Výsadba v teplých měsících

06.06.2024

Chtělo by se napsat, že nejlepší výsadba je v brzkém jaře a samozřejmě na podzim, ale co je nejlepší pro výsadbu rostlin není u profesionálů zcela reálné. Dnešní kontejnerované rostliny dovolují sázet během celého roku, ale v případě teplého počasí, má kvalitní a přeživší výsadba svá pravidla. Jak sázíme v létě my?

Jak už bylo naznačeno výše, zahradní práce nekončí s jarem či podzimem, ale probíhají po celý rok, a i když se snažíme výsadby plánovat na jaro či podzim často to prostě nevyjde. 

Termín posune stavba, úřední šiml, počasí, ale třeba i množství práce, které nelze stihnout během jedné sezóny😊, a tak jsme se naučili pracovat s tím co je a jak to přichází a našli si postupy, které dovolují rostlinám nejen přežít, ale i prosperovat, ať už vysazujete kdykoliv.

Pravidel je samozřejmě více a co rostlina, to jiné požadavky, ale všeobecně lze letní výsadbu shrnout do několika zásad, které je dobré dodržovat.

V první řadě je to příprava půdy.

Zde se nám osvědčil aktivovaný biouhel (vodou či kompostovacím čajem), který zapravený do půdy dokáže lépe zadržovat vodu a kořenům rostlin pomoci v případě velkého sucha. Biouhel aplikujeme i v případě výsadby do truhlíků, kde s ním máme vlemi dobré zkušenosti.

Dále nesmíme zapomenout na kompost a písek. Tyto dva materiály mají také ty vlastnosti, které rostliny v období sucha ocení a zároveň živiny z kompostu posilují schopnost rostlin přežít i v období stresu, což pro ně vlny veder představují, pokud to tedy nejsou prérijní trvalky, které horko a přímé slunce milují ze své podstaty.

Dalším krokem k většímu předpokladu ujmutí se rostliny je jejich výběr.

Nejen druh a kultivar vhodný na dané místo, ale i to v čem je rostlina pěstována v zahradnictví. Například rašelinové baly mají tu nevýhodu, nejen že vysychají, ale pokud již proschnou, nechtějí nasát zpět vodu, a taková rostlina potřebuje opravdu ohlídat, aby než zakoření bal nevyschnul. 

To je časté například u růží, kyselinomilných rostlin jako vřesy, rododendrony, azalky apod. Čím víc rašeliny, tím větší riziko vysychání kořenového balu rostliny.

Pak samozřejmě kvalita a vitalita rostliny, ale i její velikost. Čím větší kontejner a tím pádem rostlina, tím menší šance na zakořenění v tomto období a potřeba větší péče. Někdy volíme raději standartní K9 velikosti kontejneru než větší, které vyžadují větší a delší péči.

Jak na samotnou výsadbu? S pořádnou dávkou vody.

My to děláme velmi jednoduše, připravíme si káď, vanu nebo lavor s vodou a každá jednotlivá rostlina i s kontejnerem, je do této kádě postavena, aby nasála co nejvíce vody. Bal v kontejneru musí být "nacucaný" vodou, tím je větší šance rostliny na přežití.

Po výsadbě nezapomínáme i tak na pořádné prolití. Osvědčilo se nám, dát každé jednotlivé trvalce alespoň dva litry vody do začátku.

Pokud zaléváme hadicí, nejdříve si odměříme na počet vteřin, kolik je to dva litry vody a pak zaléváme a přitom počítáme vteřiny 😊.

Střih je v tomto případě vítán.

Ano, je nám to jasné, jsou tak pěkné a zrovna možná i kvetou, ale co pomůže proti odparu vody rostliny a lepšímu a rychlejšímu zakořenění, je její sestřihnutí. Listy prostě ve velkých teplotách odpařují více vodu, kterou rostlina potřebuje pro zakořenění. Proces se vrátí na začátek právě i díky sestřihnutému květu, takže sestřižení je zkrátka v tomto případě trendy.

Není to na dlouho, zdravá dobře zasazená rostlina (podle druhu) za jeden měsíc až tři opět obrazí a vrátí se do původní – ne-li hezčí podoby. Některé druhy to vyloženě potřebují pro kompaktnost a lépe drží pak tvar.

A pak je tu mulčování.

V létě se zkrátka odpařuje voda i z půdy okolo, a tak ať už zvolíte mulčování kompostem, kůrou, štěpkou, pískem či štěrkem, rostlině to vyloženě dělá dobře, protože i vlhkost v půdě má pro rostlinu příznivý vliv. A samozřejmě pletí se tím také trochu zmenší, i když v létě už ho nebude tolik jako na jaře😊.

A nyní je to ve všeobecném módu vše. 

Samozřejmě, že pokud jste pečlivci, můžete záhon jednou týdně prolít, ale pro hlubší zakořenění rostlin, bychom spíše nechali vše na nich a nezasahovali, jen opravdu v dlouhotrvajícím horku beze srážek, bychom vodou přilepšili nejlépe v brzkém ránu či později večer. Zalévání přes den může spálit listy rostlin.

Tak přejeme sázení s radostí a v klidu, pokud rostlina dostane péči a ty správné podmínky, je velký předpoklad, že to dá a nejen to, že tuto péči ocení😊.

A co vy? Vysazujete po celý rok, nebo si to necháváte na podzim či jaro?