Jak zamezit vlhkosti v malých prostorech?

30.09.2021

Ať už jste v maringotce, tiny house, mobilheimu či v jakémkoliv podobném mobilním domě, dřevostavbě, na chalupě či jiném uzavřeném prostoru, může se stát, že řešíte jednu zásadní nepříjemnost a tou je zvýšená vlhkost a plíseň. V jednu chvíli jsme řešili to samé, a protože jsme to vyřešili, přidáváme sem naši zkušenost.

Setkáváme se s tím poměrně často, lidé si pořídí mobilní dům a časem je vyděsí zvýšená vlhkost a někdy i plíseň nejčastěji v rozích, pod postelí či pod matrací. Čím to je?

Byl to i náš případ

Naše maringotka je zateplená "jen" od výrobce a to 5cm PUR pěny, okna nedoléhají a dveře mají otvor pro našeho kocoura a přesto jsme se v určité době potýkali se zvýšeným vlhkem a plísní. 

Bylo to v době, kdy jsme na topení používali jen klimatizaci, tedy tepelné čerpadlo a neměli odvětrávání tak, aby odvádělo "vydýchaný" vzduchu ven z místnosti a pomáhalo k cirkulaci v domě. A to tu žijeme ve dvou, co teprve taková rodina.

Vlhkost se držela hlavně v rozích ložnice, za postelí a hlavně pod matrací. Oblečení, které se zrovna nepoužívalo a bylo uskladněno právě pod postelí chytlo plíseň a museli jsme ho vyhodit, než nám došlo, kde je problém. 

Okna byla ve vlhkém počasí nebo po koupání orosená a kapky stékaly po rámu dveří, když byla zvýšená venkovní vlhkost nebo když se dlouho vařil vývar v kuchyni:)

A když přišla návštěva a bylo nás v jídelně více jak dva, na oknech se hned začala tvořit pára a zvýšená vlhkost byla v cukuletu tady:)

Jaký může být ten důvod tvoření plísní?

Těch důvodů je více a někdy je to kombinace všech aspektů dohromady a někdy jen některých z nich, který je váš případ si uvědomíte po přečtení.

V první řadě a hlavním důvodem je malý prostor, který je současně kuchyní ( například pára z vaření), ložnicí (například sušení prádla, kumulace dýchajících osob), koupelnou (například vlhkost po koupání, sprchování a jiném mytí) a dalšími kouty, které slouží k mnoha činnostem pro více lidí na jednom místě, tedy v jedné místnosti.

A to se dostáváme k bodu dva a to je malé odvětrávání těchto prostor. Jestliže někdo namítne, že větrá, že má větrák v koupelně, nebo že často otevírá dveře, okna a my nevíme co všechno, je to málo. Prostor potřebuje průběžně bez přestávky dýchat a vzduch musí v místnosti tzv. cirkulovat. A to nějakými škvírami v zateplení nebo jednou otevřenou ventilačkou neuděláte.

Často bývá problém i v zateplení, které je špatně uděláno a vznikají tzv. tepelné mosty. Problémy vznikají i při výměně starých netěsnících oken za nová plastová a to včetně dveří, která prostor hermeticky uzavřou. Ventilačka je většinou jen v koupelně, u odpadu na wc a v lepším případě s digestoří nad sporákem, ale ani toto v mnoha případech nestačí. 

Zkrátka "alchymie" izolace a cirkulace vzduchu:), se kterou se potýkají nejen moderní dřevostavby, pasivní domy, ale právě i malé prostory.

Musíte dosáhnout správné cirkulace vzduchu

V našem případě jsme nejdříve pořídili kamínka na dřevo s externím přívodem vzduchu místo tepelného čerpadla. Kamna změnili druh tepla a samotného výhřevu a vlhkost se snížila o více jak třetinu (máme vlhkoměr).

Další změnou bylo vytvoření otvoru - vzduchového průduchu v ložnici přímo nahoře. Důležité je, aby byl co nejvýše. Jestli přes tento otvor dáte jen ochrannou mřížku, nebo pořídíte přímo větrák, který budete pouštět při sušení prádla či po koupání, aby se odvedla zvýšená vlhkost je na vás, ale horní průduch je důležitý. 

A to i v případě, kdy máte patro na spaní, protože právě tam se drží větší teplo a pro spaní je čerstvý vzduchu zdravý. Tímto krokem hlavně spustíme hlavní cirkulační tah. 

Další bod k dotvoření cirkulace je například průduch na druhé straně místnosti dole ve dveřích či ve zdi (klidně formou jednoduché mřížky). V případě digestoře, která bude odvádět také zvýšenou vlhkost při vaření a v případě silnějšího větráku je dobré mít kamna s externím přívodem vzduchu, protože se může stát, že se skrz komín a kamna bude natahovat vzduch do místnosti (a to opravdu nechcete) nebo se zhorší tah komína. 

Hlavní cíl je také nechat cirkulovat vzduch podél stěn celého prostoru. Takže všechny skříně, komody, desky a hlavně postel - nechat alespoň pár centimetrů od stěny. Vše musí dýchat a mít volnost, i když jste v malém prostoru, musíte dát prostor ostatním věcem:) 

A pokud je právě vaše postel největší vlhkostní zóna a skladovací prostory máte hlavně pod postelí, udělejte si odvětrávací jednoduchý systém právě tam. 

Základem je tedy mít matrace postele na roštech, ne na plných deskách a pokud možnost nechat postel dýchat alespoň v rozích (umístění postele kousek od stěny). A pak už budete jen potřebovat: plastovou rouru s dírkami (drenážní roura) tak, aby mohla být podél celé stěny ložnice (nejlépe pod postelí vzadu u zdi, včetně boků) - poté zakoupíte ventilátor, stačí malý na baterky, či solární nebo výkonnější na elektřinu ze sítě (například plastový axiální ventilátor) a pokud chcete praktickou variantu s časovačem, koupíte i časovač se spínačem, kterým si budete regulovat pouštění ventilátoru, třeba když zrovna nejste doma.

A již je to jednoduché, natáhnete plastovou rouru tam, kde chcete odvětrávat a zajistit stálý průduch vzduchu, na jednu stranu umístíte větráček s časovačem a nastavíte na čas, kdy nejste doma, aby vás větrání nerušilo, a druhou stranu roury částečně zaslepíte, aby vzduch proudil všude. O jednu část se postará samotná roura a o další ventilátor, který bude hnát vzduch odspodu po obvodu koutu ložnice, ale částečně i v celé místnosti.

Tato varianta je nutná jen v případě, že máte vyšší vlhkost a bojujete s ní stále i po tom, co jste udělali změnu topení, zajistili odvětrávání nad postelí, odsunuli postel od stěny a vyměnili rošty za průběžné a ne plné. 

Závěrem

Nás vlhkost přestala trápit právě po výměně topného tělesa (máme kamna na dřevo), vytvoření odvětrávání nad postelí (samovolně vyměňuje vzduch už jen tím, že je a zapínáme jej, jen když sušíme prádlo uvnitř) a ve dveřích (vchod pro kocoura na magnet, který je stejně neustále otevřený). Postel máme s úložným prostorem (vysouvací šuplíky), ale je umístěna pár centimetrů od stěny. A digestoř v kuchyni je také k nezaplacení, hlavně pro ty výpary při vaření.

A jak jste vy řešili větrání v malých prostorech v zimě? Protože hlavně vlhká zima způsobuje tyto problémy.