Mimořádné účinky vůní v zahradě

27.01.2022

Možná si plně neuvědomujeme, jak pozitivní vliv má na mozek člověka zahrada. Nejde jen o práci na zahradě, kterou lze přirovnat k nejzdravějšímu pohybu vůbec, neboť zde zapojíte celé části těla, ale jde také o psychiku. V dnešní době má mysl nedůvěřivá, vše již i vědecky podložené studiemi o tom, jak zahrady léčí depresivní a úzkostné stavy, jak barvy, zvuk a vůně zahrady dokáží uzdravovat a zrelaxovat i tu nejrozhozenější mysl.

Samozřejmě, že stejný účinek najdeme v samotné přírodě, ale zahrada je o tom, že si ji můžeme přetvořit k obrazu svému, k našim potřebám, stavům a místu, kde žijeme. A zahrada neznamená velký kus země, ale i balkón, terasa, dvorek či malý kousek za domem, může s pár truhlíky, květináči a vyvýšenými záhony zázraky.

V tomto článku se zaměříme na vůně, které souvisejí s tou částí mozku, která má na starosti paměť a emoce, a právě vůně dokáží změnit vlny v této části mozku tak, že ji harmonizují, uvolňují a tím pádem mění. Dnes již víme, že vůně působí terapeuticky a ovlivňují mozkové vlny.

Pokud zvolíme do zahrady ty právě pro nás libé vůně, může se naše zahrada proměnit v emoční lázně a terapeutickou oázu zároveň:)

Co o vůních říká věda?

Náš nos obsahuje kolem 400 různých receptorů, které jsou schopné odhalit vůni o koncentraci 1:30 miliardám. Dnes již  víme, že vůně dokáže ovlivnit mozkové vlny měřitelnou formou. Vůně mají vliv na celou škálu emocí, pocitů, ale i reakcí a vývoj mozku.

Vůně dokáží zlepšit náladu, kvalitu spánku, uvolňují svaly, způsobují úlevu při migréně, podporují energii v těle, zlepšují paměť, ale třeba i vyrovnávají tlak. Takto bychom mohli pokračovat ve vypisování pozitiv, ale je toho mnohem víc.

Například vědecký výzkum v Japonsku odhalil, že vůně slivoně aktivuje v mozku centra řeči, paměti a pohybu, a zároveň navozuje pocity, uvolnění, štěstí a tím snižuje depresi. Dokázané účinky vůně rozmarýnu zase podporují pozitivně paměť u starších lidí nad šedesát let. Vůně rozmarýnu dokáže totiž dovést přímo do mozku to, co si má člověk zapamatovat. A tak bychom mohli pokračovat.

Rostliny s nejoblíbenějšími vůněmi

Pokud budete volit vonnou zahradu, nezapomínejte, že vůně se uvolňují nejlépe na slunci. Že vonné rostliny mohou růst i po zemi jako mateřídouška, tymián, apod., ve výšce hlavy voní pnoucí rostliny jako růže, jasmíny, plamének, akébie, apod. a nezapomínejme i na výsadbu do květináčů, kam se hodí hlavně aromatické léčivky jako máta, levandule, rozmarýn, atd.

Jasmín -   prohlubuje spánek, zlepšuje paměť, zvyšuje duševní rovnováhu a bdělost.

Máta peprná - zvyšuje pozornost, bdělost, zlepšuje paměť, podporuje výkonnost a redukuje stres.

Majoránka zahradní - podporuje spánek a uvolnění, snižuje deprese a úzkosti (podobné účinky má mateřídouška a tymián).

Šalvěj muškátová - zvyšuje pocity štěstí, pomáhá při depresích, zlepšuje depresivní stavy spojené s menopauzou, či poporodní depresi (podobné účinky mají i ostatní šalvěje).

Růže damašská - uvolňuje svaly a emocionální napětí (podobné účinky mají i ostatní růže).

Rozmarýn - zvyšuje bdělost, kvalitu paměti, snižuje pocity úzkosti a stimuluje náladu.

Levandule - zlepšuje koncentraci, rychlost a přesnost početních úkonů, snižuje úzkost a napětí, zvyšuje uvolnění svalů i emocí a zlepšuje náladu.

Kozlík lékařský - významně zlepšuje kvalitu spánku.

Meruňka japonská - dokáže zlepšit náladu a podpořit základní funkce mozku (podobné účinky mají i ostatní meruňku).

Jak vybrat tu správnou vůni?

Velice osobně! Důležité je vědět, že jedna věc jsou vědecky podložené výzkumy a druhá věc je to, že každá rostlina ( i její list, jehličí) má svou specifickou vůni, stejně jako každý z nás má specifické receptory a paměť (vzpomínky), a protože vůně souvisí s pamětí a těmito receptory, je na každém z vás si vybrat ty správné vůně pro sebe. Co jednomu voní, druhému vonět nemusí.

A nezapomínejme na stokrát řečené, že méně je někdy více! Nesnažme se vměstnat do zahrady všechny vůně, které jsme si přečetli, že léčí či navozují pocit pohody. Taky by se mohlo stát, že se budou vzájemně tlouct a my nebudeme vědět, kam s nosem:) 

Vůně, stejně jako barvy, tvary, výšky volíme v harmonickém ladění a množství. Tvoříme si pokojíček, prostor, kde se chceme uvolnit, cítit se dobře a v bezpečí a tomu velké množství druhů nepomáhá.

Harmonii a libé vůně nejen v zahradě...přeje Tomáš a Terka.