Listopad v přírodní zahradě

14.11.2022

Letošní listopad je mimořádný, stejně jako každý jiný listopad😊. Občas svítí sluníčko, občas prší, přidaly se ranní mlhy a vlhko a zkrátil se den. Jako zahradník buď musíte dříve vstávat, abyste stihli to, co za delšího dne v létě, anebo to necháte, jak to je, a protože se hlavní zahradní sezóna blíží ke konci budete na zahradě kratší dobu.

Zahradnictví také již brzy zavřou, a tak dosazujeme poslední cibuloviny, trvalky, keře i stromy a připravujeme zahrady a záhony pro další sezónu. Je i správný čas na řez a stříhání některých stromů a keřů.

Někdo sdílí názor, že řez a střih stromů se má provádět v době vegetačního klidu stromu, protože strom soustředí svou energii do kořenů a řez ho tolik neoslabí, jiní zase tvrdí, že řez se má provádět v období vegetačního růstu, protože strom je plný energie a lépe zvládne zásah a v zimě chce odpočívat, ne se vysilovat hojením ran po řezu.

A do toho ještě některé druhy stříháme po odkvětu, jiné po odplození a jiné před květem. Další pravidlo je u výchovného řezu, to znamená 1 až 5 let po výsadbě stromu, a přestože tento řez je nejdůležitější, jehož cílem je zapěstovat kmen a základní kostru a zajistit kvalitní a stálou plodnost, často se setkáváme s tím, že spíše opravujeme starší stromy, kterým výchovný řez chybí.

Starší stromy se prořezem omladí, vytvarují a odstraní odumřelé části. Mladé čerstvě vysazené ovocné stromy, které se sází na podzim (či na jaře), je zase dobré ostříhat pro lepší zakořenění. A samozřejmě některé keře podzimní střih vyloženě potřebují.

Je to spousta pravidel a názorů, ale vždy jde hlavně o vlastní zkušenosti a nejlépe odborný zásah. Jeden sadař či zahradník by měl provádět výchovný střih po celou dobu daného stromu, protože on sám ví nejlépe, co tím zamýšlí, a ručí si za zdravý růst či plodnost stromu.

Další z podzimních činností je štěpkování a tím pádem i mulčování. Podzim je na zpracování přírodního materiálu ze zahrady nejlepší. Listí, pokud možno necháváme na pozemku a neodvážíme tento úžasný materiál pryč a ani ho nespalujeme, kompost a později zeleniny, stromy i keře se nám za to odvděčí vitalitou a zdravým stavem. Větve z prořezávek štěpkujeme a tento úžasný materiál přidáváme do kompostu, nebo ke stromům a na záhony. Zajistíme si tím ochranu půdy před zimou a po zetlení přírodní hnojivo a humus pro naše záhony bez toho, aniž bychom je pak kupovali zdraze v pytlích.

Více o štěpkování v našem článku zde: https://www.bydlimenazahrade.net/l/stepkuju-stepkujes-stepkujeme/

Nyní je také vhodný čas na zakládání vyvýšených záhonů, protože navežená zemina v záhonech si přes zimu ještě sedne, takže pak na jaře jen doplníme rozdíl a můžeme rovnou sázet.

Sbíráme semínka posledních rostlin, které nám to dovolí a zpracováváme poslední zeleninu a ovoce na zimu.

Začínáme krmit ptáčky. Pokud chcete krmit ptáky, dobře si to rozmyslete, protože jakmile jednou začnete, měli byste to pak dodržovat každý rok. Ptáci si na dokrmování zvyknou a budou se na něj spoléhat. V největších mrazech by je pak chybějící semínka v krmítku mohla stát život, protože nestihnou najít tak narychlo jinou potravu. Dokrmování je hlavně o zodpovědnosti.

Listopad je o postupném zazimování a přípravě zahrady na zimní období a pomalém přechodu ke zklidnění a rozjímání v přípravě na sezónu další, a tak se děje i u nás, i když až do konce listopadu se nezastavíme, a zazimování naší zahrady nás čeká nejspíše až v prosinci, i to se děje a je to v pořádku.

Není kam spěchat, vše se řídí počasím a vašimi možnostmi...

A jak se připravujete na zimu Vy? Napište nám.