Šťavnatost a zadržování vody v záhonech

31.07.2023

Letošní červen byl šťavnatý. A i když jsme nebyli letos moc často na naší zahradě, ale na zahradách klientů, naše zahrada funguje i bez nás. Ale je to o několika základních pravidlech, které je dobré dodržovat.

Příprava půdy

Tak základ je vždy záhony připravit. A když máte vlastní kompost, což my máme, je napůl vyhráno. Kompost (humus) obsahuje nejen vyvážené živiny, ale také lépe zadržuje vodu a rostliny si jednodušeji a přirozeněji berou přes něj to, co zrovna potřebují.

A když k tomu přidáte ještě biouhel, který je aktivovaný kompostovaným čajem, či kompostem, tak už nemusíte nic řešit. Půda je nejlepší a nejzdravější z vašeho správně nakombinovaného a proležlého kompostu. Naše zkušenosti nám to jen potvrzují.

Vysazovaní na husto

Na to vám plno zahradníků řekne, že přeci každá rostlina potřebuje svůj vlastní prostor. Ano, to nerozporujeme a dokonce se pod to podepíšeme, ale lze vytvořit výsadbu tak, aby některé určité druhy byly pospolu a prosperovaly a zároveň právě jejich výsadba tzv. na husto a na patra lépe odolává vlivům počasí.

Záhony mají pak menší potřebu zálivky, méně roste plevel a dokonce se mohou rostliny vzájemně podporovat. A to nemluvě o škůdcích, kteří nemají polykulturní osázení tak rádi, jako to monokulturní.

Takže vysazujeme třeba různé druhy salátů k sobě, kedlubny s bylinkami (koriandr, petržel), kadeřávek se stínomilnými bylinkami, česnek s jahodami, rajčata se zelím (zaléváme jen zelí), či s bazalkou, cibulí a okurky s koprem, pažitkou, papriky s koriandrem, bazalkou a mrkví apod. Nebojíme se kombinovat podle pravidel, ale i experimentovat.

Vždy spolu kombinujeme různé odrůdy a kultivary podle toho, co které rostlině vyhovuje a s čím by si tak mohly sednout. A světe div se, funguje to. Někdy lépe a někdy třeba tolik ne, ale o tom to je, zkoušení, hraní si...

Nebojovat...

A tohle je asi to nejtěžší pro některé z nás. Nebojovat. Ať už jsou to přemnožení mravenci, slimáci, mšice či hryzec. Zůstat v klidu a zkusit se na to podívat z jiného úhlu pohledu.

Že to, co se děje neřešíte, ale v klidu počkáte, co přijde samo za řešení. Neznamená to, že si necháme úrodu celou sežrat, ale když se nehroutíte, neřešíte bojem, ale počkáte si, přijde impuls třeba mšice postříkat proudem vody, a třeba ten proud použít i na ty hodně přemnožené mravence, anebo počkat až se do 14 dnů mravenečkové většinou přesunou na jiné místo, slimáky, když jich je už opravdu hodně a muž si vzpomene a je doma navečer stříhá (je to rychlé a jestli to lze takto říct i bezbolestné), hryzec dostane od muže perlit do děr (prý ho rozčiluje ten zvuk, když se tím prodírá - myslíme ten hryzec:), apod.

Nejen přírodní zahrada je o radosti, o pohodě, o klidu. Je to i práce a péče, ale proto tu zahradu přeci máme, že nás to baví:). Nebo snad ne? :)



A jaká je vaše zahrádka? A jak vy sami zahradničíte?