Přírodní moderní trávník? Plný plevele.

07.04.2024

Je to asi věc vkusu a nějakého estetického cítění, ale móda sterilních jednodruhových trávníků pomalu zažívá konec a barevný trávník plný místních přirozených rostlin - zvaných plevele frčí. Zdravá a přirozená zahrada se pozná podle trávníku a nejen to.

Statický golfáč, nebo česká zahrádka?

Představte si každou zahradu plnou planých rostlin a plevelů, která Vás vítá tímto vitálním a kouzelným vzezřením. Najednou vstupujete do každé zahrady jako do pohádkové místnosti, kde každá rostlinka, plevel a tím pádem trávník je skladbou jedinečnou, originální a vždy podle daného místa a stavu zahrady. Něco, co nemůžete ovlivnit, ale jen pozorovat.

Není to jen krása, je to i pomocník a rádce

Ano z plevele lze mnoho vyčíst, ale nejde o hodnocení, zda je zahrada taková nebo maková, ale o vědění, čemu by se v této půdě nejlépe dařilo, jaká ta půda je a zda má dostatek různorodých živin, které ty živiny převažují, a které by bylo dobré doplnit (třeba za pomoci rostlin, kompostu či biouhle), anebo nechat být a dát trávníku vlastní čas.

Takový trávník je v neustálé proměně i tím, jaké trvalky, keře a stromy vysazujete, jakého jsou vzrůstu, stáří, i tím lze ovlivnit kvalitu půdy a tím pádem zdraví celé zahrady podpořit.

Takový trávník už nemusíte zalévat, nebo pravidelně a často sekat, ale naopak sekáte, až když je potřeba, nebo podle vašeho záměru, který s trávníkem máte, anebo si vysekáte jen cestičky, které potřebujete. Takový trávník vás ihned vtáhne, a najednou začnete objevovat úplně nový svět. A vodu naopak zadržuje, než že ji do něj musíme lít.

Takový trávník má nepřeberné množství květů, tvarů a barev listů, plodů, druhů růstu i množení, vůní, funkcí. Každá z těch rostlinek má jedinečnou funkci a účel v přirozeném chodu života a mnohdy je potravou pro spousty živočichů a pro nás lidi může být i užitečná a léčivá.

Takový trávník je krásný. Jako děti jsme to věděli a milovali. Dokázali jsme sedět na bobku a pozorovat hodiny trávník, nebo jsme se v takovém trávníku váleli a obdivovali to množství živočichů a živáčků, kteří v tom trávníku byli s námi. Žádné kousnutí nebo štípnutí nám nevadilo, naopak jsme si uvědomovali, že tu nejsme sami, a že i někdo jiný z nás může mít strach a bránit se.

Když jsme se začali na vše dívat jinak - zkusit pohlédnout na zahradu jako na přírodní ráj, místo, kde mohou spoluexistovat lidi i příroda, začala se nám zahrada proměňovat před očima. Člověk může zahradu kultivovat a přetvářet k obrazu svému, ale neměl by zapomínat, že je sám součástí přírody a jejích cyklů, že je součástí celku. Jsme nedílnou součástí přírody, je to kulisa, která nám ukazuje, že nejsme odděleni od ničeho okolo nás.

Vidět detaily a souvislosti v přírodě skrz zahradu je úžasné dobrodružství.

A trávník? To není malý krok ke změně, ale pro někoho jeden z největších😊.


A jak to máte s trávníkem Vy?