S čím kombinovat hortenzie latnaté a jak o ně pečovat?

28.09.2023

Hydrangea paniculata neboli hortenzie latnatá začala být v českých zahradách více oblíbená a není divu. Je méně náročná na místo i péči než hortenzie velkolistá, kvete na letošních výhonech, proto ji můžete tvarovat, jak chcete a potřebujete, a hlavně kvete podle kutivaru od června (července) do října (září). A i suché květy udělají parádu přes zimu.

Něco o hortenziích latnatých

Hortenzie všeobecně jsou opadavé nebo stálezelené, vzpřímeně nebo šplhavě rostoucí polokeře, keře a stromy s jednoduchými vstřícnými listy.

Hydrangea paniculata je druh kvetoucí rostliny z čeledi Hydrangeaceae pocházející z jižní a východní Číny, Koreje, Japonska a Ruska. Poprvé byl tento druh formálně popsán Philippem Franz von Sieboldem v roce 1829.

Rod hortenzie zahrnuje asi 73 druhů. Nejvíce druhů roste ve východní Asii. V samotné Číně se vyskytuje 33 druhů, z toho 25 endemických. Několik druhů roste i v jihovýchodní Asii a v Americe. V Evropě není žádný druh hortenzie původní.

Nenáročnost horteznie latnaté

Hortenzie latnatá je velice nenáročná na půdu i stanoviště. Roste na slunných, polostinných i stinných stanovištích (podle kultivaru). Ideální pro pěstování je dostatečně vlhká a živná půda. Je odolná proti větru i mrazu. Uplatní se nejen jako solitéra, ale i ve skupinových výsadbách.

Co se řezu týče, stačí zjara seříznout na pevnou kostru a pak podle libosti tvarovat. Většinou se zastřihnou nad prvním párem pupenů. Odkvetlé květy není nutné odstraňovat, vypadají úžasně i přes zimu. A když je i mráz, pak teprve oceníte krás zimního záhonu s hortenziemi latnatými😊.

Zvláštní péči nepotřebují, ale nezapomínejte ve velkých vedrech na pravidelnou zálivku.

Kdy vysazovat a jak?

Pokud se chystáte hortenzie nově vysazovat, naše zkušenosti jsou, že nejlepší je to brzy na jaře, anebo nyní na podzim (ať stihne zakořenit do prvních mrazíků). 

Letos se dokonce stávalo, že pozdější vysazování hortenzií u některých klientů, díky velmi horkémmu létu a silnému UV záření spálilo květy a listy některých kultivarů hortenzii na přímém slunci. Rostlina se potřebuje pro svou plnou odolnost zakořenit a až pak zvládne i vysoké dlouhodobé teploty.

A také pozor na zalévání během dne na listy a květy. Hortenzie má ráda zálivku přímo ke kořenům a ráno či později večer. Ale ani případné popálení listů či květů jim nevadí, na jaře se radikálněji zastřihnou a opět krásně obrazí již zakořeněné a odolnější.

Hortenzie latnatá má ráda živnou, dobře propustnou a mírně vlhkou půdou, nemá ráda půdu jílovitou, ale i v té do zvládne. Pomůžete ji přidáním písku (štěrku podle hustoty půdy) a biouhlu. Dokonce ani nevyžaduje půdu kyselou jako hortenzie velkolistá.

Vykopejte jámu hlubokou jako kořenový bal (vždy na stejnou hloubku jako ze zahradnictví), ale 2krát širší. Po výsadbě tři týdny intenzivně zalévat, dokud nezakoření.

Jo a nezapomínejte na mulč. Silná vrstva mulče, například kůra pomáhá hortenzii zakořenit, zadržovat vodu a nevysouší se tolik povrchová půda. Zároveň hortenzie neohrožuje plevel.

S čím nejlépe kombinovat?

Samozřejmě, že tohle je každého věc:) 

Nám se osvědčilo nezapomínat na půdopokryvné rostliny, které vždy zakryjí půdu a tak pomáhájí zadržovat vlhkost a zajíšťují menší potřebu pletí, a také ty, které s hortenziemi krásně ladí a doplňují se. Trvalková zahrada je oblíbená, když v ní vždy něco kvete, a proto kombinujeme rádi s kvetoucími rostlinami, které se buď s hortenziemi doplňují nebo kvetou, když hortenzie ještě potřebují čas...

Zde malá ukázka různých kombinací..

A jakou kombinaci máte rádi vy?