Jehličnatá zahrada v rekonstrukci

31.10.2023

Poslední roky se stále častěji stává, že jehličnatá výsadba v zahradách usychá nebo nefunguje, jak má. My vám z našich zkušeností řekneme, že jehličnany jsou pěkné v lese nebo přímo v lesní zahradě, kde, již byly předtím, než jste se tam nastěhovali, a že je možná na čase změnit své zaběhnuté zvyky a úhel pohledu a změnit zahradu v místo plné listnatých stromů, keřů a trvalek.

Přírodní zahrady budoucnosti jsou plné listnatých stromů, keřů a trvalkových (bylinných) pater. Čím více smíšené – patrové (stromy, keře, byliny) výsadby v kombinaci s půdopokryvnými rostlinami, čím vyšší biodiverzita, tím lepší podmínky pro zdravou vitální zahradu a tím pádem život.

Taková komplexní zahrada lépe zadržuje vodu, rostliny lépe odolávají škůdcům a chorobám zvenčí a dochází ke vzájemné podpoře, vnímáte i příznivější klima takové zahrady, ale i čistotu vzduchu a při použití alespoň metrového živého plotu i lepší odhlučnění.

A to nemluvíme o celosezónním kvetení, proměně zahrady, která nezůstává statická, ale mění se každým měsícem či dokonce z týdne na týden.

Zvyšuje se počet usychajících jehličnanů

Důvodů proč jehličnany na vaší zahradě usychají může být více, ale nejčastěji se nyní setkáváme s více faktory najednou, a to i podle místa, kde se zahrada nachází. Dlouhodobé sušší a teplejší léto bez dostatku vláhy má za následek stres rostlin, které pak snadněji napadají různí škůdci a houbové choroby a oslabené "nejen jehličnany" si s nimi tak snadno neporadí jako když jsou ve výborné kondici a bez stresu.

Houbové mikroorganismy způsobující choroby jehlic jehličnanů zahrnují široké spektrum různých způsobů poškození dřevin. Převážně jde o změny v barevnost jehličí – od částečné ztráty zeleného zbarvení až po úplnou, a následný opad, nebo také o změny barvy jehlic bez opadu. Barevné změny na jehlicích většinou nejsou jednolité, vznikají různé pruhy, skvrny a odlišná zbarvení, mohou být ostře ohraničené anebo s pozvolným přechodem. Konečným stavem jsou vždy odumřelé jehlice.

O jakou chorobu se přesně jedná, vám řekne odborník, ale jedno je jisté, stejně jako v lesích vždy lépe fungovala smíšená výsadba, to samé platí v zahradě.

Jehličnany v zahradě mění pH

Jsou to naše zkušenosti, ale zahrada "uměle" jehličnatá má časem kyselejší pH, v trávníku takové zahrady se daří mechům a samozřejmě celkový stav půdy a okolí se časem promění podle dané výsadby a to i v souvislosti s mikroorganismy, hmyzem i zvířaty. 

Nejčastěji pak klienti také řeší přerostlé exempláře, kdy jehličnany v případě pravidelné zálivky rostou poměrně rychle a jejich velikost nelze upravovat střihem a řezem jako u listnaté výsadby, a tak pak jednoho dne často dochází k pokácení takových to stromů či keřů a nastává otázka, co s tím dál.

Česká zahrada je listnato-trvalkovo-užitková

Samozřejmě není cílem tohoto článku popsat všechny výhody zahrady bez textilky, bez jehličnanů - naopak se stromy a keři listnatými, s trvalkami půdopokryvnými, vysokými či pnoucími a s užitkovou částí, kde si můžeme vypěstovat i něco pro vlastní spotřebu a obohacení kuchyně, neboť nejen co do rozsahu informací, tak i to, že je to každého věc a rozhodnutí podle toho k čemu se přiklání.

 V tomto článku se tohoto tématu jen dotýkáme, ale možná je čas se zamyslet zda nevyměnit jehličnany za trvalkovou-listnatou výsadbu, která do české zahrady neodmyslitelně patří a budoucnost bude této výsadbě čím dál tím více přát.

Zde přinášíme ukázku jedné takové zahrady PŘED A PO.

Tahle výsadba je nová a ještě se plně zapojí v příštím roce a v letech následujích, ale již nyní je vidět rozdíl PŘED a PO. Ne každému se tento styl musí líbit, ale atmosféra takového zahrady je určitě jiná než statická úhledná jehličnatá.

A protože chceme inspirovat ty s jehličnany:),  budeme vás průběžně seznamovat s její proměnou v čase. 

A zároveň díky této zahradě s naší údržbou a péčí dlouhodobě zkoumáme i rostliny, kterým se po takové radikální změně bude dařit více a které bude třeba i vyměnit. I to se může dít, protože příroda je osobitá a vždy může mít jiný záměr než vy, i když volíte druhy a kultivary, kterým se zde má obzvláště dařit:)

Krásný den a inspiraci v zahradách...

PŘED PROMĚNOU

PO NOVÉ VÝSADBĚ

Jak se Vám proměna líbí? Máte raději jehličnaté zahrady nebo ty s listnatými stromy, keři a trvalkami?