Září na zahradě

30.09.2021

Milujeme každé roční období, protože každé přináší něco nového a osobitého, a jinak tomu není ani u září, které právě skončilo a pomalu přecházíme do října. Zkrátka podzim v přírodních zahradách je unikátní svými barvami, světelnou náladou a vůněmi hlíny, se kterou na podzim pracujeme zase o něco více.

Září přineslo mnoho sklizené zeleniny a ovoce a také sázení rostlin a ovocných stromů, které chceme, aby do jara zakořenili a dělali nám radost v příštím roce. Letos jsme přidali do naší zahrady více cibulovin jako tulipány, narcisky, okrasné česneky a jiné okrasné květiny, také jsme přidali luční louku, která bude okupovat okolí ovocných stromů, kde jsme tak vyměnili kúru za květinové záhony.

Časem přineseme článek s fotografiemi, jak se výsadba ujala a proč je dobrá kombinace ovocných stromů a lučního kvítí.

Další radost jsme si udělali mladou meruňkou, kterou chceme vyměnit za starší broskev, která nenese plody. I to se stává, nebojte se proto vyměňovat v zahradě keře, stromy i rostliny, pokud nenesou ovoce či nerostou podle záměru. Neznamená to bez rozmyslu vše vyhazovat či měnit, ale spíše nebát se spolutvořit prostor, kde se chcete cítit dobře.

Meruňku jsme dlouho vybírali, a nakonec zvolili Velkopavlovickou čtvrtkmen. Popis odrůdy zní asi takto: plod je středně velký až velký. Dužnina je navinule sladká, při plném dozrání sladká velmi aromatická. Díky svému typickému aroma meruněk je nejčastěji používaná odrůda k pálení a zpracování. Velkou výhodou pro zpracování plodů je i to, že dozrává najednou a lze jednorázově sklidit takřka celý strom, bez nutnosti postupné několikadenní sklizně. Plody jsou velmi kvalitní, mají typicky meruňkovou plnou a velmi aromatickou chuť. Co se týče odolnosti proti mrazu, dřevo a květní pupeny jsou odolné.

O jejím počínání u nás na zahradě vás budeme také časem informovat. A to i v článku, jak správně zasadit ovocný strom a první zastřihávání - tzv. výchovný řez.

Nyní nás také čeká zakládání ovocného sadu u klientů, kteří se rozhodli vytvořit na zahradě ovocný sad s použitím zákrsků a čtvrtkmenů. V sadu nebudou chybět jabloně, švestky, blumy, meruňka, višeň ale i zimolez kamčatský či muchovník.

O zakládání takového mini sadu připravujeme fotoreportáž pro všechny, kteří uvažují o podobném zkrášlení a zhodnocení zahrady. A co si budeme povídat, ovoce na přírodní zahradu patří.

V tomto měsíci jsme také zrealizovali a měnili zahrady klientů, kteří nám dali svou důvěru, a tak máme za sebou i založení živého plotu z bambusů.

Mýty o bambusech panují ve společnosti dosti velké, a tak jsme se rozhodli přinést nejen fotoreportáž, jak správně založit živý plot z bambusů, ale i něco o druzích a výběru bambusů na vaši zahradu či na terasu, kde mohou bambusy prosperovat stejně dobře.

Stále připravujeme a vybíráme nejvhodnějšího dodavatele zahradních pítek pro ptáčky. Pítka používáme již nyní do zahrad klientů, ale chtěli bychom je pro velký zájem prodávat i na našem e-shopu, takže prosíme o trpělivost, neboť nám záleží na výběru toho nejlepšího pro vás, a to v době zdražování nejen kovu není jednoduché, ale věříme, že najdeme nejlepší cestu mezi cenou a kvalitou.

Sklízení fazolí se týká přímo naší zahrady, a protože fazole na naší zahradě nemohou chybět a považujeme je za stěžejní plodinu, přineseme v říjnu článek i na toto téma.

A neposlední řadě jsme doplňovali a stále doplňujeme vyvýšené záhony kompostem a zeminou na příští sezónu, a protože kvalitní kompost je důležité téma, na které se často ptáte, přineseme i článek o tom, jak kompost připravujeme my. A to pomocí štěpkovače a střídání zeleného a hnědého😊.

Dále je tohle období časem zavlažování domovů, a protože jak víte, jsme zastánci dřeva a topení v krbových kamnech, neboť milujeme světlo a teplo, které pozorujeme skoro každý večer díky naším ekologickým a úsporným kamnům, nezapomínáme i na vyznavače tohoto topení a přineseme článek o tom, jak správně topit a čím. Tentokrát půjdeme ke konkrétnímu dřevu a jeho výhodách a přednostech.

A protože máme za sebou mnoho přeměn a realizací zahrad, připravujeme také rozsáhlejší fotoreportáže PŘED a PO. Třeba někoho inspirují na příští rok k vlastní přeměně zahrady😊.

Není možné do jednoho článku vměstnat vše, co se během měsíce září odehrálo, ale malá ukázka prostřednictvím fotografií snad udělá někomu radost. Budeme rádi i za vaše fotografie.

No a další články přijdou zase sami od sebe, podle toho, co se bude v měsíci říjnu a listopadu dít u nás na zahradě i mimo ni. Jsme rádi, že vás přírodní zahrady zajímají, a že sdílíte své zkušenosti s námi, neboť zahrada je radost, a tak to má být😊.

S láskou Terka a Tomáš.