Osvěžující mátový domácí sirup

18.06.2021

Milujeme mátu a léto bez ní si už nedokážeme představit. Muž pěstuje odrůdu Mentha " Maroccan " tzv. máta marocká. A něco o mátě všeobecně, včetně receptu na domácí sirup najdete zde v tomto článku😊.

Máta je další léčivka do naší domácí lékárničky, neboť podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, napomáhá relaxaci a spánku, působí proti nadýmání a napomáhá normální funkci dýchacího systému. Ale je opomíjen i její vliv aromaterapie, neboť její vůně a zchladňující efekt působí velice uvolňujícím a osvěžujícím způsobem, hlavně v letních měsících, kdy tělo potřebuje ochlazení.

Máta je také zvláště vhodná pro použití v kuchyni k přípravě pokrmů. Pro různé tvarohové dipy, studené polévky a sladké nepečené jahodové, borůvkové, malinové tvarohovo-piškotové dezerty, ale samozřejmě i čaje a různé nápoje. Mátu používáme jen tak s citrónem, nebo limetkou, někdy přidáme třtinový cukr a led a někdy si uděláme rovnou mojito. Máta je dobrá i jako šumivá limonáda v kombinaci s malinami, jahodami či rebarborou.

A určitě každý z vás má své vlastní využití máty.

Tento druh máty (marockou) máme nejraději pro její intenzivní vůni a chuť, a je také odolnější proti mátové rzi. Máta prospívá na slunečném stanovišti v dobré zahradní zemině, ale je to dost invazivní mrška, takže je lepší ji pěstovat v nějaké nádobě nebo ji v záhoně omezit rozpínání kořenů třeba netkanou látkou, neboť se dokáže během jedné sezóny prodrat všude a převálcovat ostatní rostliny. Marocká máta má i obdivuhodnou mrazuvzdornost a to až do - 28 °C (zóna 5), takže na zimu si s ní nemusíte dělat starosti.

A já dnes přidám recept na mátový sirup, který oceníte hlavně na rychlé - nejen - letní osvěžení třeba s citrónem,  sodovkou a ledem.

Suroviny na mátový sirup

  • máta 4 až 6 hrstí
  • bio citrony 2 ks
  • třtinový cukr 500 g
  • kyselina citronová 1 lžička
  • 1,5 vody

Připravíme si větší hrnec. Jeden citron omyjeme a nakrájíme na plátky, z druhého vymačkáme šťávu. Mátu natrháme nebo nakrájíme na menší kousky, přidáme kolečka citrónu a šťávu z jednoho citrónu a zalijeme vodou (1,5 litru). Necháme 24 hodin louhovat na teplém místě. Můžeme přikrýt.

Druhý den scedíme přes plátno, přidáme cukr a za občasného míchání při nízké teplotě (stačí okolo 60-80°c) necháme rozpustit cukr, pak přidáme kyselinu citrónovou a máme hotovo.

Přelijeme do uzavíratelných lahviček a můžeme přidávat do studené vody, ozdobit citrónem, nebo limetkou a snítkem máty a máme luxusní osvěžující pití. Muž si dělá šťávu do práce, do které si ještě vymačká limetku navíc. Dobrou chuť!