Na co si dát pozor u výběru kamen do malých prostor?

03.08.2022

Proč je dobré si pořídit do malých prostor specifický typ kamen? Protože malé prostory mají jiné nároky na teplo a rozměry kamen, pokud potřebujeme šetřit místem. A ekologické normy jsou od nového roku příšnější. Kamínka Hobbit SE tyto normy splňují a nejen to...

Kamna Hobbit určená pro malé prostory
Kamna Hobbit určená pro malé prostory

Malými prostory rozumějme ať již menší dřevostavby, zděné domky, ale také dnes tak oblíbené maringotky, tinyhouse, mobilní domy, mobilheimy, kontejnerové domky, modulové domy, zimní zahrady, přístřešky, chaty, chalupy, horské boudy, apartmány, sruby, karavany, jurty, hausbóty, dílny, garáže, výrobní prostory, klubovny, salóny, zkrátka všechny menší provozy a jednotlivé místnosti.

Prostě všude tam, kde potřebujete nižší výkon. To je jedna ze specifických potřeb při pořízení kamen do malých prostor, potřebujete nízký výkon. Takže kamna, která mají 5kW a více vám budou tyto prostory přetopovat a budete muset kamínka záměrně tzv. škrtit. Což může mít za následek rychlejší zanášení komínu.

Dalším specifickým aspektem do malého prostoru je potřeba externího přívodu vzduchu (tzv. air direct). To je funkce, která zajišťuje přímý přívod vzduchu do kamen, takže vám nebere vzduch (kyslík) v místnosti. Pokud to kamna nemají, musíte externí přívod vzduchu zajistit zvenčí formou prostupu zdí.

Některá dnešní moderní kamna již externí přívod vzduchu nabízejí zabudovaný přímo v kamínkách, ale počítejte s tím, že si připlatíte. Je to o tom zahrnout náklady buď anebo - buď externí přívod vzduchu již v kamínkách nebo náklady a prostor na zhotovení externího přívodu vzduchu do zdi, dveří či okna, kterým ale bude proudit studený vzduch zvenčí.

Pokud preferujete topení dřevem nebo dřevěnými briketami, a do toho preferujete ekologické a ekonomicky výhodné topení, pak je vaší volbou ještě další funkce, a to zpětné spalování kouře, tzv. terciální spalování, které je důležité při spalování dřeva nebo dřevěných briket, protože ovlivňuje kvalitu spalování a tím i emise a ekologii.

Při tomto druhu spalování dochází vlastně k opětovnému spalování zplodin, palivo je tak lépe využíváno a snižuje se tak znečišťování ovzduší. Výhody lze shrnout na vyšší účinnost kamen (při hodně nízkých teplotách), méně popela a prodloužení doby mezi přikládáním a šetření životního prostředí.

A další výhodou moderních malých kamen je, že v dnešní době již neznamená, že když si pořídíte malá kamna, že budete u nich jen stát a přikládat. Naše zkušenosti hovoří o tom, že dnešní technologie umožňují přikládání například přes den měkkým dřevem a teploty venku jednou za 2 až 4 hodiny a při správném naložení tvrdým suchým dřevem udrží kamínka teplo i přes noc.

Další jejich nespornou předností je rychlé a jednoduché zatápění, které zvládne opravdu každý. Ale to se vlastně lze naučit u většiny kamen.

A v neposlední řadě nesmíme zapomenout na rozměr kamínek. Jejich velkou výhodou je právě velikost, nezaberou mnoho místa a elegantně se díky své hmotnosti 50 kg mohou přidělat i na vyšší podstavec, pod který je možnost si dekorativně naložit dřevo, které má i praktické využití.

Díky umístění zadního vývodu komínu lze i ohřívat vodu či jednoduše vařit na plotýnce kamínek. A pokud si přikoupíte nerezovou plotnu, nehrozí ani poškábání desky kamen.

A designový a stylový vzhled je už jen ta třešnička na dortu.

I když mohl tento článek vyznít jako reklama na kamna Hobbit není tomu tak, jsou to informace o tom, na co si dát pozor při pořízení malých kamen a co mohou být jejich výhody i nevýhody podle toho, kam chcete kamínka umístit a co od nich očekáváte. Je nám jedno, jaká kamínka si kdo pořídí, to je na každém z nás, jen my máme zkušenost s kamínky Hobbti SE.

Naše volba padla na tyto kamínka již před dvěma roky a naše spokojenost přerostla v to, že jsme se rozhodli kamínka dovážet do České republiky a na Slovensko, ale to neznamená, že neuznáváme kamínka jiných značek. Zkrátka co člověk, to jiný vkus, potřeby, ale i finanční možnosti a o tom to je.

Pokud máte rádi topení dřevem, pokud preferujete vlastní nezávislost oproti elektrickému, či plynovému topení, nebo vám není lhostejná ekologie a životní prostředí, svou volbu si najdete.

A ještě poslední informace, protože někdy čteme rozdílné názory, než jsou naše zkušenosti. Topení dřevem není drahé a určitě je zatím levnější než elektřina, plyn či uhlí, protože naše náklady na zimní (říjen - duben) vytápění právě prostřednictvím kamínek Hobbit SE na dřevo byli v nezateplnené maringotce cca 3.000 Kč.

A jaké jsou vaše zkušenosti s malými kamínky? A máte zkušenosti s technologií zpětného spalování či externím přívodem vzduchu?


Máte další dotazy k vytápění v malých prostorech? Zajímají vás kamínka Hobbit? Neváhejte se nás zeptat.