Znovuobjevený strom? Moruše Pendula

13.09.2021

Jsou druhy stromů, na které jsme na chvíli zapomněli a nyní přichází čas na jejich znovuobjevení. Morušovníky jsou nejen ozdobou zahrad, ale i ovocným stromem s množstvím chutných plodů. A podzim je ideální čas na výsadbu.

Původní druhy Moruší jsou obrovské a dorůstají výšky až osmnáct metrů a ty nejstarší jsou staré i dvě stě let. Nejvíce se pěstovali na jižní Moravě, kde se z nich dělá vynikající destilát. Ale samozřejmě nejen to, morušovník poskytuje plody plné vitamínů a minerálů a jeho borůvkovo-ostružinová chuť je vynikající i na marmelády a ovocné šťávy. Nám chutnají tedy nejvíce čerstvé.

Morušovník se do Evropy rozšířil z Persie a z Číny. Znali jej staří Římané, kteří jej rozšířili až do Anglie. Do Evropy se ve velké míře morušovník rozšířil především díky rozkvětu hedvábnictví v 17. století. Listy morušovníku (Morus alba) poskytovaly nejkvalitnější potravu bourci morušovému.

V Čechách byly ovocné stromy včetně moruší vysazovány podél důležitých cest za doby vlády Marie Terezie. Vznikaly tak celé ovocné aleje.

Moruše má nejznámější dva druhy, moruši bílou a moruši černou, ale známe i moruši červenou. Oba druhy (bílá a černá) jsme mohli dříve vídat ve starých sadech, kde dosahují výšky i přes patnáct metrů.

Dnes si představíme menší kultivar Moruši převislou, která je vhodná do malých zahrad, a to nejen pro svou okrasnou hodnotu, ale i množství plodů, které při správném pěstování nabízí.

Moruše nemá ráda otevřená stanoviště se severním větrem, vyhovují jí chráněná místa před větrem. Moruše široce a hluboce koření, takže konkurenci jiných stromů zvažte. Měla by se pěstovat také dál od teras a cest, které může svými kořeny narušit. Pod moruše se vyplatí prostor zatravnit, aby se neušpinily plody, které hodně opadávají, takže sběr probíhá i ze země.

Moruše nemají rády jílovité půdy, lépe se jim daří v hlinitopísčitých půdách. Nepotřebují tolik zálivky jako jiné stromy, spíše mají rády vlhčení na listy, takže v parném létě nezapomínejme na kropení hadicí zvýšky na listy, moruši to dělá dobře😊.

Co se týká přímo sadby, sadíme na jaře nebo podzim běžným způsobem. To znamená, že vyhloubíme úměrně velkou jámu, kterou naplníme směsí zeminy a kompostu, nakonec pořádně prolijeme a můžeme zasadit stromek. Ke stromku přihrneme zeminu, přišlápneme a opět důkladně prolijeme vodou. Stromek zpočátku zaléváme pravidelně, aby dobře zakořenil a kořeny nevyschly, ale nijak to nepřeháníme.

Důležití je i občasné sestříhávání. Řez provádíme nejlépe v předjaří, je to podobné jako u vinné révy, krátíme jen ty výhonky, které se překrývají či můžeme zkrátit šlahouny, které jdou až k zemi. Starší stromy už nepotřebují řez vůbec.

Moruši můžeme občas přihnojit na jaře trochou kompostu. Není to náročný strom ani keř, ale jeho vzhled a plody stojí za obnovení do našich zahrad.


Chcete pomoci s výběrem Moruše? Nebo pomoci přímo s koupí a výsadbou? Neváhejte se ozvat.