Na co si dát pozor u výběru kamen do malých prostor?

01.04.2022

Proč je dobré si pořídit do malých prostor specifický typ kamen? Protože malé prostory mají jiné nároky na teplo a rozměry kamen, pokud potřebujeme šetřit místem.

Kamna Hobbit určená pro malé prostory
Kamna Hobbit určená pro malé prostory

Malými prostory rozumějme ať již menší dřevostavby, zděné domky, ale také dnes tak oblíbené maringotky, tinyhouse, mobilní domy, mobilheimy, kontejnerové domky, modulové domy, zimní zahrady, přístřešky, chaty, chalupy, horské hotely, apartmány, sruby, karavany, jurty, hausbóty, dílny, garáže, výrobní prostory, klubovny, salóny, zkrátka všechny malé provozy a místnosti.

Prostě všude tam, kde potřebujete nižší výkon. To je jedna ze specifických potřeb při pořízení kamen do malých prostor, potřebujete nízký výkon. Takže kamna, která mají 6kW a více vám budou tyto prostory přetopovat a budete muset kamínka záměrně tzv. škrtit. Což může mít za následek rychlejší zanášení komínu.

Dalším specifickým aspektem do malého prostoru je potřeba externího přívodu vzduchu (tzv. air direct). To je funkce, která zajišťuje přímý přívod vzduchu do kamen, takže vám nebere vzduch (kyslík) v místnosti. Pokud to kamna nemají, musíte externí přívod vzduchu zajistit zvenčí formou prostupu zdí.

Některá dnešní moderní kamna již externí přívod vzduchu nabízejí zabudovaný přímo v kamínkách, ale počítejte s tím, že si připlatíte. Je to o tom zahrnout náklady buď anebo - buď externí přívod vzduchu již v kamínkách nebo náklady a prostor na zhotovení externího přívodu vzduchu do zdi, dveří či okna.

Pokud preferujete topení dřevem nebo dřevěnými briketami, a do toho preferujete ekologické a ekonomicky výhodné topení, pak je vaší volbou ještě další funkce, a to zpětné spalování kouře, tzv. terciální spalování, které je důležité při spalování dřeva nebo dřevěných briket, protože ovlivňuje kvalitu spalování a tím i emise a ekologii.

Při tomto druhu spalování dochází vlastně k opětovnému spalování zplodin, palivo je tak lépe využíváno a snižuje se tak znečišťování ovzduší. Výhody lze shrnout na vyšší účinnost kamen (při hodně nízkých teplotách), méně popela a prodloužení doby mezi přikládáním a šetření životního prostředí.

A další výhodou moderních malých kamen je, že v dnešní době již neznamená, že když si pořídíte malá kamna, že budete u nich jen stát a přikládat. Naše zkušenosti hovoří o tom, že dnešní technologie umožňují přikládání přes den podle typu dřeva a teploty venku jednou za 2 až 4 hodiny a při správném naložení kamínek udrží teplo i přes noc.

Další jejich nespornou předností je rychlé a jednoduché zatápění, které zvládne opravdu každý. Ale to se vlastně lze naučit u většiny kamen na dřevo.

A v neposlední řadě nesmíme zapomenout na rozměr kamínek. Jejich velkou výhodou je právě velikost, nezaberou mnoho místa a elegantně se díky své hmotnosti mohou přidělat i na vyšší podstavec, pod který je možnost si dekorativně naložit dřevo, které má i praktické využití.

A designový a stylový vzhled je už jen ta třešnička na dortu.

I když mohl tento článek vyznít jako reklama na kamna Hobbit není tomu tak, jsou to informace o tom, na co si dát při pořízení malých kamen a co mohou být jejich výhody i nevýhody podle toho, kam chcete kamínka umístit a co o nich očekáváte. Je nám jedno, jaká kamínka si kdo pořídí, to je na každém z nás.

Naše volba padla na kamínka Hobbit a naše spokojenost přerostla v to, že jsme se rozhodli kamínka dovážet do České republiky a na Slovensko, ale to neznamená, že neuznáváme kamínka jiných značek. Zkrátka co člověk, to jiný vkus, potřeby, ale i finanční možnosti a o tom to je.

Pokud máte rádi topení dřevem, pokud preferujete vlastní nezávislost oproti elektrickému, či plynovému topení, nebo vám není lhostejná ekologie a životní prostředí, svou volbu si najdete.

A ještě poslední informace, protože někdy čteme velmi jiné názory, než jsou naše zkušenosti. Topení dřevem není drahé a určitě je zatím levnější než elektřina, plyn či uhlí, protože naše náklady na zimní vytápění právě prostřednictvím kamínek na dřevo byli cca 3.000 Kč.


Máte další dotazy k vytápění v malých prostorech? Zajímají vás kamínka Hobbit? Neváhejte se nás zeptat.