Zelenina na zahradě a jak ji pěstovat co nejjednodušeji?

28.05.2022

Když má člověk přírodní zahradu určitě chce pěstovat i zeleninu. Dnešní doba přeje různým možnostem a trh je plný semínek, sazeniček, rad a porad, jak správně zasít to či ono, jak pěstovat nejlépe rajčata, čím hnojit a stříkat, co každá zelenina potřebuje a co s čím do záhonu apod. Každý si najde to své.

Naše zkušenosti hovoří o tom, že nejlepší jsou vlastní zkušenosti. Můžete si přečíst tisíce rad a vyslechnout moudra od mičurinů (Ivan Vladimirovič Mičurin byl ruský šlechtitel a ovocnář, dvojnásobný nositel Leninova řádu😊) všeho druhu, ale nedejte na ně a vyzkoušejte si vše sami.

Právě vlastní zkušenosti, pozorování a místo, kde se nachází vaše zelenina 😊, vám budou největšími pomocníky, protože co člověk, to originál, co zahrada, to jedinečný živý organismus, co semínka a sazenice, to výjimečný zdroj informací pro pozdější růst.

Neznamená to samozřejmě, že rady nevyslechnete a informace nenačtete, ale až vlastní zkušenost vám dá buď za pravdu nebo si půjdete úplně svou vlastní cestou.

Pěstovat zeleninu není složité, je to jednodušší než cokoliv jiného. Když rostlina dostane hned na začátku co má (kvalitní kompost), když je podpořena během růstu (přírodní hnojiva, voda apod.), pokud je na zahradě rovnováha (což v dnešní době není skoro nikde😊) poroste tak, jak má. A to znamená i to, že jednou vám půjdou lépe rajčata a hůře mrkev, příště se bude dařit salátům a okurky na tom budou bídně😊.

Protože to je na tom to úžasné, někde se daří tomu a někde něčemu jinému, někdy počasí přeje této odrůdě a jindy onomu kultivaru.

Pokud jste klidný zahradník pozorovatel a podporovatel, ve skutečnosti se bude dařit skoro všemu, co na zahradě máte, a pokud jeden rok slimáci sežerou všechen salát a mšice pomohou k nižší úrodě rybízu a špačci nenechají skoro žádný borůvky, nebudete zoufat, ale jen vědět, že to je příroda, to je ten úžasný nezaměnitelný každoroční cyklus, který nám jen ukazuje, že vše je v pořádku.

Jediné, co musíte udělat vy je, postarat se o kompost, připravit půdu, vysadit sazenice či semínka nejlépe s tím, co se vzájemně má rádo, občas zalévat, když je to potřeba, občas pohnojit (třeba jíchou), někde mulčovat, někde vysadit půdopokryvné rostliny, někde přivázat, někde uštípnout, někde zkypřit, ale i když byste nic z toho neudělali věřte, že vám něco z toho všeho vyroste😊.

Zelenina je totiž pro ten růst naprogramována a pokud ji nebudeme v ničem překážet, postará se o sebe skoro sama.

Možná, že tohle nebude chtít slyšet, možná, že někdy chceme slyšet tu pochvalu, jak dobrý jste zahradník, ale prosím vás, vážně věříte tomu, že vy jste ten, kdo za to může? 😊

S láskou ke všem zahradníkům a zahradám Terka a Tomáš

Závěrem

PS: A jedna rada😊 závěrem: kvalitní semínka nejlépe z permakultury nebo vlastní, sazenice od prověřeného pěstitele nebo vlastní, vyzrálý kvalitní kompost nejlépe vlastní, když zalévat, tak nejlépe dešťovou vodou nebo aspoň ze studny, když ošetřovat, tak přírodní cestou, když přihnojovat, tak také přírodní cestou, když mulčovat, tak tím, co kam patří a když se starat, tak tak jak to, která rostlina vyžaduje. Ale ještě jednou, i když z toho neuděláte vůbec nic, stejně vám něco vyroste😊.

PSS: Na výběru odrůdy záleží? Ano i ne. Je pravdou, že my kupujeme kvalitní prověřené odrůdy, a to převážně ty staré a původní, třeba z permasemínek a musíme říct, že ty jsou úžasné, odolné, nenáročné, výnosné a hlavně chutné. Kombinujeme je s celoročními odrůdami a pak od prověřených pěstitelů. Ale opět naše zkušenosti hovoří o tom, že i když jsme to nedělali, tak úroda byla. A teď babo raď😊.