Na co si dát pozor při výběru krbových kamen?

10.10.2023

A hlavně při výběru krbových kamen do malých prostor! Proč je dobré si pořídit do malých prostor specifický typ kamen? Protože malé prostory mají jiné nároky na teplo a rozměry kamen, pokud chceme šetřit místem a náklady. Všechny nároky splňují kamna zvaná hobbitky!

Kamna Salamander Hobbit SE určená pro malé prostory
Kamna Salamander Hobbit SE určená pro malé prostory

Jak malé prostory

Malými prostory rozumějte ať již menší dřevostavby, zděné domky, ale také dnes tak oblíbené maringotky, tinyhouse, mobilní domy, mobilheimy, kontejnerové domky, modulové domy, zimní zahrady, přístřešky, chaty, chalupy, horské boudy, apartmány, sruby, karavany, jurty, hausbóty, dílny, garáže, výrobní prostory, klubovny, salóny, ale i byty - zkrátka všechny menší provozy a jednotlivé místnosti.

Výběr správného výkonu

Prostě všude tam, kde potřebujete nižší výkon kamen, aby se vám prostor nepřetopoval. To je jedna ze specifických potřeb při pořízení kamen do malých prostor, potřebujete nízký výkon. Takže kamna, která mají 5kW a více vám budou tyto prostory přetopovat a budete muset kamínka záměrně tzv. škrtit. Což může mít za následek rychlejší zanášení komínu, ale samozřejmě je to také náročné na provoz.

Kamna si berou vzduch z místnosti

Klasická kamna si berou vzduch z místnosti, takže dalším specifickým aspektem do malého prostoru je potřeba externího přívodu vzduchu (tzv. air direct). To je funkce, která zajišťuje přímý přívod vzduchu do kamen zvenku přes kamna, takže vám nebere vzduch (kyslík) v místnosti. Pokud to kamna nemají, musíte externí přívod vzduchu zajistit zvenčí formou prostupu zdí.

Dnešní moderní kamna již externí přívod vzduchu nabízejí zabudovaný přímo v kamínkách, ale počítejte s tím, že si o trochu připlatíte. Je to o tom zahrnout náklady buď anebo - buď externí přívod vzduchu již v kamínkách nebo náklady a prostor na zhotovení externího přívodu vzduchu do zdi, dveří či okna, kterým ale bude proudit studený vzduch zvenčí.

Nejen, že funkce externí přívod vzduchu chrání vaše klidné spaní, ale zároveň se kamna nepřetahují například s digestoří, nebo třeba s odsáváním wc, či koupelny.

Jak mohou kamínka šetřit

Pokud preferujete topení dřevem nebo dřevěnými briketami, a do toho preferujete ekologické a ekonomicky výhodné topení, pak je vaší volbou ještě další funkce, a to zpětné spalování kouře, tzv. terciální spalování, které je důležité při spalování dřeva nebo dřevěných briket, protože ovlivňuje kvalitu spalování a tím i emise a ekologii.

Při tomto druhu spalování dochází vlastně k opětovnému spalování zplodin, palivo je tak lépe využíváno a snižuje se tak znečišťování ovzduší. Výhody lze shrnout na vyšší účinnost kamen (při hodně nízkých teplotách), méně popela a prodloužení doby mezi přikládáním a šetření životního prostředí.

Šetří tak nejen životní prostředí, ale i vaši peněženku, protože méně protopíte. Výrobce uvádí, že až o jednu třetinu.

Jak dlouho vydrží topivo v malých litinových kamnech

A další výhodou moderních malých kamen je, že v dnešní době již neznamená, že když si pořídíte malá kamna, že budete u nich jen stát a přikládat. Naučte se správně topit, a budete mít teplo přes celou noc.

Naše zkušenosti hovoří o tom, že dnešní technologie umožňují přikládání například přes den měkkým dřevem a teploty venku jednou za 2 až 4 hodiny a při správném naložení tvrdým suchým dřevem udrží kamínka teplo přes noc.

Další výhody tu jsou také

Další jejich nespornou předností je rychlé a jednoduché zatápění, které zvládne opravdu každý. Ale to se vlastně lze naučit u většiny kamen.

A v neposlední řadě nesmíme zapomenout na rozměr kamínek. Jejich velkou výhodou je právě velikost, nezaberou mnoho místa a elegantně se díky své hmotnosti 50 kg mohou přidělat i na vyšší podstavec, pod který je možnost si dekorativně naložit dřevo, které má i praktické využití.

Díky umístění zadního vývodu komínu lze i ohřívat vodu či jednoduše vařit na plotýnce kamínek. A pokud si přikoupíte nerezovou plotnu, nehrozí ani poškábání desky kamen.

A designový a stylový vzhled je už jen ta třešnička na dortu.

Pokud máte rádi topení dřevem, pokud preferujete vlastní nezávislost oproti elektrickému, či plynovému topení, nebo vám není lhostejná ekologie a životní prostředí, svou volbu si najdete.

A jaké jsou vaše zkušenosti s malými kamínky? A máte zkušenosti s technologií zpětného spalování či externím přívodem vzduchu? Znáte hobbitky?


Máte další dotazy k vytápění v malých prostorech? Zajímají vás kamínka Hobbit? Neváhejte se nás zeptat.