Zavřeniny, když nezavařujeme, ale zavíráme

16.07.2021

Zavřeniny, ano slyšíte dobře, nezavařujeme, ale zavíráme. Nedávno na nás vykoukl článek o tom, jak uchovat v čerstvé a chutné kvalitě ovoce bez zavařování a přišlo nám to tak jednoduché a geniální, že to musíme vyzkoušet. A pokud to zaujme i vás, budeme rádi za vaše zkušenosti a experimenty, neboť zatím to je z naší strany experiment, neboť to děláme poprvé😊.

Zavřeniny - jde zkrátka o to, že ovoce jako rybíz, angrešt, borůvky, třešně, višně, mirabelky apod. strčíte do 15 minut od sklizně do sklenice a uzavřete. Takto zavřené ovoce má vydržet klidně i rok a jak je uvedeno z více zkušeností i déle. Zkrátka do jara máte čerstvé lehke zkvašené (fermentované) ovoce bez námahy, přidaného cukru a dalších přísad.

Jak celý proces výroby zavřenin probíhá?

Vezměte čistou sklenici i s víčkem, lepší je menší velikost a jděte sklízet. Do sklenic můžete natrhat rybíz, angrešt, maliny, borůvky, hroznové víno, a jiné. Trháme jen kvalitní nepoškozené plody, nejlépe i se stopkou například v případě rybízu. Ovoce již nijak neočišťujeme, takže je dobré sbírat jen to přírodní bez chemického ošetření a v přírodním prostředí. Sklenici naplníme až po kraj a zavíčkujeme. Takto naplněné sklenice uložíme do police, nemusejí se uchovávat ani v chladu, ani v temnu.

A co se bude dále dít?

Odborně se tomu říká fermentace. Jedná se o čistou přírodní fermentaci bez přidaných cukrů. Některé plody po zavření postupně pustí šťávu, trochu ztratí barvu a začnou pracovat. Začnou se tvořit enzymy a bakterie, jak živé ovoce pracuje.

Je to proces, který zachová potraviny dlouhou dobu jedlé a s vysokým obsahem živin a vitamínů. Fermentace příznivě mění chemickou povahu takto uchovaných plodů. Nejen, že jídlo konzervuje, ale tento přírodní proces také zlepšuje jeho stravitelnost, a zvyšuje obsah živin a enzymů. Takto získané látky příznivě ovlivňují náš imunitní systém.

Některé ovoce například maliny, ostružiny či hroznové víno mají mít chuť stejnou jako při sklizni, některé zfermentuje více jako třeba rybíz či višně, ale je to o vyzkoušení a době spotřeby. Takto uchované ovoce je vitamínovou bombou, kterou lze použít jak na zmrzlinový pohár, do jogurtu či s tvarohem. Vynikají je takto zpracované ovoce i na pečení.

Pokud vás takto zpracované ovoce zaujalo, pojďte s námi experimentovat. Zajímají nás vaše zkušenosti, recepty a třeba i druh ovoce, který jste takto uchovali pro pozdější generace😊.

O dalším průběhu zavřenin vás budeme informovat😊.