Štěpkuju, štěpkuješ, štěpkujeme

04.03.2022

Na zahradě se štěpka hodí vždycky, a to nejen pro snadnější pletí, zadržování vlhkosti, nebo dekorativnímu efektu, ale také proto, že se štěpkováním ekologicky nakládá s bio odpadem v podobě větví, které zpracujeme pro další využití.

Takže pokud máte například ovocné stromy, dekorativní jehličnany, živý plot či okrasné či jedlé keře, pravidelnému stříhání se nevyhnete, a právě větve z vaší zahrady perfektně poslouží k výrobě štěpky.

Ano neříkáme nic nového, ale chceme sdílet jinou věc, to že mulčování štěpkou má pozitivní vliv na celou zahradu, potažmo úrodu, a i postupné tvoření nové půdní biomasy, která je právě v dnešní době na vzestupu.

Drtič nebo štěpkovač?

I když se používá výraz štěpka a štěpkování, stoje, které se na trhu prodávají se rozdělují na drtiče a štěpkovače. Pro zahradní využití je lepší drtič.

Drtiče rozsekají větve na malé kousky, které můžete použít jako kompostovací nebo mulčovací materiál. Snadno si poradí s kůrou, větvemi keřů a stromů i dalším zahradním odpadem jako například zbytky rostlin, kopřivami apod.

Drtiče používají nože, které rozsekají větve na jemnou drť, která je ideální k použití jako mulč. Mulčování štěpkou (drtí) ochrání půdu proti vysoušení, a naopak proti přemokření a z části brání růstu plevelu.

Mulč ze štěpky lze použít i do kompostu či podestýlku ke králíkům, morčatům, slepicím apod.

Štěpkovače naopak rozřežou větve na trochu větší kousky, s nimiž můžete například zatopit v krbových kamnech.

Štěpkovače zpracují díky řeznému kotouči větve na trochu větší kousky než drtiče tzv. odštěpky, dlouhé asi 2,5 až 10 cm. I ty můžete použít do záhonů k jahodám, borůvkám, azalkám, rododendronům, zkrátka všude tam, kde je zapotřebí kyselejší půda.

Štěpka z větví je vhodná také pro větší lesní (hajní) druhy stromů, keřů a rostlin, jako jsou bohyšky, čemeřice, plicníky, pomněnkovce apod. Silnější vrstva dokáže udusit většinu plevele a tím pádem i malé rostlinky a s tím je třeba počítat.

Každopádně v obou případech získáte hnojivo ze zahradního odpadu úplně zdarma a zároveň zpracujete to, co byste museli odvážet v lepším případě na skládku či do kompostárny.


A co vy, štěpkujete? A máte drtič nebo štěpkovač?