Výsadba a sázení na jaro se děje i na podzim

25.10.2021

Jsou rostliny, která sázíme raději na podzim, pokud chceme jejich plnou krásu vnímat již v následujícím roce. A jedněmi z nich jsou některé druhy cibulovin, ale i trvalek a letniček. A mají nejen estetickou funkci, ale i ochranou a podporující. Nyní si ukážeme, jak na to.

S podzimním sázením začínáme obvykle v druhé polovině srpna a sázíme nejdéle do začátku listopadu, ale i zde se děje podle daného roku a jeho počasí.

Odhad období má vliv na dostatek vláhy v půdě a pokud ještě nestihneme přízemní mrazíky, mělo by vše dobře zakořenit. Ale podle našich zkušeností se není třeba obávat a nikam spěchat, a podzimní sázení můžeme nechat i na pozdější měsíce. Nejlépe určujeme správný čas intuitivně a podle počasí daného roku.

Podzimní sázení a výsadba má své výhody hlavně u některých druhů, které přímo výsadbu na podzim preferují a díky tomu i naše jarní záhony budou zářit tvary a barvami. Obecně lze říci, že rostliny co kvetou na jaře, sázíme na podzim a ty co kvetou v létě či později, sázíme v létě, ale i toto nepsané pravidlo má své výjimky:)

My provádíme výsadbu hlavně u cibulovin (například tulipány, okrasné česneky, bledule, modřence, narcisy, sněženky, ladoňky, krokusy, hyacinty apod.) a u trvalek v podobě semínek (například třapatka, upolín, čechrava, bergenie, chrpa, kamzičník, plamenka latnatá, iberka, prvosenka, tařička, řebříček, měsíček, askamitník, krásenka, zvoneček, kopretina, violka, pomněnka, barvínek, jaterník, lomikámen, trávnička, atd.).

Tento rok jsme přistoupili k sázení semínek a cibulovin pod ovocné stromy a dřeviny s tím, že se chceme vrátit k prapůvodní výsadbě rostlin chránících a podporujících stromy a to díky látkám, které některé rostliny do půdy i svého okolí vypouštějí (například okrasné česneky, měsíček, askamitník, ale i bylinky) a také díky hmyzu, který přitahují, a který má příznivý vliv na harmonický život v okolí stromů. Ať už díky opylovačům, tak i díky hmyzu, který si pochutnává na případných škůdcích (například již zmíněné česneky, violky, pomněnky, jaterníky, atd.).

Jak výsadbu a sázení provádíme?

Velice jednoduše. Vybereme si vhodné stromy a složení výsadby. Nepsané pravidlo je, že strom, který je vysoký, ale zároveň propouští dostatek světla a preferuje zásaditou půdu, osazujeme rostlinami, které tyto podmínky vyžadují a strom, pod kterým je stín, vlhko a jeho půda vyžaduje spíše kyselejší složení, osazujeme zase rostlinami pro toto prostředí vhodné.

Samotné sázení a výsadba

Nyní přistoupíme k odkrytí trávy v okolí stromu tak, abychom nepoškodili kůru a neodkryli neúměrně kořeny a zároveň zvolili velikost kruhu (může být i jiný tvar), který chceme osázet. 

Na odkrytí vrchní vrstvy použijeme nejlépe rýč, motyčku či pokud máme ruční rotavátor. Zeminu v okolí dobře proryjeme a přidáme případně kvalitní substrát, kompost, humus, dřevěné uhlí, můžeme i v případě některých ovocných stromů doplnit písek pro lepší propustnost. 

Poté, když je okolí stromu připraveno k výsadbě, sázíme nejdříve cibuloviny, které kombinujeme podle vlastní fantazie a výběru, nepsané pravidlo je cca 2 až 3x větší hloubka (tulipány vycházejí cca 10 až 15 cm) než je samotná velikost cibule a nejlepší vzdálenost se nám osvědčila 2 až 3 cm od sebe. Možnost je vysadit například tulipány rovnou do plata od vajíček (ekologické balení), které vzdálenost určí přesně a ještě jsou cibule chráněné. Jediné na co si dát pozor, ať se cibule nedotýkají, ale jinak je krásnější záhon cibulovin, který je nahusto osázen (tak nejlépe vynikne krása těchto rostlin), než sem tam nějaká ta rostlinka. I když i to může zrovna v trávníku působit famózně:)

Po výsadbě cibulovin přistoupíme k výsevu semínek. My sbíráme semínka průběžně tak, jak se tvoří na rostlinách během roku. Tyto směsi pak uchováváme právě pro podzimní sázení. Takto lze vytvářet i namíchané trvalkové záhony, luční louky či ozvláštnit trávník. 

V tomto případě použijeme nasbíraná semínka (samozřejmě je lze i zakoupit) na vytvoření barevných květinových záhonů okolo stromů. Pokud kombinujeme jarní, letní i podzimní rostliny, dosáhneme celoročního kvetení, které působí úžasně a na zahradě je za odměnu. Nejen, že jsou stromy zase o něco více chráněny, ale zároveň takovéto záhony přitáhnou opylovače, hmyz a brouky, které vaše přírodní zahrada ocení.

Semínka "sejeme" rovnoměrně a pak stačí jen za pomoci hrabiček, zapravit opatrně semínka pod zem. Není nutné nějaké hluboké setí, semínka se uchytí sama podle toho, jak místo chce a vyhodnotí:) Pak už stačí jen důkladně místo zalít a vláhu podporovat až do jara. Ano, i v zimě je občas dobré zem prolít vodou.

A co je na tomto druhu výsadby nejlepší? Moment překvapení, protože vy nevíte, co vám nakonec vyroste. Pro někoho tento typ záhonů možná není, ale někdo naopak ocení přírodu, která si sama určí, co podpoří a co nechá na jindy nebo na nikdy:)

Krásný podzim přeje Terka a Tomáš.