Lesní zahrada plná léčivých bylin

24.09.2022

Každá zahrada může být krásná na pohled, ale zároveň léčivá. Když vysazujete rostliny, zkuste kombinovat krásu s užitkem. Které rostliny na zahradě mimo různé struktury, tvary a květy přináší i něco ke snědku či léčení? A lze najít v lesních zahradách jedlé plody, bylinky a léčivky, které lze použít v domácnosti?

Když tvoříme přírodní zahrady, ať už zcela nové či se pouštíme do renovace stávající, vždy se snažíme kombinovat užitek s krásou. Zahrada má být místem, kde chceme být, ale zároveň toho nabízí mnohem víc...

Do jednoho článku nelze vypsat všechny léčivky a účinky rostlin, které lze použít do stínu či polostínu, pod lesní podrost či pod jakýkoliv strom. Každá zahrad má svá specifika a vlastnosti, které je dobré poznat a podpořit. Jít spolu se zahradou a s jejími možnostmi.

Ale podíváme se alespoň na některé trvalky, které běžně používáme a ani netušíme, že mají i léčivé účinky. Podíváme se na rostliny, které jsou nejen krásné svým vzhledem, ale i svými jedinečnými účinky a použitím v kuchyni. Nastíníme si možnosti, které můžeme na zahradě vytvořit a podpořit tím každé místo či vlastní prostor.

Jako první představujeme léčivku známou již starými indiány...

Libavku polehlou

Gaultheria procumbens 'Winter Pearls Big Berry' je stálezelený drobný keř. Vejčité tmavě zelené listy na podzim zčervenají. Zvonkovité bílé květy jsou nenápadné, ale do podzimu se z nich vyvinou lesklé načervenalé bobule, které jsou rozemnuté velice aromatické.Libavku můžeme najít pod názvem indiánská zubní pasta nebo indiánský aspirin.

Obsahuje totiž podle vědeckých studií podobné látky jako toto léčivo, takže výborně tlumí bolest a pomáhá při nachlazení. Odvar z listů rozpouští hleny, usnadňuje vykašlávání, působí protizánětlivě a také močopudně.

K léčebným účelům lze využít jak plody, tak i listy i kořen. Listy je možné otrhávat až dvakrát za sezonu a nejlepší doba sběru je v období června až září, kdy mají listy největší množství vzácného oleje. Obsažené fyziologicky aktivní látky se plně využívají v medicíně a farmaceutickém průmysluJen buďte opatrní a nahlížejte na libavku jako na lék, který je nutné užívat jen v přiměřeném množství. Při předávkování by mohl nepříznivě působit na ledviny a játra.

Její listy a plody voní i chutnají po mentolu a obsahují silice gaultherin, které dezinfikují ústní dutinu a působí proti zubnímu kazu. Proto jsou častou přísadou žvýkaček a zubních past...aromatický olej získávaný z červených plodů, je používán při výrobě žvýkaček a zubních past. Z mnoha léčivých schopností libavky lze jmenovat protizánětlivé a močopudné účinky, usnadňuje vykašlávání, má dezinfekční účinky.

Léčí revmatismus, artritidu, ischias - zánět sedacího nervu, svalovovou bolest, výron, neuralgii a nachlazení a rýmu.Z listů lze připravovat tzv. "horský čaj". Aromatické červené plody je možné konzumovat v čerstvém stavu, vařené, připravit z nich koláč, džem, želé nebo sirup.Gaultherie je používána již po staletí a je pojmenována po Jean Francois Gaulthierovi (1708-56), lékaři a botanikovi pracujícímu v Kanadě.

Plicník 'Samurai'

(Pulmonaria 'Samurai') nebo též více známý plicník lékařský (Pulmonaria officinalis) jsou byliny, které nejen, že zkrášlí každou zahradu nádhernými květy, ale i zajímavými listy a to jak barvou, tak strukturou.

Nepřehlédněte tento květinový unikát - dvě barvy květů na jedné rostlině, jak se jimi prezentuje Plicník 'Samurai'.  Plicník 'Samurai', latinsky známý jako Pulmonaria 'Samurai', patří do čeledi Boraginaceae - brutnákovité.

Plicník je trvanlivá rostlina, jejíž původní druh roste ve střední a východní Evropě. Je to typická hajní rostlina. Formuje husté porosty, především v těžších půdách, které obsahují spadané listí. Existuje velké množství hybridů odvozených nejčastěji od Pulmonaria saccharata.

Plicník 'Samurai' má dlouhé, úzké listy, které jsou v době dozrávání silně skvrnité a jejich čepele jsou zcela postříbřené. Jarní květiny jsou zpočátku růžově modré a později se mění na tmavou kobaltově modrou barvu. Listy Pulmonaria jsou atraktivní během celé sezóny. Kopečkovitý habitus se během růstu rozšiřuje a vytváří krásný pohled.

Už v minulých stoletích pili lidé odvar z květů při všech plicních onemocněních. To se odrazilo i v názvu rostliny. Čaj z květů i listů pomáhá při každém neduhu plic a dýchacích orgánů, jako jsou zápal plic a průdušek, astma nebo kašel.

Plicník je dobré pít třeba i při poškození sliznice hltanu a žaludku po požití koncentrovaného alkoholu. I přes hořkost přidává někdo listy plicníku do salátů, nebo ho různými způsoby vaří i dusí.
Listy obsahují řadu chemických sloučenin, které bylince dodávají její léčivé účinky. Mezi tyto sloučeniny patří saponiny, antioxidanty nebo kyselina tříslová. Díky nim může bylina působit dokonce jako přírodní antibiotikum.

Plicník je vhodný i pro kuřáky nebo bývalé kuřáky, kteří potřebuji uklidit ze svých plic dehet.
Dobře usušená rostlina má světlezelenou barvu a má poněkud slizovitou chuť. Plicník uchovávejte ve vzduchotěsných sklenicích na tmavém a suchém místě. Odvar z bylinky můžete vypít nebo s ním ošetřit menší poškození kůže, oděrky a popáleniny.

Vřes obecný

Calluna vulgaris (Gardengirls®)'Betty'

Vřes obecný řadíme do čeledi Ericaceae - vřesovcovité. Tento stálezelený keř se přirozeně vyskytuje v Evropě i Asii. Ve volné přírodě se mu daří zejména ve světlých borových lesích nebo na rašeliništích, ale dokáže se uchytit a růst i v chudších půdách se skalnatým podkladem.
Kultivar 'Betty' patří do výjimečné série Gardengirls®, která je pověstná vylepšenými vlastnostmi rostlin. Od této odrůdy tedy právem můžete očekávat hustý, kompaktnější, půdopokryvný růst, vynikající větvení, bohaté a dlouhé kvetení i výbornou odolnost. Listy jsou podobně jako u jiných odrůd neopadavé, ale pochválit musíme především velké pupeny bílých květin, které jsou uspořádány v klasech na konci větviček. Kultivar 'Betty' kvete oproti původní odrůdě 'Bettina' zhruba o 2 týdny dříve. První pupeny se tedy na tomto kultivaru objeví nejpozději

My vřes vnímáme jen jako okrasnou podzimní oblíbenou rostlinu, ale i vřes je léčivý.
Vřes se doporučuje především na nemoci ledvin a močového ústrojí - podporuje totiž vylučování kyseliny močové z těla. Pomáhá také při potížích s prostatou a doporučuje se i starším lidem při otocích nohou. Uklidňuje nervovou soustavu a zlepšuje spánek.

Heuchera nebo-li dlužicha

A věděli jste, že i tato oblíbená a poslední dobou hojně používaná trvalka je léčivá?

K této rostlině jsem si hledala cestu, protože mi přišla taková "staromilská", ale dneska na ni nedám dopustit. Dokáže v záhonu vytvořit barvu, světlo i kouzelný šperk. Jde jen o to, vybírat si kultivary, které si sednou s ostatní výsadbou a místem.

Heuchery, česky také dlužichy, je rod, který tvoří přibližně 55 druhů a patří do čeledi Saxifragacae (Lomikamenovité), stejně jako například bergenie, mitrovnička, lomikámen
nebo třeba mokrýš či čechrava. 

Hojně Heucheru využívali především původní američené, Používala se také k kléčbě rakoviny a gynekologických
obtíží. Vnitřně se užíval kořen k léčbě průjmů, úplavice a žaludečních vředů, je třeba však dbát na dávkování, pokud je nesprávné, může způsobit podráždění žaludku nebo selhání ledvin či jater.

Pažitka čínská


Do okrasné zahrady samozřejmě nepatří jen tento druh, ale chceme tímto říci, nebojte se používat pažitku i do okrasné kompozice, překvapí vás její všestranost a krása květů.

Allium tuberosum 'Neko'. Pažitka čínská má i léčivé účinky, působí jako přírodní antibiotikum a antiseptikum. Pomáhá při léčbě jaterních a žaludečních obtíží. Listy se přikládají na hmyzí pobodání. Česneková pažitka je díky vysokému obsahu vitamínu C vhodným doplňkem stravy, pomáhá zlepšovat imunitu, chrání před nachlazením, chřipkou a dalšími chorobami. A samozřejmě patří jako všechny pažitky do kuchyně.

Odrůda 'Neko' (Allium tuberosum 'Neko') se vyznačuje rovnoměrným, bujným růstem a mírným česnekovým aroma, bez nežádoucího zápachu. Allium tuberosum roste planě v jihovýchodní Asii, od Japonska po Nepál. Brzy na jaře vyrůstají ze shluku cibulek šedozelené listy dlouhé až 30 cm. V pozdním létě vykvétají na vysokých stvolech drobné hvězdicovité květy bílé barvy uspořádané do vzdušných okolíků.

V gastronomii jsou využitelné všechny části rostliny včetně drobných cibulek, jako alternativa k pažitce či stroužkům česneku. Přidávají do pokrmů těsně před dovařením nebo syrové. Uplatnění najdou při přípravě salátů, pomazánek, polévek i masitých pokrmů. Pažitka čínská je rovněž léčivou rostlinou, používá se při celkovém vyčerpání lidského organismu, při onemocněních ledvin a jater. Listy se také mohou přikládat na místa pobodaná hmyzem.

Zahrady se čím dál tím více stávají místem, které je tu pro naši potěchu, zrelaxování a také soběstačnost. Učme se být "alespoň částěčně" soběstační a to jak v potravinách, tak v lécích. Příroda nám nabízí víc, než se může na první pohled zdát, a když umíme pozorovat, když umíme naslouchat, objevíme v přírodní zahradě něco, co nám žádný trávník s tůjemi nenabídne.

A co vy? Máte rádi na zahradě léčivky?