Pítka nejen pro ptáčky na zahradu

01.04.2022

Vodní prvek na zahradu patří. Má mnoho funkcí a jedna z nich je i možnost dát zvířátkům zahrady pít. Ať už to jsou ptáčci, ježci, hlodavci, hmyz a jiná havěť😊. Tohle je pítko velice jednoduché, designově čisté a moderní a zároveň na nás neklade žádné nároky, jen nalít vodu, možná přidat pár kamenů dovnitř, aby měli menší zvířata kde usednout a pak občas vodu vyměnit.

Stejně jako my, i ptáci potřebují po celý rok pít. Kromě pití hraje voda důležitou roli i v jejich očistě, a zvláště v horkých dnech má zdroj vody pro ptáky neocenitelnou hodnotu, protože mnoho přirozených zdrojů vysychá. Vodu můžete ptákům nabízet kdekoli - na balkonu, na parapetu okna či na zahradě.

Pokud jste ti, kteří řeší, zda konkrétně na ptáčky si zde nepočíhá kočka, pak musíte volit správné místo kam pítko umístit, ale uvědomte si, že ptáci pijí v řece, potoku, dokonce v loužích, a i tam na ně číhá nebezpečí a možná je čas nechat na ptácích, zda pítko využijí či ne.

Nebo můžete umístit pítko na balkón, či k blízkému křoví či stromu, kdy si ptáci sami pozorováním z tohoto místa vychytají, zde je v blízkosti predátor nebo ne. Variantou je pítko umístít na terasu a příchozí živočichy sledovat z okna a odhánět vše, co vám přijde, že ptáčky ohrožuje😊. Variant je mnoho, ale nakonec si příroda myslím sama poradí.

Naše zkušenost je, že když je pítko hodně na husto osázené, tak kočky mohou sice ptáky pozorovat, ale jakmile se pohnou, narazí na rostlinu a práci je v tu chvíli slyší a uletí. Takže možná je někdy hustší osázení lepší než žádné.

Tahle forma pítek má i mnoho dalších funkcí. Lze do vodního prvku zakomponovat vodní rostliny čistící vodu například Modráska srdčitá (Pontederia cordata), Stolístek vodní (Myriophyllum aquaticum), nebo miniaturní odrůdy leknínu , či malou fontánku na solární pohon. Anebo můžete vodu na zimu vypustit a použít pítko jako krmítko pro ptáky. Fantazii se meze nekladou😊.

My máme tyhle formy pítek rádi pro jejich vzhled, estetické vlastnosti a všestranné využití, a proto jsme se rozhodli je i prodávat. Nyní připravujeme různé velikosti a ošetření (ochranné nátěry) na náš e-shop.

Již brzy je budete moci zakoupit právě u nás. A ještě jedna věc, pítka jsou i krásný dárek pro vlastníky zahrad, teras a balkonů k Vánocům😊.

A jakou formu pítek máte rádi vy?