Proměna již nefunkčního místa v užitkové

20.09.2023

Každá zahrada je jiná a každý klient je jiný a když potkáte klienta, který je otevřený změnám a dá vám volnou ruku, je to radost a dar zároveň. V tu chvíli pro něj chcete to nejlepší. Chcete vědět, co on očekává od zahrady, co potřebuje on i jeho rodina, jak vidí svou zahradu a co pro něj můžete udělat.

Přijde vám to přehnané? Ne, zahrada není o vás, ale o místě, kde se nachází, o klientovi, kterému ji tvoříte. A samozřejmě nezapomínejme i na péči, kterou zahradě po výsadbě dáme. Není nic smutnějšího než tolik práce za vámi a klient, který nezalévá, který nepleje, který nerozumí a nechce rozumět. Ale i to se může dít a učí vás to nelpět na zahradách a vaší práci😊.

Ale dost bylo mudrování a nyní k samotné proměně.

Zaprvé, 

opět to budeme připomínat, ale nedávejte do zahrad textilku, zkuste to řešit bez ní. Je to takový nezmar z let minulých a opravdu to zahradě a v závěru ani vám neprospívá. Není nic namáhavějšího, tedy ještě kačírek, to je taky pěkná "vychytávka" – než dostat textilku ze záhonu a s ní pak i rostliny, které potřebují vyměnit.

Zadruhé

zvažte, které rostliny mohou zůstat. Pokud se jedná o stromy, zde bychom rádi apelovali na jejich zachování, protože strom roste nejdéle, a hlavně dodá zahradě to, co žádná jiná rostlina (výšku, klimatizaci, zastínění, vláhu, lepší možnost údržby a řezu než jehlličnan, materiál pro kompost, místo pro živočichy i ptáky apod.), ale občas se stane, že stav stromu, druh a místo vysazení stromů je natolik neefektivní, že musí pryč.

Pak se je snažte adekvátně nahradit. Preferujeme ovocné stromy a keře, které do přírodní české zahrady patří, a hlavně do užitkové (jedlé) části zahrady.

Zatřetí 

péče o půdu. To připomínáme také pořád a stále to připomínat budeme, půda musí dýchat (proto nepoužívat textilku), půda potřebuje vrstvení (druhy rostlin, kompostování, mulč) a péče o půdu se vám vrátí nejen v menší potřebě zalévání, ve větší vitalitě a odolnosti rostlin, ve zdravější a vodu lépe zadržující zahradě, v kombinaci těch správných mikroorganismů a hmyzu a jiných živočichů, kteří do zdravé přírodní zahrady patří.

Začtvrté 

vybírejte rostliny, které jsou určené pro danou lokalitu, stav půdy a místa, následnou péči, kterou jim můžete dát a také záměr, který se zahradou máte. Zkuste vybírat druhy pro naši část země adekvátní a vhodné. Myslete i na biodiverzitu, druhy vhodné pro místní hmyz a ptáky a jiné živočichy. Čím více místních zvířátek, tím lepší rovnováha se škůdci a chorobami. Vše vzájemně propojené lépe funguje a odolává… My vysazujeme byliny a trvalky i okolo stromů a keřů, protože jim tento druh výsadby prospívá a zároveň získává místo pro oko pozorovatele větší hloubku.

Zapáté 

nezapomínejte mulčovat hlavně po nové výsadbě, než se zapojí. Z testů a posledního výzkumu co jsme četli vychází nejlépe stále ještě kůra. Ač je to překvapivé, tak když ji nedáte přímo k rostlině, je to tenhle materiál, který zamezí zvýšenému pletí, ochrání holou půdu před větry i sluncem (tím pádem i erozí) a bude zadržovat lépe vláhu. Má své pro a proti jako každý materiál, ale u kůry "pro" – převládá. 

U dnes tolik oblíbeného štěrku myslete i na pozdější dostávání ze záhonu, když budete chtít změnu a také na pletí, které je pro prsty i přes rukavice docela nepříjemné až bolestivé, ale to se týká asi větší plochy než jen jednoho záhonku u domu.

Dobré výsledky jsou také se záhony v písku. Důležité je kvalitní půda od pískem, ze které berou rostliny živiny a písek navrh. U nás zatím ne moc obvyklé, ale možná je to také do budoucna řešení.

Ale mulčování není všelék, je to jen dočasné řešení, které předchází "zapojené" výsadbě. Cílem je záhon navrhnout a osázet tak, aby se jednotlivé rostliny spojily a plevel tak neměl šanci (nebo minimální). Zároveň se naučme pracovat s půdopokryvnými rostlinami, které plní ještě lepší funkci než mulč.

My zůstáváme zatím u klasiky - pletí, pletí a zase pletí - samozřejmě v kombinaci se "zapojenou" výsadbou s velkým podílem půdopokrvných rostlin. Mulčujeme na začátku po čersvé nové výsadbě a pečujeme o záhon dokud se rostliny plně nerozrostou. 

Chceme cítit hlínu a vidět živočichy v půdě, mít zahradu s klasickou hlínou a rostlinami a trávou a stromy.... :)

Zašesté 

následná péče je super důležitá a u každého projektu, nové zahrady, záhonu či jakékoliv výsadby myslete na to nejdůležitější - co potom… Jedna věc je totiž příprava místa, pak výsadba, ale bez následné péče, ať již minimální, pěknou zahradu a zdravé rostliny mít nebudete. Je velký rozdíl, když se vracíme na zahradu s následnou péčí a bez ní.

A ještě jedna rada na závěr

…zahrada je živý organismus, který řídí příroda a ne vy. Takže i když jste udělali pro místo a rostliny všechno a vybrali ty vhodné druhy a kultivary a následnou péči také zajišťujete, nyní pracuje něco, co nelze ovlivnit ani vůlí, ani zaléváním, ani bojováním, a to pracuje za vás - nechte to v klidu tvořit a jen pozorujte a kochejte se tím, jak to ta příroda zařídila, jak to vymyslela a jak zrovna tohle místo proměnila v něco mnohem zajímavějšího, než jste si dokázali představit, i když s vaším malým přispěním😊.

Krásný pobyt na zahradě přátelé…