Jak přilákat ježka na zahradu a proč?

31.01.2022

Tak zaprvé ježek na zahradě je dar, radost a velký pomocník. Užitečnost tohoto tvora možná plně nedoceňujeme, a proto je tady několik krátkých postřehů ze života ježka a jeho přínosu pro přírodní hospodaření.

Tento ježek vyfocen u nás na zahradě pod lavičkou při nočním rozjímání ve dvou:)
Tento ježek vyfocen u nás na zahradě pod lavičkou při nočním rozjímání ve dvou:)

Druhy ježků na našem území jsou dva, a to ježek západní a ježek východní, jak jinak😊. Oba druhy ale mají podobné vlastnosti a potřeby, takže je přivítáme oba😊.

Ježek je hmyzožravec a živí se hlavně slimáky, hraboši, kobylkami, larvami hmyzu a drobnými brouky apod. Rostlinou stravu jako semena a ovocné plody konzumuje výjimečně. Za jednu noc dokáže zkonzumovat až sedmdesát gramů potravy, a to už je pořádná dávka slimáků, a nejen proto bychom si měli tohoto tvora hýčkat.

Jak přilákat ježka na zahradu?

Dříve byli ježci součástí většiny zahrad a setkání s tímto na první pohled roztomilým tvorem bylo mnohem častější než dnes. Bohužel příliš opečovávané a vyumělkované zahrady s dokonale zastřiženým trávníkem, pečlivě shrabaným listím bez přirozených úkrytů v podobě keřů, travnatých zákoutí, nebo složeným dřevem, či průmyslové zahradničení plné pesticidů, chemie a umělých hnojiv ježkům nejen moc nevoní, ale v případě konzumace takto ošetřených zahrad či návnad mohou i zahynout.

Ježci jsou, velice plachá stvoření a na vaší zahradě vyhledávají většinou tmavý úkryt, kde přes den odpočívají a nabírají síly pro noční lov.

Ježci se potřebují na zahradu nějak dostat. Pro volný průchod ježkům stačí otvor okolo 10 cm v průměru, třeba mezera v plotě nebo pod plotem. Ideální jsou ploty živé anebo dřevěné plaňkové.

Zvolte na zahradě klidně kout, kde listí a větve nebudete uhrabávat, ale naopak kupit. Tohle mají ježci rádi. Můžete jim vytvořit i úkryt v podobě domečku. Vhodný domeček pro ježka je například z dřevěné boudy se vchodem v podobě delšího tunelu, kde se cítí bezpečněji. Domeček zakryjte listím, větvemi případně i hlínou.

A pokud chcete ježka přímo rozmalovat?

No tak použijte psí či kočičí granule a paštiky, či jiné pochoutky nejlépe masové, nebo nějaké hmyzí dobroty do misky, to ježka zaručeně přiláká, tedy jestli se dřív nepřijdou najíst sousedovic kočky😊.

Ježek je zkrátka přítel a zahradní pomocník, který si zaslouží naši pozornost a úctu.