S čím kombinovat hortenzie latnaté a jak o ně pečovat?

29.02.2024

Hydrangea paniculata neboli hortenzie latnatá začala být v posledních letech v českých zahradách více oblíbená a není divu. Všeobecně lze o ní říct, že je méně náročná na místo i péči než hortenzie velkolistá, kvete na letošních výhonech, proto její střih je o mnoho jednodušší (volnější) než u výše zmíněné velkolisté. Ale nenechte se mílit, čím víc člověk proniká do tajů jednotlivých kultivarů, tím zjišťuje, že to tak není. Kvetení hortenzie latnaté si užijete podle kultivaru od konce června až do října. A suché květy této kvetoucí nádhery udělají parádu i přes zimu.

Něco o hortenziích latnatých

Hortenzie je rod rostlin patřící do čeledi hortenziovité. Zahrnuje přes 70 druhů a je rozšířen v Asii a v menší míře i v Americe. Hortenzie jsou keře, stromy a řidčeji i liány s jednoduchými vstřícnými listy a květy v bohatých květenstvích. Některé druhy jsou v České republice pěstovány jako okrasné dřeviny.

Hydrangea paniculata (hortenzie latnatá) je druh kvetoucí rostliny z čeledi Hydrangeaceae pocházející z jižní a východní Číny, Koreje, Japonska a Ruska. Poprvé byl tento druh formálně popsán Philippem Franz von Sieboldem v roce 1829. Rod hortenzie latnaté zahrnuje skoro 250 latnatých hortenzií, což je opravdu hodně.

Nenáročnost horteznie latnaté

Podle našich zkušenosti je hortenzie latnatá velice nenáročná na půdu i stanoviště. Důležité je zvolit správný kultivar. Takže je sice nenáročná a její působení, kam ji umístit je poměrně široké, ale zase co kultivar, to své vhodné místo:)

Roste na slunných, polostinných i stinných stanovištích (právě podle vybraného kultivaru). Všeobecně má ráda nepřímé slunce a polostín, a ideální pro pěstování je dostatečně vlhká a živná půda, ale máme zkušenosti, že se jí bude dařit v jílovité půdě a naopak i na sušších osluněných místech s občasnou zálivkou. Je odolná proti větru i mrazu. Uplatní se nejen jako solitéra, ale i ve skupinových výsadbách, jen má ráda dostatek prostoru.

Co se řezu týče, zvládne to i bez něj, ale pravidelný jarní řez (někdo stříhá již na podzim) nám přijde zajímavější už s ohledem na ponechané suché květy. Řez u latnatek je volnější a není třeba se ho bát, spíš si ho vyzkoušet. Řez tyto hortenzie velmi dobře snáší a díky němu můžeme ovlivnit výšku, habitus, dobu a velikost květu.

Nejpřesnější a sofistikované informace najdete na https://pereny.eu/lata-na-late/ a stojí za to, si tuto platformu článků od profesionálů a špiček z oboru předplatit.

Řez horteznie latnaté

My volíme řez vždy podle kultivaru, jeho umístění (zda je to solitér, nebo v trvalkovém záhonu) a co od rostliny očekáváme, zda velké výrazné květy, nebo háfo menších s dřívějším kvetením apod.

Pokud chceme velké výrazné květy řez provádíme (březen až duben - podle počasí) tak, že seřízneme na zdřevnatělou základní kostru. Zároveň odstraňujeme všechny odumřelé suché či hodně slabé větve. Necháme jen ty silné a vitální. Pokud chceme více menších květů, řez provádíme těsně nad prvním rozvětvením na tři až čtyři očka. Ale můžete si s rostlinou pohrát a dát pryč všechny slabé větvičky, suché větvičky a ty silné na dvě očka nad rozdvojením.

Odkvetlé suché květy není nutné na podzim odstraňovat, protože vypadají úžasně i přes zimu, proto my stříháme až na jaře.

Zvláštní péči podle nás nepotřebují, jen nezapomínáme ve velkých vedrech na pravidelnou zálivku a jednou ročně jim dopřejeme na jaře přídání kompostu a zakůrujeme (případně odplevelit). Nepoužíváme žádná umělá hnojiva ani chemii.

V článku od Ondřeje Fouse na pereny.eu je velmi zajímavý "výcuc" z RHS (The Royal Horticultural Society)  k řezu, kde uvádí některé zajímavé poznámky. 

Limelight má nejlepší výsledky při kosterním řezu. Kyushu reaguje dobře na hluboký řez. Silver Dollar, Pinky Winky, Dolly, Last Post odpovídá dobře míře řezu, zvětší květy a prodlužuje úměrně kvetení. Pink Lady, Everest kvete po řezu výrazně většími květy než neřezána. U Brussel´s a Burgundy Lace, Big Ben či Tender Rose má řez jen málo patrné výsledky. Varují, že Floribunda bez řezu naroste příliš velká. Pee Wee ukazuje velké rozdíly mezi rostlinami ve všech třech případech, ale nejlepší je ji neřezat. White Moth při silnějším řezu inklinuje k přepadání květů, tudíž doporučují pouze estetický řez "deadhead". Skylight vykazovala největší rozdíly ve výsledcích řezu.

Kdy vysazovat a jak?

Pokud se chystáte hortenzie nově vysazovat, naše zkušenosti jsou, že nejlepší je to brzy na jaře, anebo na podzim. Rostlina se potřebuje pro svou plnou odolnost zakořenit a až pak zvládne i dlouhodobá vedra.

A také pozor na zalévání během letního dne na listy a květy, můžete tím rostlinu spálit. Hortenzie má ráda zálivku přímo ke kořenům a to brzy ráno, nebo až později večer (to pak lze i vlhčit listy a květy).

Hortenzie latnatá má ráda dobře propustnou a mírně vlhkou půdou, ale i v jílovité půdě to zvládne, pokud jí pomůžete přidáním písku (štěrku podle hustoty půdy) a biouhlu. Dokonce ani nevyžaduje půdu kyselou jako hortenzie velkolistá.

Vykopejte jámu o něco větší než je kořenový bal (vysazujte vždy na stejnou hloubku jako je zapěstovaná ze zahradnictví), a asi 2krát širší. Vysazujeme spolu s kompostem, biouhlem a pokud je půda jílovitá i s pískem. Po výsadbě je nutné rostlinu alespoň tři měsíce (podle počasí) intenzivněji zalévat, dokud nezakoření. Lepší je více vody jednou týdně, než každý den pomálu.

Jo a nezapomínejte na mulč. Silná vrstva ( 5 až 10 cm) mulče, například kůry - pomáhá zadržovat vodu a nevysouší se tolik povrchová část půdy. Zároveň zamezíte většímu prorůstání plevele.

S čím nejlépe latnatky kombinovat?

Samozřejmě, že tohle je každého subjektivní pohled, jen nezapomínejme dopříd rostlině hodně prostoru, počítejte podle kultivaru kolik naroste, nebo volte nejlépe půdopokryvné trvalky, které jsou krátkověké.

Nám se osvědčilo nezapomínat právě na půdopokryvné rostliny, které vždy zakryjí půdu a tak pomáhájí zadržovat vlhkost a zajišťují menší potřebu pletí, a také ty, které s hortenziemi krásně ladí a doplňují se vzhledově. Trvalková zahrada je oblíbená, když v ní vždy něco kvete, a proto kombinujeme rádi s kvetoucími rostlinami, které se buď s hortenziemi doplňují nebo kvetou, když hortenzie ještě potřebují čas...

Zde malá ukázka různých kombinací..

A jakou kombinaci máte rádi vy?