Zahrady ve veřejném prostoru

28.07.2022

Současné směřování realizace zahrad ve veřejném prostoru se postupně mění, a to jsme moc rádi, protože se mění k lepšímu. Stoupá počet měst i obcí, kde se tráva neseká na tzv nízkou seč či dokonce skalpování, nebo se seká dokonce méně pravidelně - hlavně v letních měsících. Potkáváme i více trvalkové výsadby a následná péče o stromy je již také vidět.

Pozorujeme poslední dobou více zakázek od Společenství vlastníků jednotek. A i když to z určitého pohledu nemusí být zrovna nejjednodušší, neboť se musí skloubit představy všech členů domu, děje se to, a to je cesta, kterou chceme nyní představit a vlastně i tímto článkem podpořit.

Těch přesvědčení, proč nemohu do veřejného prostoru něco umístit je mnoho. Ať je to pocit, že to někdo ukradne, zničí nebo utrhne, až po očůrávající pejsky a pobíhající děti. Ale pokud to nezkusím, pokud tomu nedám šanci, jak chci zlepšit své místo k bydlení a zároveň ozelenit veřejný prostor od města? Vše začíná u jednotlivce.

Známe to přeci všichni, že když procházíme okolo kvetoucího záhonu, pěkně střiženého živého plotu, či vykvetlého stromu či voňavé trvalkovo-bylinkové výsadby cítíme se potěšeni, zachytíme ten malý úsměv na tváři, máme někdy i lepší náladu než kažodenní cesta do práce v betonové změti špinavých chodníků a zaprášených stěn budov.

Veřejný prostor by měl být podle nás zelený, kvetoucí, plný barev a vůní, se stromy dávající stín a vláhu, pnoucí rostliny by měly obepínat budovy, záhony zadržující vodu a chránící půdu před přehřátím by měly být nedílnout součástí nové výstavby budov, s živým plotem čistícím vzduch a filtrujícím škodliviny i hluk z ovzduší. Veřejný prostor by měl dopřát dětem žít s hmyzem a ptáky v přirozeném přírodním prostředí. Veřejný prostor by nám měl dopřát lepší klimatické podmínky, a to ekologickou cestou dokáže jen flóra😊.

A jak na to?

CO JE DŮLEŽITÉ ŘÍCT SI HNED NA ZAČÁTKU

Co od zahrady očekáváte? Chcete okrasnou zahrádku s jedlými bobulovinami a stromy? Nebo preferujete posezení ve stínu vrostlého stromu s trávníkem? Nebo vás láka luční louka s jedlými keři a živým plotem? Posezení na lavičce u relaxačního koutku s pítkem pro ptáčky? Fantazii se meze nekladou, ale důležité je si říct hned na začátku, co vlastně od zahrady očekáváme. A pokud i vím barvy či dokonce druhy rostlin, které preferuji, skvělé, anebo se mohu nechat inspirovat zahradní firmou.

JAKÉ VYBRAT ROSTLINY

Jedním slovem odolné😊. Je to tak. Je to veřejný prostor, péče o rostliny je ve střídavé péči, která z našich zkušení je velice nepravidelná, a proto volte rostliny, které vydrží všechno😊, nebo počítejte i s měsíčními náklady na údržbu zvenčí. Na začátku výsadby je vždy potřeba pravidelná zálivka, než rostliny zakoření a plně se zapojí. Což se samozřejmě týká i stromů, keřů a trávníku. A samozřejmě pletí se po výsadbě také nevyhnete, pokud chcete, aby se vaše trvalkové záhony pěkně rozrostly dříve, než plevel, který je vždy rychlejší. Mulčování tuto práci usnadní a nebude muset být tak častá.

PŘÍPRAVA PŮDY

Nabídku od firmy pečlivě prostudujte, a i když to může na začátku stát více práce a následně peněz, věřte, že se řádná příprava půdy vyplatí - péči o půdu by měla každá realizace obsahovat. Půda má být složená z ornice, kompostu a písku. Pokud ještě někdo přidá biouhel, nebo v případě jílovité půdy výměnu nebo přidání perlitu či keramzitu nebo drobné štěrkové kamenivo je o půdu postaráno a vy víte, že na to firma myslí a vaše realizace dostane počáteční péči, která se během zapojení výsadby stonásobně vrátí a to hlavně i v budoucnu.

NÁSLEDNÁ PÉČE

Dohodněte se s firmou na následné péči hned na začátku. Budete schopni o novou výsadbu pečovat pravidelně? Protože nová výsadba, než zakoření a propojí se plně na daném místě péči potřebuje. A to se týká pravidelného a vydatného zalévání, pletí, i když provede firma mulčování (kůrou, štěpkou, kamínky či jiným přírodním materiálem), pletí vás nemine.

MÁ NÁVRH VÝSADBY PATRA?

Chtějte chytrou výsadbu. Výsadba by měla mít tzv patrová. To znamená, že chtějte i půdopokryvné rostliny, které časem nahradí aspoň z části mulč a sníží potřebu pletí a zalévání. Chtějte patra jako v přírodě - nižší rostliny, střední i vysoké, záhony tak budou mít hloubku a budou lépe fungovat v budoucnu. Taková výsadba zajistí stín, vláhu, lepší zadržování vody, rychleji se rozroste a zapojí a bude více odolná.

Chtějte záhon, který kvetou co nejdéle, nejlépe od jara do zimy. Sice si připlatíte, ale pokud budou v záhonu i jarní cibuloviny, různé trvalky kvetoucí od května do listopadu a přidají se třeba vřesovce, budete mít zajištěný záhon s kvetením po celý rok. Dobré je zakomponovat i stálezelené keře či okrasné trávy, aby i v zimním období působily záhony upraveným dojmem se strukturou.

A CO BUDE DÁL

V době, kdy se nyní i ve veřejném prostoru hovoří aktivně o klimatické změně a jejímu vlivu na změny teplot, a tím pádem o vlivu měnící se teploty na kvalitu života, právě osazování a zazelenění veřejného prostoru je cesta, která nese řešení, ale i logické vyústění. Teď jde hlavně o nás jednotlivce, zda k této změně přispějeme třeba vlastním příkladem nebo aspoň vyjádřením svého názoru.

Představte si města a obce, každý veřejný kout plný stromů, keřů, květin, ale třeba i zeleniny a bobulovin. Není tahle představa místa k žití lákavější než beton, asfalt a čisté uhlazené chodníky?

A kde vy byste si přáli květiny, keře i stromy? Je nějaké místo ve vašem okolí, které by si to vyloženě zasloužilo? Pojďme vytipovat místa, která potřebují osázet😊. Napište nám.