Šťavnatost a zadržování vody v záhonech
Letošní červen byl šťavnatý. A i když jsme nebyli letos moc často na naší zahradě, ale na zahradách klientů, naše zahrada funguje i bez nás. Ale je to o několika základních pravidlech, které je dobré dodržovat.
Příprava půdy
Tak základ je vždy záhony připravit. A když máte vlastní kompost, což my máme, je napůl vyhráno. Kompost (humus) obsahuje nejen vyvážené živiny, ale také lépe zadržuje vodu a rostliny si jednodušeji a přirozeněji berou přes něj to, co zrovna potřebují.
A když k tomu přidáte ještě biouhel, který je aktivovaný kompostovaným čajem, či kompostem, tak už nemusíte nic řešit. Půda je nejlepší a nejzdravější z vašeho správně nakombinovaného a proležlého kompostu. Naše zkušenosti nám to jen potvrzují.
Vysazovaní na husto
Na to vám plno zahradníků řekne, že přeci každá rostlina potřebuje svůj vlastní prostor. Ano, to nerozporujeme a dokonce se pod to podepíšeme, ale lze vytvořit výsadbu tak, aby některé určité druhy byly pospolu a prosperovaly a zároveň právě jejich výsadba tzv. na husto a na patra lépe odolává vlivům počasí.
Záhony mají pak menší potřebu zálivky, méně roste plevel a dokonce se mohou rostliny vzájemně podporovat. A to nemluvě o škůdcích, kteří nemají polykulturní osázení tak rádi, jako to monokulturní.
Takže vysazujeme třeba různé druhy salátů k sobě, kedlubny s bylinkami (koriandr, petržel), kadeřávek se stínomilnými bylinkami, česnek s jahodami, rajčata se zelím (zaléváme jen zelí), či s bazalkou, cibulí a okurky s koprem, pažitkou, papriky s koriandrem, bazalkou a mrkví apod. Nebojíme se kombinovat podle pravidel, ale i experimentovat.
Vždy spolu kombinujeme různé odrůdy a kultivary podle toho, co které rostlině vyhovuje a s čím by si tak mohly sednout. A světe div se, funguje to. Někdy lépe a někdy třeba tolik ne, ale o tom to je, zkoušení, hraní si...