Má hmyzí domeček na zahradě své místo?

14.10.2021

Každý přírodní prvek je na zahradě vítán, ale v případě hmyzího domečku se jedná o dlouhodobější záležitost, než si lidé obvykle při jeho pořízení myslí. Brouci a hmyz potřebují čas, a tak je to i s obydlením domečku. A ne každý domeček na trhu je ten správný. Na co si dát při jeho výrobě či pořízení pozor?

V první řadě je tu jedna věc ohledně zabydlení domečku hmyzem a brouky. Nečekejte, že to bude hned. Brouci totiž preferují zetlelé, přirozené a "dlouhotlející" přírodniny. Takže například hromada starého dřeva, tlející listí, rumiště s plevelem a kopřivami, trouchnivějící větev, pařez či strom je pro hmyz ideální. V tom případě ani domeček nepotřebujete.

Samozřejmě domečky mají i svou estetickou hodnotu a milují je děti, které rády nakukují do škvír, zda v domečku již někdo bydlí. Ale to se neděje hned, chce to svůj čas. 

A pokud je domeček v nepřírodní, velice udržované okrasné zahradě bez tlejícího listí či větví, tak právě v takové zahradě má své opodstatnění a najde i zde časem své obyvatele.

Další důležitou informací může být, že na stavbu domečku nepoužívejte často oblíbené šišky. Jejich nevýhodou je, že se s ohledem na počasí zavírají a otvírají a hmyz v nich může uvíznout. Brouci preferují spíše roury travin, rákosu i bambusů, kam mohou lépe zalézt a ukrýt se. Ideální materiál na stavbu či výrobu domečku  je určitě staré dřevo, klacíky, sláma či seno, ale třeba i staré cihly.

Tlející dřevo v současné přírodě chybí a právě tento materiál je pro brouky nejlepší. Řešení se podle vědců nabízí mnoho: ponechat tlející strom na místě, živé torzo, mrtvé torzo, zkrátka nechat pokácený strom ležet, kdy se z takového mrtvého dřeva postupem času stává to pravé broukoviště. 

A právě přírodní zahrady mohou právě taková místa nabídnout. Nebojme se toho, právě tlející dřevo, kmen či pařez může být úžasným estetickým prvkem, který zahradě dodá ten hlavní designový prvek.

A co vy? Máte na zahradě místa pro brouky? Nebo se chystáte vytvořit svůj vlastní hmyzí hotel?


Tento hmyzí domeček (hotel) zakoupen na Fleru (Hnědý Hmyzí hotel - velký, 62cm. / od Honomichlová | Fler.cz)