Nejen zahrada v zimě

30.11.2021

Listopad a prosinec na zahradě je u nás o postupném zazimování naší zahrady a zahrad klientů, přípravy zásob dřeva do krbových kamínek a dolaďování plánů na příští sezónu. Zahradník se zkrátka nezastaví ani v zimním období:)

A protože se specializujeme na realizace a údržbu převážně přírodních zahrad, postupně připravujeme realizace již objednané na novou sezónu, vybíráme rostliny a stromy pro tyto realizace nejvhodnější, vytváříme návrhy a postupy a objíždíme zahrady nových klientů, kteří mají zájem o realizaci či údržbu svých přírodních oáz v novém roce. 

Máme rádi tu různorodost, od údržby velké společné zahrady několika vlastníků, pražské zahrady plné růžových keřů, malé zahrádky ve vilové čtvrti či rozlehlé zahrady rodinného domu, nebo realizace terasy jako součást bytu v italském stylu, přes velkou zahradu v permakulturním duchu nebo přírodní zahradu v kombinaci užitkových, okrasných i relaxačních zón. Všechny typy zahrad, které nás čekají, zde nebudeme vypisovat, ale chceme tím říci, že zdravá přírodní zahrada může být kdekoliv, je jen na majiteli, jaká je jeho představa a možnosti.

Naše zahrada koncem roku trochu "strádala" neboť klienti měli přednost a tak jsme měli co dohánět. A ještě nás toho spousta čeká:) Výsadba česneku, dosázení části živého plotu z bambusů, záhon růží, rozřezání a uskladnění dřeva k dosušení, a tak bychom mohli pokračovat. Zkrátka "kovářova kobyla občas chodí bosa". Ale jak vidíte, i v zimním období lze část zahradních úkonů dohnat:)

Zazimování záhonů máme naštěstí za sebou, a ostříhání odkvetlých trvalek a bylin proběhlo už v listopadu. Klestí na zakrytí jsme již také zvládli a tak mohou rostliny v klidu odpočívat. 

Nyní vrcholí i naše přípravy na vánoční čas, a protože advent je náš oblíbený svátek, tak i svíčku jsme stihli zapálit, nazdobit nějakou tu dekoraci na stůl a do polic, nasušit ovoce a připravit se na zdobení perníčků. Také jsme "naložili" poslední léčivé dárky a vyzkoušeli pár nových druhů cukroví. Zkrátka jsme připraveni a můžeme si nyní v klidu a pohodě užívat celý prosincový čas...

A tímto chceme také Vám všem popřát nejen vánoční čas plný lásky, vnitřního klidu a pohody, ale vlastně celý další rok. On není zase takový rozdíl jestli je zima, Vánoce nebo jaro či léto, ale každý den je vlastně o té přítomnosti a bytí tady a teď. A my jsme vděční za Vás všechny, kteří s námi sdílejí své zkušenosti, nápady a zároveň je zajímá i to, co děláme my. 

Krásné prožití svátků vánočních a šťastný Nový rok, přeje Terka a Tomáš.