Pěstování bylin do studených i teplých nápojů a letních drinků

13.04.2024

Co máme v létě rádi jsou chlazené drinky s bylinkami ze zahrady. Nesmí chybět bezová šťáva, lipový či fialkový sirup a spousty různých experimentů z luk a polí, ale taky jsou tu zahradní laskominy, které rádi přidáváme do vody či sodovky jen tak, nebo s citrónem či sirupem a tvoříme si tak voňavé a chutné letní drinky.

Byliny na zahradě udělají nejen spousty parády, ale i chutí, které nejen vodu náramně oživí. A je už jedno, jestli máte raději sladit medem, cukrem či bez slazení, tyhle bylinky mají úžasné vlastnosti, nesou chuť a vůni, a tím tu chlazenou či sycenou (když chcete bublinky) vodu ochutí a zároveň i pozvednou výše, neboť obsahují i mnoho prospěšných látek. A jestli dovolíte, rádi bychom vám představili naše oblíbené.

U klasiky je důležitá odrůda - Máta

Klasickou mátu peprnou pěstujeme také, ale tu používáme spíš na mátové sirupy (mimochodem velice lahodné) nebo do řeckých tzatziki či okurkového salátu, ale když chceme dobrý drink a je jedno, jestli je to voda, čaj, nebo Mojito, vždy to musí být Mentha spicata – máta marocká.

Její chuť a aroma je nezaměnitelné a opravdu je v tom velký rozdíl.

Máta peprná je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovité, rodu máta. Kvete od července do září. Je to přirozený hybrid máty vodní a máty klasnaté. Pravděpodobně pochází ze západní Evropy, konkrétně z Anglie, ale dnes už se pěstuje v mírných pásech celého světa.

Recept na sirup najdete zde: https://www.bydlimenazahrade.net/l/osvezujici-matovy-domaci-sirup/

Naproti tomu marocká máta se využívá na přípravu mátového čaje v Africe. Marocká pochází ze severní Afriky a má velmi vysoký obsah mentolu a cukru. Je to statná bylina charakteristická vysokým obsahem silic, a proto její dokonalá silná chuť.

Máta ochlazuje, a proto je vhodná v letních měsících. Také podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, napomáhá relaxaci a spánku, působí proti nadýmání a napomáhá normální funkci dýchacího systému.

Citrónová vůně nemusí být jen z citrónu - Verbena

Citrónová verbena – latinsky Aloysia citrodora neboli Aloisie citronová je subtropická keřovitá trvalka vyznačující se výraznou vůní po citronu. Pochází ze středu Jižní Ameriky, z Bolívie, Paraguaye a severu Argentiny, odkud se rozšířila do přilehlé Brazílie, Peru, Uruguaye a Chile. U nás se pěstuje už prý po staletí, já ji znám teprve pár let😊.

Trvalka je ale v zemi svého původu, u nás vymrzá. I když nám se jí podařilo letos ve skleníku přezimovat, na záhonu vám to nedá. Takže buď každý rok koupit novou, nebo na zimu uložit do chladu a skladu😊.

Tuhle citrónovou voňavku miluji. Suším ji do čajů na zimu, dělám z ní sirup do letních nápojů, a dokonce ji naložím do medu, protože jeho chuť krásně doplní. Ale nejraději ji mám jen tak čerstvě utrženou promnutou v prstech s citrónem a vodou. Je to osvěžující voňavý drink - super letní.

Její účinky jsou především využívány při nachlazení, horečce, úzkosti, zažívacích problémech, křečích, nespavosti a dále pro posílení imunitního systému nebo jako podpůrný prostředek při hubnutí, což nevím, nevypadám, že bych po ní hubla😊. Působí antibakteriálně.

Při rozkousání je to hořké, ale do nápojů ne / Pelyněk brotan coca cola

Vůně a mírná chuť coca coly to dokáže do nápoje dostat právě pelyněk brotan, přesněji řečeno jeho kultivar Pelyněk brotan coca cola latinsky Artemisia abrotanum var. maritima " Coca Cola ". My ho objevili teprve před rokem u jedné z našich oblíbených klientek, která nám ho dala ochutnat s citrónem a sodovkou a my jsme se ihned nadchli.

Jestliže hledáte zase jinou zajímavou chuť do letních nápojů, anebo jste milovníci coca-coly, tak tahle bylinka vás možná také nadchne. Voní opravdu jako cola a chutná také tak, ale jemněji. Voda s příchutí coly je prostě božská. A když do toho drinku přidáte i citrón a sodovku, máte zdravé bez cukru úžasné letní pití.

U této rostliny je super hlavně její bujný a rychlý růst, zajímavá stříbřitě (když je starší) zelená barva i třapaté listy a to, že je to trvalka, která u vás na záhonu přezimuje, je jen velký bonus navíc. Lze ji stejně jako citrónovou verbenu i mátu pěstovat i v květináči na terase nebo balkónu.

Konzumaci žvýkáním bychom nedoporučovali, je to sice úžasná bylinka, ale velice hořká, takže zlepšuje chuť k jídlu, vypuzuje červy a působí antisepticky. Usušené snítky se vkládají do skříní, kde odpuzují moly. Také se nakládají do octa či oleje k přípravě salátových zálivek, či jako koření k masu. Nálev má protizánětlivý účinek. Doporučuje se k omývání těžko se hojících ran a vředů i jako kloktadlo. Používá se i jako močopudný prostředek, u onemocnění jater se využívá jeho žlučopudný účinek, při zažívacích obtížích podporuje sekreci žaludečních šťáv.

A samozřejmě spousty dalších účinků, stejně jako předchozí zmíněné bylinky. A pokud máte na zahradě tyto tři oblíbenkyně, tak vaše letní drinky nebudou nikdy nudné, stejné a můžete vlastně překvapit i návštěvu.

Bylin na naší zahradě najdete mnoho, od meduňky přes pažitku po medvědí česnek či libeček, ano i to jsou byliny, ale do studených nápojů jsme zvolili tyto tři nejoblíbenější...

A co vy? Máte nějakou oblíbenou bylinu do letního drinku?