Jak na domácí přírodní limonádu do 24 hodin

14.06.2021

Nyní nastává ten pravý čas pro domácí limonády. Kvete bez černý, akáty, růže, někde ještě pivoňky a chystají se lípy. A proto je ten pravý čas pro domácí zdravé podporující šumivé limonády za pomoci květů a droždí.

Já miluji ty s bezem, akátem a pivoňkou, muži přijde moc navoněná. On zase raději tu čistě bezovou. Kombinace je na každém z vás.

Recept:

  • 3,3 litrová sklenicenaplnit květy (min. 5-6, já přidávám více)
  • cukr podle chuti (200 až 500g), já používám třtinový
  • 2 citróny bio (jeden šťáva, druhý nakrájet na kolečka)
  • 1 sáček sušeného droždí (může být i méně, nebo 7g čerstvého)
  • a zalít teplou vodou.

Může se přidat i lžička kyseliny citrónové, když chcete limonádu uchovat na delší čas. My ji vypijeme hned.

Pak utěsnit potravinářskou fólií a gumičkou a nechat 1 až 3dny pracovat. Je to tak, že limonáda je po 24 hodinách již hotová, ale kdo chce silnější účinky, nechá déle. Po dvou dnech je v limonádě i trochu toho alkoholu, takže připomíná burčák.

Šumivý nápoj lze udělat i bez droždí, zde jen počítejte s delší dobou louhování a častým promícháváním nejlépe dřevěnou lžící. A také kontrolu plísní, která mají tendenci se tvořit. Zde se nechává limonáda alespoň sedm dní pracovat na slunci. Moje maminka dokonce nechávala bezovou limonádu na slunci kvasit několik týdnů, ale byla pak luxusní.

Co se týká květů pivoňky, zde počítejme s tím, že obsahuji i mírně "jedovaté" látky, které v menším množství léčí, ale nesmí je těhotné ženy a jejich použití je na zodpovědnosti každého z nás. Stejně jako u mnoha jiných bylin.


A jaký je váš recept? Pošlete přes on-line formulář nebo sdílejte na facebooku https://www.facebook.com/bydlimenazahrade