Bože, kdo tohle vymyslel…Takže textilka pryč, nefunkční jehličnany pryč a péče o půdu enormní, chceme přeci, aby se nastartoval přirozený proces, který díky textilce opravdu nikdy nenastal. Ale už se to rýsuje a my jsme nadšeni, klienti spokojeni a zahrada dostává svůj nový vzhled a funkčnost.

To, co zbylo po předchozí výsadbě bylo několik Mochnovců křovitých (opadavý keř, průměrně okolo 1 metru vysoký, kvetoucí v letních měsících žlutými květy. Tato rostlina, dlouhodobě známa pod vědeckým jménem mochna křovitá, byla na základě podstatně odlišných morfologických i molekulárních znaků přeřazena pod jménem mochnovec křovitý do nového rodu mochnovec), tři okrasné trávy a nějaké půdopokryvné růže. Ostatní keře musely projít revitalizací a omlazením.

Záhony je dobré tvořit v kombinaci keře, půdopokryvné rostliny, včetně půdopokryvných keřů, trvalky a cibuloviny. Taková výsadba vám zajistí funkčnost, menší potřebu péče a strukturu.

Například půdopokryvné růže můžeme do svých zahrad zakomponovávat více, nejen že určité kultivary kvetou od června do září, ale krásně vyplní prostor a hmyz je miluje, tedy hlavně ty mnohokvěté a ty s jednoduchými květy.

Půdopokryvné rostliny by neměly v přírodní zahradě chybět. Jednou z oblíbených na slunce je mateřídouška - rod aromatických rostlin z čeledi hluchavkovitých. Jsou to vzpřímené nebo poléhavé stálezelené keře, polokeře nebo na bázi dřevnatějící byliny, s drobnými tuhými listy a žlázkami produkujícími vonné silice.

Nebojte se do zahrad přidávat i dekorativní prvky nebo sochy. A nemusí jít vždycky jen o drahé umění, i oblíbená dekorace udělá své.

Nezapomínejme na stromy jedlé nejen pro nás, ale i pro ostatní zvířátka, včetně ptáků.

Muchovníky jsou teď velice oblíbené jedlé keře i stromy a pokud chcete trochu ovlivnit směr růstu jejich větví, můžete si na začátku pomoci oporou. Zde na jedné z fotografií například bambusová tyčka a juta.

Zahrada ještě prochází rekonstrukcí, takže reportáž PŘED A PO přineseme na závěr. A opět zde na blogu a facebooku.

A co Vy, které zákoutí či místo v zahradě Vám dělá radost?