Testujeme malá kamínka na dřevo určená speciálně do malých prostor

01.10.2021

Minulý rok dorazila naše první krbová kamínka. Dřevo jsme měli připravené už ve chvíli, kdy jsme se rozhodli, že si pořídíme kamínka😊. Chtěli jsme topit dřevem a koukat se za zimních večerů do ohně. Romantika a teplíčko byla naše představa a ta byla naplněna bezpodmínečně.

Kamna dorazila od dopravce pěkně zabalená na paletě i s všemi komponenty. Pěkně zabalená, tím myslím, dřevotřískové bedýnky na půl paletě, které zajistili bezpečný převoz a zároveň slouží později jako vkusné a praktické úložiště na třísky a dřevo.

Samozřejmě pro kreativní lidi se může dokonce tento sofistikovaný obal využít i jako konferenční stolek s úložným prostorem, nebo sedátko třeba na zahradu. Zručný řemeslník či kutil určitě něco vymyslí, neboť bedýnky pro přepravu jsou opravdu pěkné😊 a byla by škoda je vyhodit.

První nás čekalo rozbalení a pak následné smontování kamínek podle dodaného návodu. Náš foto návod najdete v dalším článku a samozřejmě jsou i pěkná videa na YouTube.

Jejich první provozní zátop je nejlepší dělat venku, aby se vypálila barva a zápach nebyl doma. Toto opravdu doporučujeme, neboť nejen kamna, ale i čerstvě natřený komín vydávají velmi nepříjemný zápach od pálící se barvy, který doma určitě nechceme. Trvá to i několik dní, než se barva vypálí. Venku to zvládnete za jeden den. Ale pokud to nepůjde jinak, tak aspoň zajistěte dobré větrání.

Kamínka Hobbit mají i nějaké ty pěkné komponenty navíc. Ke kamnům dostanete i rukavici na ovládání dvířek kamen, malý smetáček, který světe div se, využijete, a to i s malou lopatičkou, a také držák na desku s popelem, který zároveň slouží na roštování po pravé straně kamen.

První se tedy řeší rozbalení kamen. Kamna dorazila v pěkných dřevotřískových bedýnkách, které lze použít později jako úložný prostor na dřevo, nebo i jako konferenční stolek. Což už je jiný příběh.

A nyní začíná odmontování kamen z palety, na kterou jsou kamínka přišroubovaná pro bezpečnou přepravu. Tomáš doporučuje si kamna dát horní deskou dolů, protože se pak lépe odmontovávají.

Uvnitř kamen jsou připraveny různé doplňky a komponenty, které budete potřebovat. Například krabčika s ekologickým podpalovačem v podobě balíčku pilin. Dále jsou tu čtyři nožky, které patří na spodní desku kamínek. My jsme možky nevyužili, protože jsme si objednali praktický stojan, díky kterému jsou kamna umístěna výše a zároveň slouží stojan pro uložení malého množství dřeva.

Výše je na prvním obrázku vidět stojan pod kamna, který přišel v další pěkné dřevotřískové krabici, kterou také prakticky zužitkujeme jako krabici na třisky na podpal. Ještě jí obalím nějakou pěknou tapetou, ale o tom až v jiném článku. A na poslední fotce z této série jsme vidět my dva a naše nadšení z nových kamen.

Zde už je vidět montování stojanu pod kamna a objevení dalších věcí ke kamnům. Samozřejmě i záruční list, který je pod jedinečným číslem, které mají všechny kamna firmy Salamander. Prostě tahle kamna mají jedinečný číselný kód.

Tady už je vidět náš kocourek Neo, který se přišel podívat, co se to dneska na zahradě děje. Na další fotce je vidět nářadí, které Tomáš na smontování kamen použil. Budete potřebovat - na rozebrání bedny křížový šroubovák PZ2. Potom je potřeba klíč v našem případě velikost 14. Montáž nožiček dělal Tomáš klíčem velikosti 13. A pak 10 klíč k namontování vývodu z kamen.

Na třetím obrázku zleva pak vidíte další komponenty od výrobce v podobě malé lopatičky s košťátkem na čistění kamen. To zatím nevíme zda využijeme:)

Co ale určitě každý využije, je toto multifunkční madlo, které slouží jak k otevírání horkých dvířek, tak na rozpálený rošt, když roštujete a dokonce na vyndavání plátu s popelem. Perfektní praktický doplněk.

Přímo od výrobce je zarážka na dřevo nižší, a tak jsme rovnou využili možnosti a objednali si tuto zarážku vyšší. Je praktická na dřevo, které pak nemá tendenci vypadávat.

A pak už stačilo dát kamna ven na nějakou paletku nebo jinou podložku, sehnat na zahradě železnou rouru, která bude sloužit zatím místo komínu a připravit si třísky a papír na první podpal. Ten slouží hlavně na vypálení barvy a nečistot z výroby, kdy první zátop je cítit, a i proto je lepší ho udělat venku.

Kamínka hoří parádně, krásně z nich sálá teplo a jak vypadají, posuďte sami.

O víkendu má přijít kominík, který bude instalovat komín, z čehož přineseme další zprávy:)


Zde ještě praktické video s prvním zátopem...