Vrací se pěstování Kdouloní do zahrad a má to svůj důvod
Před nějakými pár lety se nám do pusy dostala marmeláda z kdouloní a byla to láska na první ochutnání. Lahodná, voňavá jako by známá chuť prostoupila celým tělem a všemi chuťovými pohárky a bylo jasné že tohle ovoce bychom rádi měli na zahradě.
Ta chuť je jedinečná a dnes na otázku, která je tvá nejoblíbenější chuť marmelády, odpovídám - kdoulová.
Človíček v té chvíli začne více pátrat po tom, co je vlastně o kdouloních známo a docela ho překvapí studnice informací, které dříve nevěděl.
Například to, že do Evropy se kdouloně dostaly už ve středověku, kdy byly pro své léčivé účinky s oblibou vysazovány v klášterních a zámeckých zahradách. Léčivých vlastností si cenila abatyše Hildegarda a ve svém Herbáři je popisuje i Matthioli. Kdoule byly známy již ve starověkém Římě, kde byly někdy označovány jako "krétské jablko". Oblíbené jsou hlavně na jihu Evropy, kde se z nich tradičně připravují různé dobroty dodnes.
Rostou i planě
U nás se s kdouloněmi můžeme setkat v parcích a velkých zahradách. Planě rostou na jihu Moravy, v Polabí a místy v Praze. Mrkněte do mapy Naovoce.cz https://map.na-ovoce.cz/places?zoom=7&lng=15.53466796875&lat=49.88755653624284&fcat=23598
Něco málo o Kdouloních
Kdouloň obecná (Cydonia oblonga) je jediný zástupce rodu kdouloň (Cydonia). Kdoule je pro plody pěstována méně než kterýkoli z ostatních ovocných stromů nebo keřů, a je to škoda. Někdy je kdouloň používána jako podnož pro jiný druh ovoce, například pro hrušně.
Jde o keř nebo strom dosahující výšky až 8 m a šířky koruny až 5 m. Samozřejmě si lze pořídit zákrsek, který dorůstá menší velikosti. Plody (kdoule) jsou kulovité až podlouhlé malvice žluté barvy podobné jablkům, avšak velmi tvrdé a silně, příjemně aromatické, za syrova nepoživatelné. Voní po citrusech. Kvetou růžovými květy a Kdouloň je samosprašná.
Pěstujeme ji hlavně kvůli plodům – kdoulím
Stromy Kdoule obvykle začínají nést malé množství ovoce
třetí nebo čtvrtý rok po výsadbě. Měly by být v plné plodnosti za 10 let poté,
co byly vysázeny. Životnost stromu od příchodu do plodnosti je v průměru 30 až
40 roků, ale setkáváme se i se staršími.
Plody jsou dobré i pro skladování, ale hlavně jsou vynikající do džemů, marmelád, na přesnídávky, ale z kdoulí se připravují vynikající křížaly, přidávají se i do slaných a masitých pokrmů, které rázem získají zajímavou chuť.
Asi nejčastěji se můžete setkat s kdoulovou
zavařeninou, kompotem, a v inspiraci jižních zemí i se želém. Toto ovoce totiž
obsahuje vysoké množství pektinu. Jakmile plody povaříte, podusíte nebo
zapečete, pak se dužina stane snadno stravitelnou, šťavnatou a měkkou, a zjemní
se i její chuť.
Vitamíny a prospěšné látky
Kdoule jsou bohaté na vitamíny B a C a na minerály jako je vápník,
draslík, železo nebo zinek. Působí také pozitivně na trávení. Kdoule kromě toho
obsahují cenné minerály a právě železo je v kdoulích obsaženo hojně.
Pečené nebo vařené kdoule mají silné antirevmatické účinky. Lidé stižení revmatickými potížemi mohou konzumovat několik pečených kdoulí denně a během čtyř týdnů se dočkají znatelného zlepšení.
Z kdoulových semen bohatých na slizovité látky se v Íránu dodnes připravují kapky proti kašli a zánětům v krku. Ještě na začátku století se ze semen kdoule připravoval slizovitý maz na ošetřování proleženin.
Ale samozřejmě kdoule jsou stejně užitečné, prospěšné a významné na příjem vizamínů a minerálů jako každé jiné ovoce pěstované doma bez hnojiv a chemie.
Možnost je i komerční pěstování
Kdouloně se v Česku komerčně obvykle nepěstují pro plody, z
trhu je zcela vytlačují jablka, jejichž použití je podobné a je to škoda. Možná, že někoho napadne zkusit svůj komerční plán postavit právě na kdoulích.
Spotřebitelé jsou o možnosti použití kdoulí informováni zatím nedostatečně, ale i to se může změnit. Ve prospěch komerčního pěstování kdoulí pro plody hovoří i následující informace:
- stromy téměř jistě, pravidelně plodí, pokud mají správnou péči
- protože jsou stromy malé, snadno se udržují a ovoce je snadno sklízeno
- kdoule kvetou pozdně, obvykle když už všechny nebezpečné mrazíky pominuly
- ovoce nepodléhá rychlé zkáze
- ceny utržené za prvotřídní ovoce byly v minulosti vysoké a je třeba očekávat, že i při výrazném nárůstu výměry budou ceny vysoké i nadále, i pokud bude k prodeji nabízeno dostatečné množství kdoulí
A co Vy: Znali jste toto pozapomenuté ovoce?