Sušená rajčata nakládaná v oleji s česnekem a bylinkami

27.08.2021

Výhodou vlastní zahrádky se zeleninou je i to, že máte možnost vyrobit si vlastní dobroty, které vám chutnají, a které jsou přesně podle vašeho gusta. Jeden z vynikajících produktů považujeme sušená rajčata v oleji, která používáme do salátů, na těstoviny, nebo jen tak ke studené třeba sýrové míse. A jak je děláme?

Jednoduše. Sebereme zralá rajčata, nejlépe i trochu přezrálá a odrůdy takové ty moučnaté nebo koktejlové😊. Velká rajčata nakrájíme na kolečka. Někdo dělá na čtvrtky nebo dokonce na půlky, ale rajčata se v sušičce dělají díky velkému množství vody docela dlouho (počítejte na 60 °C alespoň 10 hodin i více) a tak si můžete dobu zkrátit právě nakrájením a na chuť to vliv nemá.

Když rajčata usušíme, což poznáme, že po zmáčknutí již nepouští vodu a zároveň nejsou tvrdá a přesušená, protože to byste jim již vláčnost nevrátili, nastrkáme je do sklenic.

V hrnci si ohřeje (nevaříme) olej, nejlépe kvalitní olivový, řepkový nebo slunečnicový, do kterého přidáme stroužky česneku a bylinky. Nejlepší je tymián, bazalka, oregano. Já ještě rajčata trochu osolím a opepřím a pak zaleji touhle směsí. Uzavřu a dám na nejlépe tmavé, chladné místo.

Takto uzavřená vydrží několik měsíců, takže není třeba zavařovat, i když můžete. My je stejně sníme dřív, než začne pořádná zima😊.

Dobrou chuť přeje Terka a Tomáš